Trzy premiery na Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru

Kolejna realizacja Alter Ego - jednej z czołowych scen teatru offowego w Polsce. Tym razem zaprezentują spektakl zrealizowany w konwencji teatru poezji, gdzie słowo traktowane jest na równi z symbolem i świadomością ciała.

-  Kilkunastu młodych ludzi, empatycznie próbujących wczuć się w sytuacje swoich rówieśników, będących często cichymi bohaterami tamtych czasów - mówi Tomasz Walczak kierownik Ośrodka Kultury Teatralnej. Powstanie Warszawskie było największą bitwą stoczoną przez wojsko polskie w czasie II wojny światowej. Powstanie nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, ale dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.
- Tworząc scenariusz bazowaliśmy głównie na tekstach poetyckich Anny Świrszczyńskiej, ale oprócz jej wierszy wykorzystaliśmy także utwory: Zbigniewa Jasińskiego, Mieczysława Ubysz, Edwarda Chudzyńskiego i Władysława Broniewskiego - dodaje Tomasz Walczak.

1944 - Klisze pamięci - Teatralnego Studia Młodych ALTER EGO - PREMIERA 25 marca 2009 - Mała Scena - godz. 18:00

Kolejne spotkanie w ramach Sceny przy stoliku. Tym razem tematem dyskusji będzie "Kochanek" najbardziej pogodna i dowcipna sztuka Harolda Pintera, opowieść o wzorowym angielskim małżeństwie. Ryszard (Jacek Gudejko) i Sara (Beata Przewłocka) każdego ranka i wieczora rozmawiają ze sobą, dzieląc się swoimi troskami i spostrzeżeniami.  Opowieść o niepracującej żonie i pracującym mężu, którzy wypaleni w miłości, więc z nudów, nakładają na siebie kostiumy kochanków, a grając inne postacie (ona luksusową dziwkę, on szalonego Maksa), szukają sposobu, by tę miłość obudzić, musi się dziać w zwariowanym tempie. Ona krótko relacjonuje swoje spotkanie z kochankiem, a on opowiada o tym jak spędza czas z prostytutką. W ten sposób żyją ze sobą "szczęśliwie" od dziesięciu lat. Prowadzą grę, która zdaje się satysfakcjonować obie strony. Będzie się ona toczyć do czasu, kiedy jedno z małżonków spróbuje spojrzeć prawdzie w oczy.

Scena przy stoliku i Dyskusyjny Klub Teatralny Kochanek - Harold Pinter - PREMIERA 26 marca
2009 - Mała Scena - godz. 17:00

"Szatan z siódmej klasy" to barwna  opowieść o wakacyjnych przygodach Adama Cisowskiego, jednego z najbardziej lubianych  bohaterów powieści Kornela Makuszyńskiego.  W spektaklu mnożą się fałszywe tropy,  do których rozwiązania potrzebna jest wręcz matematyczna logika . Adaś to mistrz dedukcji i logicznej analizy. Dzięki swoim niezwykłym zdolnościom odnajduje, ukryty w czasach wojen napoleońskich skarb, a dzięki własnemu urokowi osobistemu spotyka "wakacyjną miłość". Zaskakujące pomysły, wartka akcja, w którą wpleciony jest wątek śledztwa. Reżyser Czesław Sieńko po cieszącej się powodzeniem bajkowej realizacji. Opowieści wigilijnej podejmuje temat współczesny o  perypetiach kryminalno-miłosnych bohatera nastolatków - idealnego Adama Cisowkiego.

Scenografię do spektaklu zaprojektował  znany i ceniony elbląski artysta plastyk Zbigniew Prończyk.

Szatan z siódmej klasy - PREMIERA 28 marca 2009 - Duża Scena - godz. 18:00.

Monika Stando
Elbląski Dziennik Internetowy
16 marca 2009

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia