Teatry tworzą wirtualny afisz

Budowanie wspólnej marki teatrów województwa śląskiego

Wirtualny afisz teatralny, który będzie promował w internecie teatry oraz ich repertuar powstaje z inicjatywy dyrektorów kilkunastu instytucji z 9 miast województwa śląskiego - poinformował w poniedziałek dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk.

Wirtualny afisz teatralny, czyli wspólna strona internetowa kilkunastu teatrów jest, jak powiedział dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego Robert Talarczyk, jednym z elementów "budowania wspólnej marki teatrów województwa śląskiego". Ruszy wraz z rozpoczęciem nowego sezonu teatralnego.

- Brakuje takiego miejsca, gdzie każdy mógłby w jednym miejscu sprawdzić wszystkie repertuary. Idea jest taka, że osoba, która będzie chciała pójść do teatru, dowie się z "wirtualnego afisza" jakie spektakle i premiery są prezentowane w danym dniu - powiedział Talarczyk.

Dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie Robert Dorosławski podkreśla, że strona będzie "czytelna i przejrzysta". - Każdy z teatrów ma własną stronę, jednak liczba użytkowników, którzy tam zaglądają nie zawsze przekłada się na zakup biletów - powiedział PAP Dorosławski.

Współpraca teatrów będzie miała szerszy zasięg. Teatry zadeklarowały chęć współpracy artystycznej, administracyjnej, promocyjnej i prawnej. "Chcemy ze sobą rozmawiać o wspólnych planach, wizjach, doświadczeniach i problemach. Ważnym elementem będzie współpraca w zakresie promocji, gdyż na przykład wykupienie wspólnej reklamy przez kilka instytucji, będzie zdecydowanie mniejszym obciążeniem finansowym dla pojedynczych placówek" - dodał Talarczyk.

Teatry zamierzają również stworzyć wspólne stoisko promocyjne w jednym z centrów handlowych.

Jak podkreśla dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Przemysław Smyczek, współpraca teatrów będzie miała "aspekt wielowymiarowy". - Z jednej strony zachęcanie mieszkańców do spędzania czasu w teatrze, z drugiej ochrona zawodów związanych z rzemiosłem teatralnym - powiedział Smyczek.

Według Talarczyka jednym ze sposobów na ochronę tych zawodów, jest stworzenie szkoły teatralnego rzemiosła artystycznego. - Niestety coraz bardziej brakuje wyedukowanych operatorów świateł, krawców teatralnych, fryzjerów. Chcielibyśmy taką szkołę uruchomić w naszym województwie oraz kształcić w niej m.in. współczesnych techników sceny - dodał dyrektor Teatru Śląskiego.

Przedstawiciele teatrów m.in. z Chorzowa, Bytomia, Zabrza, Katowic, Gliwic, Częstochowy, Bielska-Białej, Sosnowca i Będzina tworzą Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego.

(-)
Materiał Teatru
13 maja 2014
Portrety
Robert Talarczyk

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...