Triumf wydawniczych sensacji

10 najpopularniejszych książek sierpnia.

Top 10 sierpnia w Lubimyczytać – jakie tytuły znajdziecie w zestawieniu? Książki, które cieszą się zainteresowaniem już od wielu miesięcy, a wśród nich reportaż, kryminały, powieści obyczajowe i young adult. A na miejscu pierwszym – amerykańska królowa. Oto najczęściej odwiedzane książki naszego serwisu.

10 najpopularniejszych książek sierpnia. Triumf wydawniczych sensacji

Odliczanie zacznijmy od końca – najlepszą dziesiątkę sierpnia zamyka Wojciech Chmielarz z powieścią „Zbędni". Tym razem autor cyklu o Jakubie Mortce zabiera czytelników i czytelniczki w Karkonosze (i nie jest jedynym pisarzem z zestawienia trendów, który to robi – domyślacie się, kto jeszcze znajdzie się na naszej liście?). Zamiast jednak podziwiać górskie widoki, towarzyszymy bohaterom, m.in. dozorcy kempingu Jaśkowi, rodzicom małej Karolinki oraz ambitnej aspirantce Marii, w ich niełatwej drodze. Jan mierzy się z konsekwencjami śmiertelnego potrącenia pewnej dziewczyny, Maria próbuje znaleźć zaginioną dziewczynkę, a jednocześnie wesprzeć jej matkę, stara się też dowiedzieć (jak i inne postacie z książki), co właściwie robi na opuszczonym jesienią kempingu pewien Belg... „Zbędni" obfitują w zwroty akcji i skrywane przez bohaterów tajemnice.

Miejsce dziewiąte należy do autorki, której książki – podobnie jak Wojciecha Chmielarza – często pojawiają się w zestawieniu top 100 Lubimyczytać. Chodzi o Rebeccę Yarros i, tym razem, „Fourth Wing. Czwarte skrzydło", czyli pierwszy tom cyklu „Empireum". Choć powieść ukazała się na polskim rynku we wrześniu 2023, to nieprzerwanie, jak widać, cieszy się popularnością wśród czytelników i czytelniczek. Być może ma na to wpływ zapowiadana przez Prime Video serialowa ekranizacja? Za scenariusz ma odpowiadać sama Moira Walley-Beckett, która wcześniej była scenarzystką legendarnego „Breaking Bad".

Niezmiennym zainteresowaniem osób lubiących czytać cieszy się numer osiem w zestawieniu trendów Lubimyczytać, czyli „Rzeźbiarz łez" Erin Doom, kolejna powieść dla młodych dorosłych na liście. Główna bohaterka książki, Nica, w wieku siedemnastu lat nareszcie zostaje adoptowana, o czym marzyła od dziecka. Na jej nieszczęście pod ten sam dach co ona trafi Rigel, który do tej pory nie budził w niej żadnych pozytywnych emocji, a wręcz przeciwnie – przez niego odczuwała strach i niepokój. Czy ich życie w jednej rodzinie rzeczywiście okaże się piekłem? Dowiecie się, czytając książkę (albo oglądając film na Netflixie).

Przejdźmy do pozycji siódmej z listy trendów, na której znalazł się „Miecz Kaigenu" M.L. Wang – powieść, która została wydana w lipcu i od tego czasu znajduje się w zestawieniu top 10 Lubimyczytać. Jak napisała o tej powieści, czerpiącej z kultury samurajskiej, użytkowniczka Lynx:

„Miecz Kaigenu" to bardzo kameralna historia, bo przez pryzmat pokoju, później wojny, a na końcu powojennego powrotu do stabilizacji śledzimy losy jednej konkretnej rodziny. Nie jest to więc typowe epickie fantasy, a raczej historia o sile i słabościach rodu żyjącego w konkretnym miejscu i w konkretnych czasach, mającego jasno określone powołanie, którego się trzyma i które determinuje zarówno jego losy, jak i inne wydarzenia wokół.

Na miejscu szóstym najpopularniejszych książek sierpnia jest powieść, która nie opuszcza zestawienia top 100 od dwóch lat, czyli „Gdzie śpiewają raki" Delii Owens. I choć czytelniczki i czytelnicy przypomnieli sobie o historii Kyi w 2022 roku, gdy premierę miał film na podstawie powieści, to – jak widać – nie zapominają o niej do dzisiaj. Morderstwo, historia kobiety walczącej o siebie, zachwycająca przyroda Karoliny Północnej – to czynniki, które sprawiają, że powieść cieszy się niesłabnącą popularnością.

