Trzeci i czwarty dzień festiwalu

23. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

Trzeci dzień festiwalu przyniósł dwa mocne widowiska. Na scenie zobaczyliśmy „Wiśniowy sad" zespołu Stan i „Gawriło Principa" De Warme Winkel.

„De Warme Winkel to ekscentryczna grupa teatralna – czytamy w programie – szczególnie zainteresowana historią, tym co niejasne. (...) Spektakle grupy są często energetycznymi składankami, w których żongluje się stylami, formą, stereotypami, symbolami i rojeniami." „Gawriło Princip" to opowieść o zabójcy Franciszka Ferdynanda. To jego strzał rozpoczyna I wojnę światową.

Adaptacja dramatu Czechowa w wykonaniu grupy Stan obliczona została na dziesięciu aktorów. Scenę wypełniają m.in.: wielkie okna na kołach czy perskie dywany.

W czwartek zobaczyliśmy dokumentalizowany spektakl amerykańskiego teatru Mitu „Juarez: mitologia dokumentalna". Spektakl przypominał film dokumentalny podzielony na cztery części, w których zaklęto losy granicznego miasta. Była to publicystyka z elementami artystycznymi (songi na podstawie wywiadów, jakie aktorzy przeprowadzili z mieszkańcami miasta).

Metoda zespołu Mitu opiera się na założeniu, że teatr jest rodzajem laboratorium. Jak mówią – wchodzą wspólnie w pewien temat, zadają pytania, chcąc rozstrzygnąć jakichś palący ich problem – z czego później wychodzi widowisko sceniczne.

Paulina Żebrowska
Dziennik Teatralny Toruń
25 maja 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia