Twórcy teatru

Michał Walczak i Maciej Łubieński

Twórcami grupy Pożar w Burdelu są reżyser i dramatopisarz Michał Walczak oraz historyk Maciej Łubieński. Zespół debiutował w małej piwnicy w klubie Chłodna 25 grając dla 70 osób. Dziś krąży po najlepszych teatrach Warszawy wypełniając największe widownie. Przedstawienia Pożaru w Burdelu to mieszanka skeczy, roastów, piosenek i materiałów filmowych. To kabaret, teatr i musical w jednym.

W 2016 roku Pożar w Burdelu otrzymał Kryształowe Zwierciadło miesięcznika „Zwierciadło" i Grand Prix Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie. W 2017 roku został laureatem Róży Gali w plebiscycie tygodnika „Gala". W tym samym roku twórcy zostali także nominowani do „Paszportów Polityki". 

Członkowie zespołu prowadzą również programy artystyczne: "Duszpasterz hipsterów i księża wyklęci", "Żelazne Waginy", "Miastoterapia", "Baśnie z dna Wisły", "Solarium". W 2016 roku artyści włączyli się w program rewitalizacji Placu Hallera wraz z radą i zarządem dzielnicy Praga-Północ w Warszawie, organizując Festiwal Magii i Ściemy oraz urodziny Dzikiej Strony Wisły.

W Burdelu gościnnie występowali między innymi: Magdalena Cielecka, Maciej Stuhr czy Andrzej Seweryn. W stałym zespole aktorskim są znani z seriali oraz filmów: Tomasz Drabek („Diagnoza"), Andrzej Konopka („Wataha", „Córki Dancingu", „Powidoki"), czy muzyczna gwiazda Internetu Karolina Czarnecka („Hera, koka, hasz").

Podobnie jak przedwojenne kabarety literackie (Momus, Qui  Pro Quo, Ali Baba) i powojenne (Kabaret Dudek, Pod Egidą, Kabaet Olgi Lipińskiej) Pożar w Burdelu przedstawia obrazy (odsłony, sceny, numery) z życia Warszawy i reaguje na współczesne wydarzenia polityczne. Kabaret ma konferansjera (Burdeltatę), duszpasterza (Duszpasterz Hipsterów), doktora nastrojów Warszawy (Doktor Fak), znerwicowaną Warszawiankę (Paula z Wilanowa), narodowców (Podpalacz Tęczy, Etno), kulturę (Charlotte), prezydent miasta (HGW). W kolejnych spektaklach publiczność śledzi ich życie, przemiany i konflikty przedstawiane w monologach, piosenkach i skeczach.

Kolejne odsłony są ironicznymi aluzjami do wydarzeń politycznych i kulturalnych i okraszane są absurdalnym humorem. Grupa wykorzystuje elementy burleski i iluzji m.in. w występach Betty-Q czy paskudnego iluzjonisty Menello.

(-)
Materiał Teatru
11 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...