Top 5 sierpnia, czyli najlepsze z najlepszych
W pierwszej piątce sierpniowych trendów znajdują się tytuły napisane przez autorów i autorki zapewne bardzo dobrze wam znane. Miejsce numer 5 należy do Remigiusza Mroza i „Kadrów niedogaszonych wspomnień", czyli drugiego tomu cyklu o Aspen i Joysie – tym razem główna bohaterka będzie starała się poznać historię pewnego ważnego dla niej zdjęcia. Odpowiedzi na ważne pytania mogłaby udzielić jej przyjaciółka z dawnego życia. Jednak, jak się okaże, dziewczyna rok wcześniej zaginęła, z czym może mieć coś wspólnego Grayson Joyce.

A jaka książka znalazła się na wysokim, bo czwartym miejscu zestawienia trendów sierpnia Lubimyczytać? Druga część cyklu, którego ekranizację możemy właśnie oglądać w kinach, czyli „It Starts with Us" Colleen Hoover. Główna bohaterka, Lily, po rozwodzie z Ryle'em dzieli się z nim opieką nad córeczką, Emerson. Pewnego dnia dziewczyna wpada na dawnego ukochanego, Atlasa, i od razu zgadza się umówić z nim na randkę. To z kolei nie podoba się Ryle'owi – Atlas to chyba jedyny mężczyzna, którego nie zaakceptuje u boku byłej ukochanej.

Czas na pierwszą trójkę sierpniowych trendów Lubimyczytać, a tę otwiera Sławek Gortych ze „Schroniskiem, które przestało istnieć". Laureat Plebiscytu Książka Roku 2022 w kategorii debiut (właśnie za tę książkę) oraz Plebiscytu Książka Roku 2023 w kategorii kryminał/sensacja, thriller (za „Schronisko, które przetrwało") w swoich powieściach przenosi czytelników w Karkonosze. „Schronisko, które przestało istnieć", dostępne teraz również w nowym wydaniu – w twardej okładce, z barwionymi brzegami i reprintami przedwojennych pocztówek – przedstawia historię Maksa, który podąża do schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami śladem swojego zmarłego wujka.

Miejsce drugie zestawienia najpopularniejszych książek sierpnia zajmują „Chłopki" Joanny Kuciel-Frydryszak, czyli książka, która od wielu miesięcy cieszy się niezmiennym zainteresowaniem czytelników i czytelniczek. Autorka nieraz podkreślała w wywiadach, że cieszy ją, iż Polki i Polacy chcą poznać przeszłość swoich babek – tych, które ciężko pracowały na wsiach. Warto dodać, że „Chłopki" – wyróżnione tytułem Książka Roku 2023 w kategorii literatura faktu/publicystyka – uzyskały w naszym plebiscycie najwięcej głosów w historii: ponad 11 tysięcy.

I pora na top of the top, czyli miejsce pierwsze, a to zajmuje w sierpniu Colleen Hoover i „It Ends with Us". Film na podstawie powieści, jak wspomniałam wcześniej, właśnie możemy oglądać w kinach, a jego premierze towarzyszy niemała drama – Blake Lively, czyli odtwórczyni roli Lily, i Justin Baldoni, odtwórca roli Ryle'a i reżyser obrazu, mieli wejść w konflikt, spowodowany m.in. tym, że mąż Lively, Ryan Reynolds, wprowadził zmiany w scenariuszu, choć do produkcji zaangażowany nie był. Afera ma wiele odnóg, także tę mówiącą o tym, że Baldoni promuje film, podkreślając, iż traktuje on o przemocy domowej, której należy się przeciwstawiać, Lively zaś woli skupiać się na kwiatach (główna bohaterka prowadzi kwiaciarnię) czy spotkaniach z przyjaciółkami. Film może się jednak pochwalić sporą oglądalnością – na jego zrealizowanie wydano 25 milionów dolarów, a zarobił już ponad 250 milionów. A jeśli ciekawi was zamieszanie wyrosłe wokół ekranizacji „It Ends with Us", więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie Lubimyczytać. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne.

W zestawieniu top 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0.

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu top 100.

Chcesz kupić te książki w cenie, którą sam/-a wybierzesz? Ustaw dla nich alert LC.

Anna Sierant
Lubimy czytać
4 września 2024
Wątki
KSIĄŻKA

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia