Teatralny Maj

dla Teatru Śląskiego to miesiąc obfitujący w interesujące wydarzenia

Maj dla Teatru Śląskiego w Katowicach to miesiąc obfitujący w interesujące wydarzenia artystyczne.

Już 7 maja na Scenie Kameralnej odbędzie się kolejna, przedostatnia premiera w tym sezonie – „5 razy Albertyna” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego, reżysera, który podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Interpretacje otrzymał „Zaproszenie od Stanisława” zobowiązujące go do wyreżyserowania spektaklu na deskach Teatru Śląskiego. Gietzky postanowił wyreżyserować dramat mało popularnego w polskim teatrze autora – kanadyjskiego pisarza Michela Tremblaya. Spektakl jest opowieścią o zwykłej kobiecie, jej życiu i związkach z innymi ludźmi, lecz myli się ten, kto uważa, że jest to dramat w pełni realistyczny – zwyczajna historia predestynuje tutaj do tragedii antycznej, realizm nabiera cech magicznych, bohaterka staje się zaś archetypem człowieka. 

W ramach premiery będzie miała również miejsce pierwsza edycja projektu pt.: „Transwizje”. Będzie to rodzaj plenerowego pokazu, tzw. moppingu polegającego na projektowaniu na elewacje budynków form plastycznych, który zaprezentuje Ewa Kucharska, uczennica Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Akcja odbędzie się po premierze spektaklu „5 razy Albertyna”, około godziny 21.30. Projekty wyświetlane będą na frontonie budynku Teatru. Być może akcja „Transwizji” będzie w przyszłości kilkakrotnie powtórzona.

Koniec maja to także początek tzw. Europejskiej Witryny Teatralnej, autorskiego projektu dyrektora artystycznego śląskiej sceny, Tadeusza Bradeckiego, realizowanego w ramach przygotowań miasta Katowice do uzyskania miana tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Cele Europejskiej Witryny Teatralnej będzie prezentacja dokonań zagranicznych teatrów zrzeszonych w Unii Teatrów Europy. W tym miesiącu będziemy mogli zobaczyć dwa spektakle – teatrów z węgierskiego Cluj („Born for never”) oraz czeskiej Ostrawy („Dzika kaczka”). Dzięki tym dwóm prezentacjom Teatr Śląski zyskuje również szansę na możliwość pokazania zagranicznej publiczności własnych spektakli. W ramach wymiany teatr zaprezentuje w tamtych regionach Europy „Iwonę, księżniczkę Burgunda” – jedno z najlepszych i najbardziej oryginalnych w ostatnich latach przedstawień Teatru Śląskiego.  

Warto także zaznaczyć, że dyrektor Bradecki wziął ostatnio udział w projekcie Filharmonii Poznańskiej, która w ramach obchodów Roku Chopina poprosiła kilku autorów o napisanie sztuki mającej związek z osobą lub twórczością Fryderyka Chopina. Jednym z autorów był właśnie Tadeusz Bradecki. W ten sposób powstała sztuka „Nokturn”, autor napisał ją z myślą o konkretnym aktorze – w tym wypadku był to Andrzej Warcaba. Wystawienie monodramu (również w reżyserii Tadeusza Bradeckiego) odbyło się w poznańskiej filharmonii 1 marca, zaś 9 maja spektakl będzie można zobaczyć w 9 maja w Katowicach, w klubie Old Times Garage. Dramat znalazł się nawet w kwietniowym wydaniu miesięcznika „Dialog”. 

Zdradźmy również na zakończenie, że 11 czerwca będzie miała miejsce ostatnia premiera w tym sezonie – „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” w reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Dyrektor postanowił „pójść za ciosem” i po sukcesie ubiegłorocznego „Poskromienia złośnicy”, w podobnym duchu reżyseruje kolejnego Szekspira.

Marta Odziomek
Dziennik Teatralny
5 maja 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...