Trzynasty i wyjątkowy

13. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Będzie trwał dłużej, zaprezentuje jeszcze więcej wspaniałych spektakli w wykonaniu gwiazd współczesnego teatru, towarzyszyć mu będzie niezwykle bogata oferta warsztatów oraz imprez artystycznych.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że tegoroczny Festiwal nie porzucając znamienitej tradycji 12 lat międzynarodowego święta Szekspira w Gdańsku, podąża z duchem nowoczesnych, multimedialnych trendów we współczesnej kulturze. Odpowiedzią na nie, a także wyrazem głębokiego zainteresowania wielopłaszczyznowym podejściem do Szekspira i teatru będą dwa pionierskie działania:

Międzynarodowa konferencja poświęcona zjawisku przenikania się sztuk multimedialnych i teatru: „Blending Media. Art in the theatre/ theatre in the arts”.

Międzynarodowy projekt „Beyond the stage – new trends in European Theatre” przygotowany ze współorganizatorami z Wielkiej Brytanii i Węgier, dofinansowany przez Komisję Europejską z Programu Kultura 2007-2013.
 
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną.

Serdecznie zapraszamy do świętowania geniuszu Wielkiego Dramaturga poprzez udział w projekcie i oczywiście do towarzyszenia nam przez cały Festiwal!!! Można już zarezerwować karnety na wszystkie przedstawienia Festiwalu i zapisać się na warsztaty (szczegóły na naszej stronie internetowej)!!! Naprawdę warto, bo tradycyjnie zaprezentujemy inscenizacje szekspirowskie na najwyższym światowym poziomie.
 
Wydarzeniem najbliższej edycji Festiwalu będzie spektakl legendarnej amerykańskiej The Wooster Group pod kierunkiem Elizabeth LeCompte. Grupa zaprezentuje „Hamleta”, który, wykorzystując możliwości współczesnych mediów, przywołuje klasyczny brodwayowski spektakl z 1964 r. w reżyserii Johna Gielguda.

Po raz kolejny będziemy gościć na Festiwalu jednego z najważniejszych twórców w historii XX wiecznego teatru, Petera Brooka. W tym roku obejrzymy jego „Warum, Warum” - sceniczną refleksję rozbrzmiewającą słowami Meyerholda, Craiga, Dullina, Artauda i oczywiście Szekspira.

Niemiecka Bremer Shakespeare Company przybędzie z „Kupcem weneckim” opowieścią o ludziach uwikłanych w grę władzy i przemocy w otoczeniu multimedialnych projekcji oraz efektownej choreografii.
 
„Kupiec Wenecki”, Grupa Teatralna Propeller z teatru The Watermill, fot. Nobby Clarke    Inne spojrzenie na „Kupca” pokaże Grupa Propeller z brytyjskiego The Watermill Theatre. Tu Wenecja dzięki zaskakującej scenografii stanie się męskim więzieniem, w którym między osadzonymi odbywa się pełna przemocy tragedia. Propelersi, jak z uzasadnioną dumą mówią o nich Brytyjczycy, przedstawią również „Sen nocy letniej” w przezabawnej interpretacji „na opak” – od scenografii począwszy a na płci postaci skończywszy, co wszak nie wyczerpuje repertuaru niespodzianek, jakie nam szykują.
 
„Ryszard III”, koprodukcja Węgierskiego Teatru w Cluj z Rumunii i Gyulai Várshínház z Węgier, to Szekspirowska refleksja nad mechanizmami władzy ubrana w surrealistyczną szatę. Postaci bawią się nowoczesną elektroniką poruszając się w upiornej przestrzeni przypominającej gabinet figur woskowych, pełnej ludzkich głów i dziwadeł.

Festiwal Szekspirowski jest międzynarodową imprezą teatralną organizowaną co roku w pierwszym tygodniu sierpnia na terenie całego Trójmiasta. Na festiwalowych scenach zaprezentowało się do tej pory ponad 70 zespołów teatralnych z 30 krajów. Celem festiwalu jest nie tylko prezentacja i popularyzacja dorobku wielkiego brytyjskiego dramaturga, ale również zainteresowanie szerokiej publiczności a szczególnie młodzieży, sztuką teatralną w jej różnorodnych formach. Przedstawieniom towarzyszą spotkania z reżyserami, aktorami, dramaturgami, oraz bogaty program edukacyjny pod nazwą „Letnia Akademia Szekspirowska” (warsztaty teatralne i artystyczne, wykłady, wystawy, seminaria). Tegoroczna edycja festiwalu to także okazja do wymiany doświadczeń i rozwoju profesjonalnej wiedzy dotyczącej nowych trendów w teatrze współczesnym wśród artystów, teoretyków i praktyków teatru z różnych krajów.

Organizatorzy imprezy: Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense serdecznie zaprasza do Trójmiasta na doroczne Święto Szekspira.

(-)
Materiały Festiwalu
21 lipca 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia