Tuwim i bosko fałszująca śpiewaczka

"Boska!" - reż. Paweł Szkotak - Teatr Polski w Bielsku-Białej

Ostro startują po wakacjach obie bielskie sceny - Teatr Polski i Teatr Lalek Banialuka. Pierwsze premiery sezonu artystycznego 2018-2019 - już w najbliższy weekend.

- W sobotę, 15 września, zapraszam na premierę, myślę że znakomitą spektaklu "Boska!". To słodko-gorzka komedia o artystce nazywanej najgorszą śpiewaczką świata, której udało się zrobić międzynarodową karierę - mówi dyrektor TP Witold Mazurkiewicz. W listopadzie - na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości - zostanie zaprezentowana "Gałązka rozmarynu" - przedwojenny muzyczny, patriotyczny szlagier o Legionach Polskich. - Gwarantuję, że nie będzie to tylko okolicznościowa laurka - dodaje dyrektor. - W sylwestra, na życzenie publiczności, zagramy po raz kolejny, w nowej wersji, farsę " Mayday " oraz spektakl muzyczny z polskimi przebojami lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. A w styczniu - "Wesele" Wyspiańskiego. To sztuka, która zawsze była miarą wartości zespołu aktorskiego. I mogę powiedzieć, że mamy mocny zespól na tę realizację.

W sierpniu Teatr Polski po raz pierwszy w swej historii grał w Chinach - w Teatrze Wielkim w Tiencinie (Tianjin) koło Pekinu oraz w Hangzhou w pobliżu Szanghaju. Zaprezentował "Humankę" - futurystyczną opowieść rozgrywającą się w świecie sztucznej inteligencji, a także "Wujaszka Wanię" - dramat należący do europejskiej klasyki teatralnej. Zagrano 10 spektakli. Co ciekawe, "Humankę" - kameralną sztukę prezentowaną w TP na małej scenie, w Chinach grano dla półtysięcznej widowni. Tłumaczenie dialogów wyświetlano w formie napisów po chińsku i angielsku.

Banialuka w te wakacje pojawiła się poza siedzibą tylko raz - prezentując spektakl "Brzydkie kaczątko" na festiwalu ogródkowym w Katowicach. Dalsze wyjazdy - na festiwale w Toruniu i na Słowacji - planowane są na jesień. Ale najpierw premiera: w niedzielę, 16 września widzowie zobaczą spektakl "Tuwim i..." [na zdjęciu]. - Będzie to żywiołowa inscenizacja, skierowana do dzieci w wieku szkolnym. Nie zabraknie w niej znanych i.lubianych wierszy Juliana Tuwima, które niezmiennie bawią, uczą i łączą kolejne pokolenia - zapewnia dyrektor Banialuki Lucyna Kozień. Także to muzyczne przedstawienie zbiega się z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, a także powstania grupy literackiej Skamander.

Na listopad przygotowywany jest "Krawiec Niteczka" według tekstu Kornela Makuszyńskiego, a na okres zimowy - "Pchła Szachrajka" według bajki Jana Brzechwy. Lucyna Kozień podkreśla, że wszystkie premiery planowane w sezonie 2018-2019 to widowiska familijne, adresowane do dzieci i rodzin.

(-)
Kronika Beskidzka
14 września 2018
Portrety
Paweł Szkotak

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia