Trzeci dzień

24. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej

24. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej trwa. W programie nadal duża różnorodność - dwa konkursowe spektakle dla dzieci i trzy dla dorosłych

Zaprezentują się:

Théâtre du Mouvement (Francja)  Rzeczy są, jakie są, a wszystko idzie tak dobrze, jak to tylko możliwe

W przedstawieniu, łączącym gest z lalkarstwem, Claire Heggen czerpie z burleskowych skojarzeń. Porzucony płaszcz jest dla niej miejscem transformacji, w którym aktorka kreuje szalone marzenia, maski, lalki... 

Maayan Resnick (Izrael) Nadmiar

Pełna liryzmu i melancholii opowieść o starym człowieku, w samotności przywołującym obrazy przeszłości i wspomnienie najbliższych sobie kobiet.

Maayan Resnick, absolwentka The School of Visual Theater w Jerozolimie, jest artystką tworzącą teatr lalkowy kierowany do widzów dorosłych.

Teatr Figur Kraków (Kraków) Rękodzieło artystyczne

Ascetyczne i jednocześnie zostawiające ogromną przestrzeń dla wyobraźni przedstawienie wykonane z użyciem kilku technik teatru rąk. Aktorzy nie śpiewają, nie używają rekwizytów, nawet nie pokazują swoich twarzy. W spektaklu główną rolę grają ręce i poczucie humoru.

The Brest Puppet Theatre (Białoruś) Księżyc Salieriego

Swobodna interpretacja losów Salieriego i Mozarta, przedstawiona z perspektywy śmiertelnego wyeliminowania Mozarta jako konkurenta. Poetyckie przedstawienie przesączone muzyką obu wybitnych kompozytorów.

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (Opole), Iwona, księżniczka Burgunda

Uniwersalne przesłanie podatnego na wielorakie interpretacje dramatu o „międzyludzkim” uwikłaniu w formę zyskuje w lalkowej interpretacji słowackiego reżysera Mariána Pecki nowy, niezwykły wymiar.

W ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej odbyło się seminarium dyskusyjne zorganizowane przez Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki pt. Lalki w terapii, dotyczące wykorzystania sztuki teatru lalek w pracy wychowawczej, terapeutycznej i readaptacyjnej.

W temat wprowadzono uczestników prezentacją widowiska Jesień na podstawie opowiadań Gianniego Rodariego w wykonaniu osób niepełnosprawnych - grupy teatralnej działającej w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej Teatru Grodzkiego pod opieką artystyczną Barbary Rau i przy współpracy scenograficznej Katarzyny Gwiżdż, Gabrieli Wełniak i Romana Chmiela. W dyskusji panelowej wzięli udział praktycy terapii, instruktorzy teatralni, psycholodzy i twórcy przedstawienia.

(-)
Materiały Festiwalu
25 maja 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...