Teatralny październik w Polkowicach

3. Jesienne Spotkania Teatralne - Po co komu teatr?

4 października rozpocznie się w Polkowicach III edycja Jesiennych Spotkań Teatralnych "Po co komu teatr?". W programie znakomite monodramy i spektakle w gwiazdorskich obsadach.

Festiwal, organizowany przez Polkowickie Centrum Animacji, potrwa do 17 października. Program wydarzenia jest bardzo urozmaicony, od komedii z udziałem telewizyjnych i filmowych gwiazd,  po monodram lalkowy Agaty Kucińskiej – jedno z najlepszych przedstawień sezonu 2010/2011. Nie zabraknie także bardzo lubianego przez publiczność szczecińskiego Teatru Polskiego,  który niedawno zainaugurował nowy sezon artystyczny w Polkowicach. Adam Opatowicz wraz ze swoim znakomitym zespołem zaprezentuje podczas Festiwalu muzyczny spektakl „Pornograf ” z piosenkami Georgesa Brassensa, który w swych dowcipnych, ale też bardzo rubasznych i frywolnych piosenkach, opisywał codzienne życie, od ulicy do alkowy.

Agata Kucińska z Teatru Ad Spectatores pokaże w Polkowicach wielokrotnie nagradzany monodram lalkowy „Żywoty świętych osiedlowych”, będący adaptacją powieści Lidii Amejko. Komediowy żywioł na polkowicką scenę wniosą artyści z Teatru TM w Warszawie: Agnieszka Sitek, Cezary Morawski               i Tomasz Mędrzak. W sztuce „Kibice”, napisanej przez wielkiego fana piłki nożnej Elina Rachnewa (bułgarskiego reżysera, poetę i dramatopisarza), z przymrużeniem oka przedstawią codzienność dwóch mężczyzn, dla których mecz ukochanej drużyny, to najważniejsza rzecz na świecie.

O życiu odesskich rzezimieszków opowie w swym recitalu, złożonym z tzw. błatnych pieśni,  Lech Dyblik – znakomity aktor, mistrz drugiego planu, znany z takich filmów jak „Róża” i „Dom zły”. Teatr Nowy z Krakowa przywiezie do Polkowic spektakl „Lęki poranne” z genialną rolą Edwarda Linde-Lubaszenki, kreującego w przedstawieniu postać starzejącego się alkoholika.

Festiwal zwieńczy charyzmatyczna i pełna uroku Krystyna Podleska – pamiętna Ola z kultowego „Misia” Stanisława Barei, która wystąpi w wyreżyserowanym przez Jerzego Gruzę monodramie „Mój boski rozwód”.

Bilety na spektakle w cenie 25-35 zł oraz karnety (160 zł) można kupić w kasach Polkowickiego Centrum Animacji (w Ośrodku Kultury, Kinie i Galerii Rynek „26”). Rezerwacja telefoniczna: 76 746 88 14. Szczegółowe informacje : www.pocokomuteatr.pl. Relacje z Festiwalu będzie można obejrzeć na stronie telewizji internetowej Polkowickiego Centrum Animacji www.pcatv.pl .

Agnieszka Błaszczyk
Materiały PCA
22 września 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...