Tradycyjna muzyka wypełni Lodowy Pałac

8. Turniej Muzyków Prawdziwych – Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie 1-5 września 2022

1 września rozpoczyna się VIII Turniej Muzyków Prawdziwych, który odbędzie się w Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie w dniach 1-5 września 2022. To wielkie folkowe święto w Szczecinie.

Tegoroczną edycję Turniej Muzyków Prawdziwych zainaugurują prekursorzy ukraińskiej "muzyki autentycznej", czyli zespół DREWO z Kijowa. Ideą łączącą twórców owego nurtu było upowszechnianie muzyki wiejskiej w jej oryginalnej postaci.

Program tegorocznego festiwalu wygląda następująco:

31 sierpnia

godz. 19:00 - DREVO
Repertuar DREWA to pieśni obrzędowe, liryczne i ballady głównie z Polesia i Lewobrzeża – regionów, gdzie można odnaleźć najstarsze i najbogatsze brzmieniowo wzorce; wykonywany z niezwykłą dbałością o pierwowzór, z wszelkimi charakterystycznymi dla regionu niuansami. Zespół tworzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej. Są wśród nich instrumentaliści, dyrygenci, kompozytorzy – ale łączy ich umiłowanie autentycznego folkloru.

1 września

godz. 14:00 - Swoje głosy – swój język. Pieśni Kaszubskie
Joanna Gostkowska jest jedną z nielicznych osób, która śpiewa tradycyjne pieśni kaszubskie „in Crudo". Brała udział w wielu muzycznych zespołach i projektach, aktualnie jest śpiewaczką Akademii Głosów Tradycji oraz założycielką i liderką zespołu Drëszë. Jest laureatką kilku prestiżowych konkursów w Polsce związanych z tradycyjną muzyką, m.in. Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Tego dnia poprowadzi warsztaty wokalne z pieśni kaszubskich.

godz. 14:00 - Agonia | Muzyka prawdziwa
Agonia to wyreżyserowany przez Tomasza Knittla z Adamem Strugiem, wokalistą i instrumentalistą, w roli narratora. To filmowa opowieść o próbie zatrzymania czasu. Ale także o powolnym zniekształcaniu niegdyś zróżnicowanego muzycznego zjawiska: zjadaniu tego, co prawdziwe, przez komercję i uproszczenia. Film będzie asumptem do dyskusji na temat zjawisk współczesnych dotyczących muzyki tradycyjnej, którą moderować będzie Kaciaryna Bycak.

2 września

godz. 14:00 - Swoje głosy – swój język. Pieśni Roztoczańskie
Beata Oleszek razem ze Scholą, a także "Jarzębiną" występowała m.in. na Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni" w Jarosławiu, we Włoszech i Chorwacji. Nagrała solową płytę z akompaniamentem suki biłgorajskiej i liry korbowej, na których zagrał Maciej Kaziński. Kilkukrotnie prowadziła warsztaty śpiewu kocudzkiego, m.in. na Taborze w Szczebrzeszynie 2008. Podczas warsztatów zaprezentuje różnorodny repertuar, z głównym akcentem jednak na najstarsze obrzędowe formy, np. wesele.

godz. 19:00 - Harmonia wschodu INAUGURACJA
Koncert inauguracyjny VIII Turniej Muzyków Prawdziwych pt. "Harmonia Wschodu" to literatura muzyczna naszych wschodnich sąsiadów: Litwy, Białorusi oraz Ukrainy. Pomysł koncertu nawiązuje do wieloletniej przyjaźni i wspólnych wątków kulturowych między Polską a tymi właśnie państwami. Także przez wzgląd na historię i czasy największej świetności, czyli Unię Lubelską. "Sny Zamkowej Góry" to krótki programowy utwór współczesnego białoruskiego kompozytor Konstantina Yaskova mieszkającego i tworzącego w Polsce. Mocno osadzony w muzyce tradycyjnej utwór z wiodącą rolą cymbałów białoruskich charakteryzuje impresjonistyczną barwą i lekkością. Koncert na Bandurę i Orkiestrę nr 4 ukraińskiego kompozytora Yuriy'a Oliynyk'a to literatura szczególna, bo to właśnie ten kompozytor jako jedyny pokazał tradycyjny instrument ukraiński (bandurę) w kontekście muzyki klasycznej zestawiając ją z klasyczną orkiestrą i pisząc niezliczoną ilość utworów na ten instrument w różnych konfiguracjach. Ostatnim z utworów będzie poemat symfoniczny "W lesie" litewskiego kompozytora i malarza Mikalojusa Čiurlionisa, którego nie sposób nie skojarzyć z patronem Filharmonii w Szczecinie, czyli Mieczysławem Karłowiczem.

