Trwa nabór do Akademii Krakowskiego Teatru

Małopolski Instytut Kultury, Teatr Figur w Krakowie

Jak interpretować przedstawienie? Jak przygotować warsztat do spektaklu? Jak nauczyć dzieci teatru? Czym się różnią krakowskie teatry?

Z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce Małopolski Instytut Kultury oraz Teatr Figur Kraków przygotowali wyjątkowy kurs pedagogiki teatru. Kurs jest adresowany do nauczycieli i animatorów kultury, a jego celem jest przekazanie uczestnikom narzędzi niezbędnych do interpretacji spektaklu, realizacji warsztatów, prowadzenia grupy teatralnej oraz uczenia teatru.

Pedagogika teatru to dziedzina edukacji kulturalnej, której nadrzędnym celem jest umożliwienie dialogu pomiędzy teatrem a publicznością. Koncepcja pedagogiki teatru przybyła do nas z Niemiec, gdzie wiele teatrów na stałe zatrudnia pedagogów teatru. Najczęściej ich zadaniem jest prowadzenie warsztatów dla klas, zarówno przed, jak i po spektaklu, przeprowadzanie rozmów z publicznością, zakładanie forów dyskusyjnych, prowadzenie grup teatralnych przy teatrach. W Niemczech od dawna jest to popularny kierunek studiów, w Polsce od tego roku można studiować pedagogikę teatru, w ramach studiów podyplomowych, na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Kultury Polskiej.

W Polsce pedagogika teatru cały czas się rozwija. Jest kilka teatrów, które zatrudniają edukatorów realizujących stały program edukacyjny, ale polscy pedagodzy działają przede wszystkim projektowo, realizując autorskie działania kulturalne i artystyczne w ramach organizacji pozarządowych i/lub na zlecenie instytucji. Bardzo ważnym obszarem działań pedagogów teatru jest współpraca szkoły i teatru.

– Wszyscy wiedzą, że trzeba uczestniczyć w kulturze, że trzeba zabierać uczniów do teatru, ale jeśli spytać, dlaczego, odpowiedź nie jest ani oczywista, ani jednoznaczna – mówi Dagmara Żabska z Teatru Figur, kuratorka projektu. – W samym Krakowie działa kilkadziesiąt teatrów o różnych profilach, misji, wizji, repertuarze, do wyboru mamy setki spektakli! Jak się w tym nie pogubić? Skąd wiedzieć, które spektakle są dobre, które odpowiadają naszym oczekiwaniom wobec sztuki? Tak jak krytycy nie są jednomyślni w swoich ocenach, tak każdy z nas czegoś innego szuka w teatrze. A jeśli już uda nam się wybrać spektakl, to pojawia się kolejne wyzwanie – jak przygotować uczniów do wizyty w teatrze?

Ideą Akademii Krakowskiego Teatru jest stworzenie w Krakowie prężnego ośrodka pedagogiki teatru, który obejmowałby działania edukacyjne adresowane do publiczności indywidualnej, nauczycieli oraz uczniów. Głównym wyróżnikiem projektu jest fakt, że obejmuje on swoim zasięgiem sześć krakowskich teatrów – Narodowy Stary Teatr, Łaźnię Nową, Teatr KTO, Teatr Barakah, Teatr Nowy i Teatr Figur Kraków. Na ich przykładzie uczestnicy będą rozmawiać o różnych funkcjach teatru, przyglądać się misji i organizacji poszczególnych instytucji, zastanawiać nad profilem ich działalności oraz oczekiwaniami, jakie możemy im stawiać.

Program każdego z ośmiu spotkań będzie się składał z:
• warsztatu wprowadzającego do spektaklu,
• wybranego przedstawienia z repertuaru krakowskich teatrów,
• wykładów i warsztatów wokół wybranego tematu: język teatru, interpretacja przedstawienia, aktorstwo, scenografia, teatr formy, tekst, reżyseria, przestrzeń,
• konsultacji w zakresie prowadzenia zajęć i warsztatów teatralnych.

Drugim niezmiernie istotnym wyróżnikiem projektu jest udział w nim artystów, pedagogów teatru, teatrologów, kadry zarządzającej teatrami. Celem projektu jest stworzenie przestrzeni do dialogu pomiędzy twórcami a publicznością. Podstawą dialogu jest uwspólnienie używanego języka. Jego nauka będzie najważniejszym zadaniem projektu.

Tegoroczna edycja będzie poświęcona przede wszystkim współpracy z nauczycielami i uczniami. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda się rozszerzyć program o działania dla publiczności indywidualnej.
Do współpracy zostali zaproszeni m.in. reżyserzy: Paweł Passini, Konrad Dworakowski, Mateusz Przyłęcki, Tomasz Cyz; dramaturdzy: Anka Herbut i Tomasz Kireńczuk; aktorzy: Dominika Knapik, Jakub Snochowski, Katarzyna Tadeusz, Tadeusz Dylawerski; teatrolożki: dr Dorota Jarząbek-Wasyl, dr Jadwiga Sieraczyńska.

Nabór na kurs trwa do 27 marca. Zgłoszenia należy przesłać na adres dilettante@mik.krakow.pl
Więcej informacji znajdą Państwo na stronach: dilettante.pl oraz teatrfigur.pl

Kontakt dla mediów:
Dagmara Żabska
dagmara@teatrfigur.pl

Teatr Figur Kraków (TFK) został założony w styczniu 2007 roku. Głównym obszarem działalności artystycznej jest nowoczesny teatr cieni oraz pedagogika teatru. W ciągu 8 lat działalności TFK zrealizował 14 premier – z czego 8 w różnych technikach teatru cieni, wziął udział w kilkudziesięciu festiwalach teatralnych, w tym tak prestiżowych, jak Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, Światowy Festiwal Teatrów Lalek UNIMA w Chengdu, Boska Komedia w Krakowie; występował w Lipsku, Moskwie, Brnie, Waszyngtonie, Albuquerque, Seulu, Pekinie, Tajpej, Bagdadzie i in.

Dilettante program Małopolskiego Instytutu Kultury, którego celem jest wspieranie animatorów kultury, instruktorów teatralnych, reżyserów teatrów amatorskich i pedagogów teatru poprzez organizację szkoleń, udzielanie konsultacji, budowanie sieci.

(-)
Materiał Teatru
23 marca 2015

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia