Teatralny weekend na Dolnym Śląsku

16-18 kwietnia 2021

Niestety pandemia w dalszym ciągu nie pozwala wrócić nam do teatralnych lóż. Niemniej jednak, wiele teatrów oferuje swoim widzom spektakle przez internet. Dlatego poniżej prezentujemy listę wydarzeń, które mogą Państwa zainteresować. Zapraszam do oglądania!

Golec – reż. PIK (Paweł Wolak i Katarzyna Dworak) – Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
17 kwietnia – g. 19:00
https://www.youtube.com/watch?v=zQF7u7ZYwGI

Golec to wierszowana bajka o mało znanym stworzeniu: golcu piaskowym, ślepym i prawie zupełnie bezwłosym afrykańskim gryzoniu żyjącym pod ziemią. Podobnie jak pszczoły, golce żyją w koloniach i tak jak u pszczół każdy osobnik od chwili narodzin ma ściśle przypisaną rolę w społeczności.
Bohater naszej opowieści jest jednak inny, ma marzenia – chce się uczyć, podróżować, poznawać świat. Opuszcza więc gniazdo i w towarzystwie przyjaciela, którym jest mucha imieniem Misza, wyrusza w podróż swojego życia. Trafia w końcu do szkoły i choć nie zawsze jego droga jest usłana różami, zdobywa przyjaciół i uznanie. Przy okazji dowiaduje się też, co to tolerancja, prawo do samodzielnego myślenia i stanowienia o sobie.
Bajkę Golec zaprezentujemy naszym widzom w formie performatywnego czytania online dla dzieci i dorosłych. Rysunki, których użyjemy w czytaniu, są autorstwa aktorki naszego teatru, Aleksandry Listwan.
(Materiał promocyjny teatru)

"Przewodnik dla lewicy i prawicy" – reż. Katarzyna Szyngiera – Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
17 kwietnia – g. 19:00 (Premiera)
18 kwietnia – g. 18:00 i 20:00
https://live.teatr.walbrzych.pl/?fbclid=IwAR1rB3lV658jlKzq5LisY4YEuC0Imd_e0D5uwMDDOlx82J7t6whxRyXzBbM
PRZEWODNIK DLA LEWICY O PRAWICY to teatralny eksperyment wymierzony w polaryzację polityczną, w którym scena stanie się na chwilę miejscem narodowego pojednania. W oparciu o przeprowadzone wywiady autorzy przedstawiają świat konserwatywnych wartości i logikę kierującą sympatykami prawicy.

Agent A (Irena Wojcik) i Agent B (Michał Kosela) reprezentując co chwila odmienne stanowiska, wierzenia i poglądy postarają się POROZMAWIAĆ o Polsce. PRZEWODNIK jest przede wszystkim o zamierającej sztuce dialogu - a wszyscy się zgodzimy, że to być może ostatnie chwile, żeby do niej powrócić.

Plan jest taki, żeby stworzyć okazję do wysłuchania argumentów drugiej strony. Bez krzywego zwierciadła, wyrywania z kontekstu, bez konieczności i możliwości natychmiastowego oponowania. W optymalnym wariancie – żebyśmy zobaczyli, że od „tych drugich" wiele się można nauczyć. W bardziej pesymistycznym – żebyśmy chociaż wiedzieli, z czym właściwie się nie zgadzamy.
Wejdźcie z nami w dialog już w tę sobotę o 19:00!
(Materiał promocyjny teatru)

"Białe małżeństwo" – reż. Martyna Łyko – Teatr Polski we Wrocławiu
17 kwietnia – g. 19:00
18 kwietnia – g. 17:00
https://live.teatrpolski.wroc.pl/
Jedna z bardziej kontrowersyjnych sztuk Tadeusza Różewicza i choć napisana w ubiegłym stuleciu, wraz z emancypacją kolejnych pokoleń wciąż zyskuje na aktualności. W realizacji Martyny Łyko spektakl przyjmuje wyraźnie kobiece spojrzenie, bo w obsadzie znalazły się wyłącznie kobiety, aktorki oglądamy również w rolach męskich. Narrację w spektaklu prowadzą dorastające Bianka i Paulina. Dziewczyny poznają świat swoich emocji, próbują odnaleźć własną tożsamość i zrozumieć budzącą się w nich seksualność.
(Materiał promocyjny teatru)

"Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" – reż. Paweł Palcat – Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy przewodnikdlop_szy_wal_01 – czytanie performatywne
18 kwietnia – g. 19:00
https://www.youtube.com/watch?v=zQF7u7ZYwGI
Filip Zawada jest znany legnickiej publiczności jako muzyk. Będąc basistą zespołu Pustki, współtworzył muzykę do spektaklu „Osobisty Jezus" Przemysława Wojcieszka (2006), w 2016 roku skomponował muzykę do jego „Hymnu narodowego", a w 2017 do „Maratonu/Trenu" Pawła Palcata. Ma na koncie także muzykę do innych spektakli (m.in. „Cokolwiek się zdarzy, kocham cię" z warszawskiego Teatru Rozmaitości, 2005) i filmów P. Wojcieszka, jak również do filmów Bodo Koxa (m.in. „Dziewczyna z szafy", 2012), z którym wspólnie reżyseruje filmy krótkometrażowe. Poza tym jest nagradzanym poetą i prozaikiem. Zbiór jego opowiadań „Psy pociągowe" (2011) i mikropowieść „Pod słońce było" (2014) nominowano do Nagrody Literackiej Gdynia, a tomik „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się" (2014) – do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius".
„Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" to najnowsza książka Filipa Zawady, wydana w 2019 roku i nazywana często „Mikołajkiem dla dorosłych". Była jedną z siedmiu finalistek Nagrody Literackiej Nike 2020. Jej bohaterem jest Franciszek, dziesięciolatek, którym opiekują się zakonnice, on zaś opiekuje się młodszymi od siebie pensjonariuszami sierocińca, opowiadając im – jak ujęła to Justyna Sobolewska w „Polityce" - „wesołe historie o straszności świata".
(Materiał promocyjny teatru)

Jan Gruca
Dziennik Teatralny Wrocław
16 kwietnia 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...