3 września

godz. 10:00 - Przesłuchania konkursowe – soliści wokaliści zespoły śpiewacze
Głównym wydarzeniem Turnieju Muzyków Prawdziwych jest część konkursowa, rozgrywana w czterech kategoriach: solista instrumentalista, solista wokalista, grupy śpiewacze a capella, grupy instrumentalne i wokalno-instrumentalne. Uczestnictwo w turnieju ma charakter ogólnopolski i przyciąga wykonawców muzyki tradycyjnej ze wszystkich regionów Polski. Przesłuchania solistów wokalistów i grup śpiewaczych a capella odbędą się na sali kameralnej natomiast solistów instrumentalistów oraz kapel w holu na specjalnie stworzonej scenie. Wykonania konkursowe oceniać będzie jury w składzie: dr Weronika Grozdew – Kołacińska, Magdalena Tejchma, dr hab. Joachim Mencel.

godz. 14:00 - Przesłuchania konkursowe – soliści instrumentaliści kapele
Głównym wydarzeniem Turnieju Muzyków Prawdziwych jest część konkursowa, rozgrywana w czterech kategoriach: solista instrumentalista, solista wokalista, grupy śpiewacze a capella, grupy instrumentalne i wokalno-instrumentalne. Uczestnictwo w turnieju ma charakter ogólnopolski i przyciąga wykonawców muzyki tradycyjnej ze wszystkich regionów Polski. Przesłuchania solistów wokalistów i grup śpiewaczych a capella odbędą się na sali kameralnej natomiast solistów instrumentalistów oraz kapel w holu na specjalnie stworzonej scenie. Wykonania konkursowe oceniać będzie jury w składzie: dr Weronika Grozdew – Kołacińska, Magdalena Tejchma, dr hab. Joachim Mencel.

godz. 11:00 - Swoje głosy – swój język. Spiywki Śląskie
Kasia Dudziak jest laureatką m.in. III Turnieju Muzyków Prawdziwych w kategorii soliści wokaliści oraz trzykrotna laureatka Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja organizowanego przez Polskie Radio w latach 2019, 2021, 2022. Wszystkie jej projekty łączy szczera chęć przybliżenia śląskiej muzyki tradycyjnej szerszemu gronu odbiorców, przekazania utraconego kontekstu kulturowego oraz przywrócenia śpiewu i tańca jako elementu kultury dostępnej dla wszystkich. W 2016 roku była jedną ze współzałożycielek nieformalnej grupy „Śląsk folkowy". Tego dnia poprowadzi warsztaty z kultury i śpiewu śląskiego.

godz. 18:00 - Turniej Tańca
Po 3-letniej przerwie na Turnieju Muzyków Prawdziwych zmagania w kategoriach śpiewaczych i instrumentalnych powraca konkurs dla par tanecznych. Pary startujące w Turnieju Tańca zaprezentują oberki, mazurki, polki, kujawiaki, a także inne tańce tradycyjne z różnych stron Polski grane przez kapelę Światowce. W Turnieju Tańca mogą brać udział pary amatorów i profesjonalistów, a towarzyszyć im będą kapele wykonujące tradycyjny repertuar ze swoich regionów. Wykonanie tańców oceniać będzie jury w składzie: Jacek Hałas, dr hab. Tomasz Nowak, Piotr Zgorzelski.

godz. 20:00 - Dom Tańca
Drzwi do Domu Tańca otworzy tym razem kapela Światowce z Poznania. Zespół powstał pod koniec roku 2018 w Poznaniu z inicjatywy Karola Majerowskiego, muzyka i badacza polskiej muzyki tradycyjnej. Kapela gra muzykę wiejskich muzykantów, pochodzącą w większości z regionu zachodniej Kielecczyzny tj. okolic powiatów Koneckiego i Włoszczowskiego. Zespół przygrywa często do tańca zarówno w swoim macierzystym mieście Poznaniu jak i poza nim. W repertuarze Światowców znaleźć można oberki, polki, walczyki, fokstroty i tanga. Grupie przyświeca cel kultywowania muzycznych tradycji regionalnych i ich wiernego odwzorowywania. Na scenie ustawionej w holu Filharmonii wystąpią muzycy biorący udział w Turnieju, kapele, które zagrają do tańca w swoich tradycyjnych składach, a także składy w nowych konfiguracjach, we wspólnej improwizacji z uczestnikami zabawy. Podczas Domu Tańca ogłoszeni zostaną laureaci Turnieju Muzyków Prawdziwych i Turnieju Tańca. Po ogłoszeniu wyników jurorskich obrad zabawa taneczna będzie kontynuowana w Teatrze Kana.

4 września

godz. 12:00 - Jankiel w Spodnicy Warsztaty rodzinne
Rokrocznie Turniej nie zapomina o najmłodszych. W tym roku program edukacyjny to "Jankiel w spódnicy" czyli autorski projekt Ani Brody – jednego z najoryginalniejszych głosów na polskiej scenie muzycznej. Piosenkarka, cymbalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Mistrzyni gry na cymbałach wileńskich, uderzanym instrumencie strunowym, który przywędrował do nas z Azji.

godz. 17:00 - Koncert Laureatów Hajda Banda
Koncert finałowy to zwieńczenie konkursowych zmagań i możliwość poznania laureatów wszystkich kategorii Turnieju Muzyków Prawdziwych. Gościem specjalnym finału będzie Hajda Banda / Гайда Банда, polsko-białoruski zespół wykonujący tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Dawne polki, oberki, kujawiaki i walczyki wykonane są z młodzieńczą energią oraz z artystyczną finezją zaczerpniętą z nagrań i spotkań z dawnymi mistrzami muzyki wiejskiej. Do tych twórców należą m.in. Wiera Grygoruk, Maria Majówka, Edmund Brożek, S. V. Malenczyk, czy Studio Folkloru Białorusinów Podlaskich „Żemerwa". W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja".

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
13 sierpnia 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia