Teatralny cykl w Multikinie
Opery i spektakle teatru brytyjskiego propozycją na majMaj w Multikinie obfitować będzie w teatralne i operowe projekty specjalne.
Przed nami:
- 08.05.2014 r. – z cyklu Brytyjskie Teatry, retransmisję sztuki „Coriolanus" (Koriolan) z National Theatre Live, sztukę Williama Szekspira w reżyserii Josie Rourke z Tomem Hiddlestonem w roli głównej,
„Coriolanus" z National Theatre Live ponownie w Multikinie! Już 8 maja w wybranych kinach sieci Multikino widzowie będą mogli uczestniczyć w retransmisji dramatu Williama Szekspira pt.: „Coriolanusa". Pokazy odbędą się w oryginalnej wersji z polskimi napisami. Spektakl wyreżyserowała Josie Rourke, a w rolę generała Kajusa Marcjusza wcielił się Tom Hiddleston znany z takich filmów jak: „Avengers", „Thor: Mroczny Świat" czy" Czas Wojny".
Opis:
Koriolan to jeden z mniej znanych dramatów Szekspira. Opowieść rozgrywa się w Rzymie. Obywatelom rzymskim zostają odebrane zapasy zboża, co prowadzi do zamieszek. Winą za taki stan rzeczy zostaje obarczony wielki generał Kajus Marcjusz, który ma pogardliwe nastawienie do ludu. Tymczasem do bram Rzymu zbliża się groźna armia Wolsków. Marcjusz wyrusza na bitwę. W końcu udaje mu się zdobyć miasto Koriole. Za niesłychaną odwagę generał otrzymuje zaszczytny przydomek Koriolan. Po powrocie do Rzymu bohater ubiega się o stanowisko konsula. Udaje mu się zdobyć przychylność Senatu, lecz lud go nie popiera. Koriolan, nie mogąc się z tym pogodzić, po raz kolejny głośno narzeka na lud. Wkrótce zostaje uznany za zdrajcę i wygnany z Wiecznego Miasta. Po tym zdarzeniu postanawia przyłączyć się do Wolsków i razem z ich armią uderzyć na Rzym.
- 15.05.2014 r. - retransmisja najpopularniejszej słowiańskiej opery - „Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego,
Piotr Czajkowski określił swoje arcydzieło mianem scen lirycznych, uwypuklając kameralny, niemal psychologiczny wymiar utworu opartego na kanwie poematu Puszkina. Historia Oniegina i Tatiany to modelowy przykład mijania się uczuć, czego konsekwencją jest miłość nieodwzajemniona i odrzucona oraz dojmujące poczucie osamotnienia
i duchowej pustki. Głęboki pesymizm unoszący się nad całą spuścizną rosyjskiego romantyka ma źródło zarówno w melancholijnej osobowości tego twórcy, jak i jego dramatycznym życiu osobistym zakończonym samobójczą śmiercią. Głęboko poruszające emocje i finalny wymiar Eugeniusza Oniegina ociepla jednak muzyka – pełna wspaniałych tematów i urzekających melodii, subtelnie przenikniętych duchem rosyjskiego folkloru. Na uwagę zasługuje również spektakularne polonicum, jakim jest efektowny, zamaszysty polonez z III aktu opery. Eugeniusz Oniegin początkowo wolno torował sobie drogę do światowej sławy. Przełom przyniosły dopiero lata 90. XIX wieku i wybitne premiery wykonywane pod batutą mistrzów Gustava Mahlera oraz Arturo Toscanini. Obecnie jest to jedna z najczęściej wystawianych i najbardziej uwielbianych przez publiczność oper.
- 29.05.2014 r. -specjalny pokaz scenicznej adaptacji słynnej powieści Micheala Morpurgo „War Horse" („Czas Wojny") w reżyserii Nicka Stafforda.
„War Horse" To wzruszająca opowieść o sile przyjaźni i miłości w świecie targanym piekłem wojny, gdy niewinność zostaje zderzona z przemocą. Sztuka Nicka Stafforda, za którą był nominowany do prestiżowej Laurence Olivier Award, urzeka magią teatru, imponuje realizatorskim rozmachem i scenicznymi rozwiązaniami. W spektaklu wykorzystano naturalnych rozmiarów figury zwierząt pochodzące ze słynącej ze znakomitej sztuki kukiełkowej Handspring Puppet Company.
Po wybuchu I Wojny Światowej, Joey, ukochany koń młodszego syna Alberta, zostaje sprzedany kawalerii i wysłany do Francji. Wkrótce dostaje się pod ogień wroga i los zsyła go na niezwykłą odyseję, służy obu stronom, aby w końcu znaleźć się na ziemi niczyjej. Albert nie może zapomnieć o Joey'm i będąc zbyt młodym, żeby zaciągnąć się do wojska, wyprawia się na niebezpieczną misję, aby go odnaleźć i sprowadzić do domu.