Tradycja i współczesność - podsumowanie ZDARZEŃ
12. Międzynarodowy Festiwal ZDARZENIA im. Józefa SzajnyW trakcie trzech dni XII Międzynarodowego Festiwalu ZDARZENIA im. Józefa Szajny zaprezentowano osiemnaście spektakli, z czego aż trzynaście wzięło udział w konkursie. W czasie teatralnej imprezy pokazane zostały także etiudy Interdyscyplinarnych Warsztatów Edukacyjnych Anima Art, odbywających się w Gdańsku
Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej POMOST, zajmujące się rozwijaniem działań kulturowych i edukacyjnych zarówno w kraju jak i za granicą. Warto odnotować, że - ten odbywający się w Tczewie już od dwunastu lat - festiwal zyskał swego honorowego patrona - Józefa Szajnę - dopiero podczas dziesiątej jubileuszowej edycji. Sylwetkę wspomnianego należy kojarzyć z osobą wybitnego artysty malarza, scenografa, reżysera, a także profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Fakty i liczby
W jury XII edycji festiwalu zasiedli: Nikolai Georgiew, bułgarski reżyser pracujący z Teatrem Laboratorium Alma Alter w Sofii, Agnieszka Koecher-Hensel, na co dzień krytyk teatralny związany z Instytutem Sztuki PAN w Warszawie i konsultant artystyczny Festiwalu ZDARZENIA, Teresa Nawrot, będąca teatrologiem w berlińskiej Szkole Teatralnej i Filmowej Reduta oraz pochodzący z Włoch Fabio Omodei, pełniący funkcję Dyrektora Artystycznego RomaTeatroFestival. Międzynarodowe jury w ciągu trzech dni obejrzało wiele wyjątkowych spektakli zarówno pełnowymiarowych jak i etiud mogących rozwinąć się w przyszłości w poważniejsze projekty.
Tradycja i współczesność
Genezę festiwalu należy łączyć z poszukiwaniem związków łączących sztuki wizualne i plastyczne z teatrem. Adekwatnie do powyższego, pierwsza edycja nosiła miano Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych „Zdarzenia” - Tczew - Europa. W miarę upływu czasu publiczność miała okazję obserwować przeobrażenia festiwalowej formuły, która stopniowo rezygnowała z wątków plastycznych na rzecz instalacji przestrzennych i happeningów, a które także wkrótce zniknęły z bogatego programu jednego z najważniejszych teatralnych wydarzeń organizowanych na Pomorzu. Dziesiąta edycja okazała się przełomowa, ponieważ właśnie wtedy zmieniono nazwę wydarzenia na Międzynarodowy Festiwal Zdarzenia im. Józefa Szajny. Natomiast tegoroczna obfitowała w ciekawe eksperymenty pantomimiczno-taneczne.
Liczba spektakli biorących konkursie oscylowała zwykle między trzynastoma a szesnastoma. Natomiast liczba widzów od samego początku funkcjonowania festiwalu w przestrzeni działań teatralnych wynosiła około dwudziestu tysięcy. Wśród bogatej oferty festiwalowej, jaką organizatorzy przygotowali dla publiczności przybywającej do Tczewa należy wymienić różnorodne etiudy warsztatowe, spektakle teatralne, zarówno reprezentujące nurt teatru dramatycznego, teatru lalki i aktora czy teatru tańca, a także panele dyskusyjne, odbywające się pod szyldem „Nocnych rozmów”.
Warto zauważyć także, że, wyjątkowo w tym roku, festiwal miał miejsce nie tylko w Tczewie, lecz także i w Gdańsku, gdzie zaprezentowano spektakle: „Białe małżeństwo”, „Spettatori” oraz „Miasto możliwe”. Niestety, tegoroczna edycja została okrojona, ponieważ ze względów finansowych zrezygnowano z wystawienia interdyscyplinarnych instalacji, które do tej pory bywały rozmieszczane na terenie Tczewa.
Poziom prezentowanych spektakli był zróżnicowany, ponieważ młodzi artyści prezentowali rozmaite eksperymenty sceniczne polegające na łączeniu wielu technik w ramach jednego pokazu. Czasami zdarzało się, że właściwy odbiór zakłócała zła widoczność, ponieważ mankamentem tczewskiego festiwalu jest brak sceny teatralnej z prawdziwego zdarzenia. Jednakże bywały i takie spektakle prezentowane w kameralnych poddaszowych wnętrzach, które wręcz nie mogłyby zostać wystawione na deskach teatru, ponieważ w założeniu celem artystów było wywołanie intymnej atmosfery.
Spektakle biorące udział w dwunastej edycji konkursu łączyło: świeże i kreatywne podejście do prezentowanych tematów, minimalistyczna scenografia oraz dobra choreografia, a także refleksyjność.
„Zdarzenia” po raz dwunasty
Tegoroczną edycję unikatowego festiwalu uroczyście zakończono czwartego września w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki. Jury doceniło „Projekt: Trzy siostry”, efekt pracy młodych choreografek reprezentujących Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, który został nagrodzony Grand Prix. Tym samym artystki zyskały okazję do zaprezentowania swoich umiejętności aktorsko-tanecznych na RomaTeatroFestival, który odbędzie się w czerwcu 2012.
Zwycięskim wieńcem laurowym XII Międzynarodowego Festiwalu Zdarzenia im. Józefa Szajny udekorowano skronie dwóch wyróżniających się zespołów: "Kwartet na czterech aktorów" wystawiony przez studentów Akademii Teatralnej w Warszawie i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz "Zima w czerwieni" w wykonaniu Grupy Verte z Fundacji Rozwoju Teatru "Nowa Fala".
Wszystkie nagrodzone spektakle emanowały niesamowitą energią twórczą oraz sprytnie wplecioną w linię dramatyczną świeżością. Młodzi artyści udowodnili, że sztuka współczesna żywi się tradycyjnymi tekstami kultury, które dowolnie przerabia, nadając im nową jakość, która może zostać przekuta na teatralny sukces.