To nie jest kraj dla starych ludzi

Młoda Scena to nowy projekt edukacyjny Teatru Dramatycznego

Młoda Scena to nowy projekt edukacyjny Teatru Dramatycznego adresowany do młodych widzów uczących się w gimnazjach i liceach.

Projekt  Młoda Scena ma przekonać młode pokolenie odbiorców sztuki do medium teatru. Służyć temu będzie eksperymentalne łączenie nowych mediów w spektaklach oraz nowoczesne formuły warsztatów.
Do tworzenia  Młodej Sceny zapraszani są artyści i animatorzy doświadczeni nie tylko w pracy w teatrze, lecz również tworzący interdyscyplinarne projekty teatralne, performatywne, muzyczne, graficzne, modowe i kuratorskie. Celem jest pobudzenie wyobraźni oraz otwarcie młodych ludzi na nowe możliwości sztuki teatru.

WILK

Pierwszy spektakl MŁODEJ SCENY to Wilk na motywach powieści Hermanna Hessego Wilk Stepowy w reż. Marcina Libera.
Spektakl Wilk charakteryzuje nowoczesny sposób myślenia o sztuce teatru. Przedstawienia Marcina Libera, konstruowane przy użyciu multimediów, cechuje współczesna refleksja nad tradycjami kulturowymi XX wieku. Do współpracy zaproszeni zostali m.in. Aleksandra Gryka – młoda kompozytorka o światowej sławie, grupa MIXER – artyści poszukujący nowych kształtów, faktur i innych środków wyrazu w malarstwie i projektowaniu czy HUNCWOT – kolektyw wszechstronnych artystów wizualnych. W spektaklu zagrają aktorzy młodego pokolenia, utalentowani i dążący do odkrywania nowych form sztuki aktorskiej oraz Mariusz Benoit – wybitny artysta sceny.

"Wilk" na motywach powieści Hermanna Hessego Wilk Stepowy
reżyseria: Marcin Liber
występują: Mariusz Benoit, Klara Bielawka, Rafał Fudalej (gośc.), Krzysztof Ogłoza, Marcin Tyrol
Harry Haller wybiera się w podróż samolotem, w którym spotyka stewardów-maszyny, dziwnego pasażera oraz wygłaszającego mowy kapitana. Przekraczanie granic może „kosztować rozum”, zwłaszcza kiedy pokład przemienia się w teatr magiczny. Twórcy zabierają głos w dyskusji na temat tożsamości oraz funkcjonowania systemów społecznych wykorzystując nowoczesne środki wyrazu.
czas trwania: 120 minut (1 przerwa), bilety: 13–45 zł
Najbliższe spektakle: 25, 26, 27 listopada, godz. 19:30
Rezerwacja biletów: 22 656 68 44/65 lub bow@teatrdramatyczny.pl

WARSZTATY
Zapraszamy młodych widzów do udziału w trzech warsztatach towarzyszących spektaklowi Wilk. Celem tych działań jest wykorzystanie w twórczej pracy grupowej wątków, tematów i rozwiązań formalnych przedstawienia.

INTERPERSONAL
Grupa massmix to warszawscy artyści działający w przestrzeni publicznej związani z praską galerią [v]iuro. Podczas warsztatu udostępnią zarówno bank graficznych sampli, jak i energię streetartu. W foyer Dużej Sceny Teatru Dramatycznego odbędą się trzy spotkania, podczas których młodzież artystycznie zaingeruje w przestrzeń teatru. W czasie zajęć powstanie portret postaci, który wkomponuje się w architekturę Pałacu Kultury i Nauki. Warsztat ma na celu zbadać możliwości połączenia sztuki alternatywnej z tradycjami teatralnymi.
„massmix to wehikuł, który zabiera do epoki sztuki jaskiniowej, a może po prostu w czasy rozkwitu ludowego rękodzieła. Do krainy, w której nie znane są prawa autorskie, a proces twórczy jest lekki, niewymuszony i ogólnodostępny.” (grupa massmix)
14, 21, 28 listopada, godz. 12:00 – 14:00 (Foyer Dużej Sceny)
Zgłoszenia do 10 listopada 2009 roku.

KÓŁKO I KRZYŻYK
W spektaklu Wilk reżyser Marcin Liber powiązał motywy klasycznej powieści Hermanna Hessego z wydarzeniami 11 września 2001 roku i ich konsekwencjami, które wstrząsnęły współczesną polityką i kulturą. Liber twierdzi: „Robiąc teatr, staram się, żeby był on wyrazisty, żeby przypominał strukturę granatu”. Spotkanie z twórcami przedstawienia to gra 1:1 z wybranym artystą w kółko i krzyżyk. Osoba, która wygra, ma prawo zadać jedno pytanie dotyczące przedstawienia Wilk. Osoba, która przegra, musi udzielić odpowiedzi. Warsztat w formie bezpośredniej rozmowy ma otworzyć rozmowę o trudnych tematach podejmowanych przez spektakl, takich jak dojrzewanie czy terroryzm, oraz przybliżyć specyfikę pracy nad przedstawieniem teatralnym na wielu poziomach – od technicznego po intelektualny.
28 listopada, godz. 16.00 (Café Kulturalna)

ILE PROCENT TERRORYSTY MASZ W SOBIE?
Zadaniem warsztatu jest przygotowanie show dotyczącego zagadnienia terroryzmu. Podczas zajęć uczestnicy zgromadzą dokumentacje, napiszą scenariusz wieczoru oraz dyskutować będą o współczesnych zagrożeniach cywilizacyjnych. Spotkania będą obejmować również elementy reżyserii i aktorstwa.

„Już nie tylko dyskusja i bierny ogląd wydarzeń. Przewidujemy wiele atrakcyjnych wyzwań, których celem jest pełne doświadczenie tematu. Show Ile procent terrorysty masz w sobie? będzie prowokacyjnym dialogiem z publicznością, multimedialnym i interaktywnym spotkaniem” – mówi Justyna Sobczyk, autorka warsztatu, doświadczona pedagożka teatralna, animatorka edukacji teatralnej w Polsce, pracująca m. in. z młodzieżą niepełnosprawną (prowadzi Teatr 21, którego członkami są uczniowie Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę”  w Warszawie).
Casting: 5 grudnia, godz.12.00 (Sala Prób im. Zatorskiego)
Spotkania: 12 stycznia, 23 stycznia, 26 stycznia 2010, godz. 12.00 (Sala Prób im. Zatorskiego)
Pokaz: 1 lutego 2010, godz. 18.00 (Mała Scena)
Zgłoszenia do 1 grudnia 2009 roku.

HTML clipboardWszystkie informacje na temat MŁODEJ SCENY i warsztatów oraz zgłoszenia pod nr tel. 022 656 68 65 lub adresem e-mail: mlodascena@teatrdramatyczny.pl

(-)
Materiały Teatru
14 października 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia