"Turandot" i "Głód Knuta Hamsuna" za darmo

Teatr Centralny w Lublinie

Teatr Centralny zaprasza na pokazy spektakli lubelskich teatrów w angielskiej wersji językowej. W niedzielę (17.07) "Turandot" Pawła Passiniego, a w poniedziałek (18.07) "Głód Knuta Hamsuna" w reż. Ryszarda Kalinowskiego i Łukasza Witt-Michałowskiego

Ostatnia, niedokończona opera Giaccomo Pucciniego, to historia chińskiej księżniczki Turandot zadającej zagadki i uśmiercającej zalotników, którzy nie potrafią ich rozwiązać. Pod postacią ekscentrycznego księcia Kalafa do jej królestwa trafia sam Puccini.

W obsypanym nagrodami "Turandot” Pawła Passiniego wystąpił chór niesłyszących. To pierwszy lubelski spektakl, gdzie na scenie obok profesjonalistów stoją niepełnosprawni i nie ma to nic wspólnego z tetaroterapią. Wręcz przeciwnie - niesłyszący uczniowie z III Zespołu Szkół Integracyjnych musieli przystać na twarde warunki reżysera. – Skoro aktorzy musieli nauczyć się języka migowego, to od nich też czegoś wymagałem. Musieli nauczyć się śpiewać – tłumaczy Passini. I nauczyli się. W ostatniej scenie lubelskiego spektaklu ich śpiewu, fragmentu swojej opery, słucha Puccini.

W sierpniu neTTheatre i Grupa Coincidentia pokaże "Turandot” na największym festiwalu teatralnym w Europie. Spektakl będzie pokazywany w szkockim Edynburgu przez trzy tygodnie. Zanim aktorzy wyjadą za granicę, jeszcze raz zagrają przed lubelską publicznością. Spektakl w języku angielskim będzie można zobaczyć w Warsztatach Kultury, przy ul. Popiełuszki 5, w niedzielę o godz. 19.

Dzień później w tym samym miejscu zobaczymy "Głód Knuta Hamsuna”. Spektakl Ryszarda Kalinowskiego i Łukasza Witt-Michałowskiego opowiada historię z życia Knuta Hamsuna, norweskiego pisarza, szanowanego noblisty, który podczas II wojny światowej poparł hitlerowski reżim. Mimo prób wyjaśnień Hamsun został oskarżony o kolaborację, aresztowany i zamknięty w klinice psychiatrycznej w Vindern.

Poniedziałkowy spektakl zostanie opatrzony angielskimi napisami. Początek - godz. 19.

Co ważne, ani na "Turandot”, ani "na "Głód” nie trzeba kupować biletów. Wcześniej jednak trzeba postarać się o bezpłatne wejściówki. Są one wydawane w kasie biletowej Centrum Kultury przy ul. Narutowicza 32 w Lublinie. Jedna osoba może odebrać zaproszenie maksymalnie dla czterech osób.

Agnieszka Mazuś
Dziennik Wschodni
14 lipca 2011

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia