Teatry z Krakowa gościnnie w Malarni

pierwszy weekend spektakli

W Teatrze Śląskim rozpoczęło się "Lato w Malarni", projekt skierowany do tych, co jeszcze przed lub już po urlopie. Jest to również pozycja na turystycznej mapie miasta dla tych, którzy odwiedzą latem Katowice. Trzecia scena Teatru Śląskiego z klimatyzowaną widownią i barem będzie czynna przez okres wakacji.

"Audiencja III, czyli Raj Eskimosów"

Teatr Niepotrzebny z Krakowa

05.07.2013, godz. 19.00

"Audiencja III" to zaskakująca opowieść o spotkaniu dwojga ludzi . Spotkaniu interesującym, bo zmiennym, tworzącym różne nastroje i relacje - jak to u Shaeffera. Nic tam nie jest stałe, wszystko jest zmienne, płynne i kontrastowe. Zawsze wielostronne, bo jednostronne mogą być tylko plakaty i tapety. Konstrukcja Shaefferowskiej audiencji jak zawsze zaczyna się od wykładu o muzyce, który przekształca się w wariację.

Sztuka przeznaczona jest dla osób obdarzonych poczuciem humoru. Opowiada o nad wyraz skomplikowanych relacjach między mężczyzną a kobietą. Porozumienie między sceniczną parą utrudnia dodatkowo fakt, iż bohater to typowy intelektualista, podczas gdy jego partnerka nie wykazuje (przynajmniej początkowo) symptomów nadmiernej pobudliwości umysłowej. Znakomitej grze aktorów, zwłaszcza ich popisom erudycji, nieustannie towarzyszy śmiech publiczności.

Roland Schimmelpfennig - "Peggy Pickit widzi twarz Boga"

Teatr Ludowy w Krakowie, Scena Pod Ratuszem

06.07.2013, godz. 19.00

"Peggy Pickit widzi twarz Boga" to sztuka jednego z najbardziej znanych i popularnych na świecie współczesnych dramatopisarzy niemieckich, Rolanda Schimmelpfenniga, a nasz spektakl jest polską prapremiera tego tekstu. Jego charakterystyczna poetyka powtórzeń, symultanicznych monologów i pozornych dialogów niezmiennie służy groteskowej, absurdalnej wręcz analizie różnych odcieni tzw. "miłości", samotności, tęsknoty za drugim człowiekiem, co często bywa bliskie czarnemu humorowi, nie pozbawionemu jednak pewnej refleksji...

Punktem wyjścia jest zwykłe spotkanie towarzyskie, które pod przykrywką bon tonu, przeradza się w prawdziwą emocjonalną wiwisekcje, żeby nie powiedzieć rzeź.

Uczestniczą w tym dwie pary około czterdziestki, przyjaciele z czasu studiów medycznych i pierwszych lat pracy w szpitalu. Ich losy potoczyły się potem zupełnie różnie. Jedni znaleźli spełnienie w małej stabilizacji - stałych posadach, domu z garażem i powiększeniu rodziny. Drudzy wyjechali do Afryki, żeby pracować w jednym ze szpitali III świata, niejako świadomie wybierając niepewne. I chociaż pozornie nie stracili ze sobą kontaktu, spotkanie po latach - jak powiada jeden z bohaterów sztuki - "To była kompletna katastrofa. Zupełna masakra. Disaster. Jakiś obłęd". Można by powiedzieć, że ich wzajemne stosunki to pamięć, która już dawno przestała być rzeczywistością.

Tłumaczenie: Michał Ratyński
Reżyseria: Grzegorz Kempinsky
Scenografia: Barbara Wołosiuk
Występują: Marta Bizoń, Karolina Stefańska, Krzysztof Górecki, Tadeusz Łomnicki, Jacek Wojciechowski
Premiera 13 kwietnia 2013 - Teatr Ludowy w Krakowie, Scena Pod Ratuszem

(-)
Materiał Teatru
5 lipca 2013

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia