Tradycje miasta portowego

„Ballada szczecińska" - reż. Arkadiusz Buszko, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, 23.02.2024 r.

Spektakl „Ballada szczecińska" w reżyserii Arkadiusza Buszko, to przedstawienie nawiązujące do miejskich historii powojennego Szczecina, poruszające dramatyczne wydarzenia oraz przypominające charakterystyczne szczecińskie smaki.

Wśród powojennych ruin, porzuconych fortepianów, poniemieckich szaf organizuje się życie przybywających z różnych stron polskich osadników. Ludzie z walizkami – jedni dopiero co przyjechali, drudzy pospiesznie wyjeżdżają.

Toczy się podejrzane życie nocne, ale również tworzą się związki kulturalne plastyków, literatów, architektów. Zaproszenie do Szczecina i zamieszkania otrzymuje poeta - Konstanty Ildefons Gałczyński.

To tutaj pisze wiersze o mieście:

„Pierwsza zieleń na brzozach, ....
Do Ciebie, mej miłości
w ręku czerwony goździk
zakochany biegnę po Szczecinie
Ten tramwaj, który dzwoni, ....
i ta wilga, co śpiewa tak miło,
..... ileż już się tych lat powtórzyło!".
(fragment wiersza „Wiosna w Szczecinie")

Szczecin ma tradycje miasta portowego, co myliło często turystów, że stąd już blisko tramwajem nad morze.
A jeżeli nie nad morze, warto było przyjechać po paprykarz szczeciński lub posmakować pasztecików z barszczykiem, które do dziś kuszą mieszkańców i przyjezdnych. Miasto w kolejnych latach rozwijało się, ale infrastruktura nie nadążała za potrzebami. Stąd dramatyczny wypadek tramwajowy i równie katastrofalna akcja ratunkowa na długo pozostały w pamięci mieszkańców.

Niestety również w wielopiętrowej sławnej restauracji i kawiarni KASKADA, odwiedzanej licznie przez szczecinian i turystów zagranicznych, wydarzył się tragiczny w skutkach pożar, który zakończył działalność tego miejsca na długie lata. W zmienne losy miasta wpisały się także manifesty strajkowe robotników stoczniowych oraz wizyta I sekretarza KC PZPR - Edwarda Gierka w 1971 roku, na czele partyjno-rządowej delegacji.

Na balladę szczecińską składa się wiele scen prawdopodobnych, rzeczywistych, ale też surrealistycznych, a czasem absurdalnych. Fikcja i rzeczywistość przenikają się nieustannie. Występuje bohater wyklęty, śpiewający Pan Pasztecik, czy makabryczny rzeźnik z Niebuszewa. Na zakończenie spektaklu powojenni osadnicy, spotykają się przy wigilijnym stole, tworząc nową tożsamość miasta.

Aktorzy w scenach i piosenkach opowiadają, że Szczecin jest miejscem niezwykłych historii i wielkich tragedii.
Tego miasta nie da się przedstawić jednoznacznie, ale można próbować przybliżyć legendy, wydarzenia, smaki.
Spektakl wzbogacony został muzyką graną na żywo oraz piosenkami zawierającymi wątki szczecińskie.

W obsadzie spektaklu występują:
Marta Łągiewka, Maja Bartlewska, Rafał Hajdukiewicz, Mirosław Kucharski, Katarzyna Majewska, Grażyna Nieciecka-Puchalik.

reżyseria i ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko
opracowanie muzyczne i aranżacje: Tomasz Lewandowski
projekcje multimedialne i animacje: Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska

Magdalena Tyczka
Dziennik Teatralny Szczecin
7 marca 2024
Portrety
Arkadiusz Buszko

Książka tygodnia

Ulisses
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
James Joyce

Trailer tygodnia