Twórcze spotkanie

11. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA - Białystok: 18-22 czerwca 2024

To będzie twórcze spotkanie młodych ludzi zajmujących się teatrem lalek, którzy będą mogli czerpać ze spotkań wzajemnych ze sobą, ale także ze spotkań z profesjonalnymi twórcami. Już 18 czerwca w Białymstoku rusza 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA.

Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA to biennale sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy organizowane od 2002 r. W tym roku Festiwal zainauguruje obchody 50-lecia Akademii Teatralnej w Białymstoku.

„Pielęgnujmy wspólnotę"

– Mam nadzieję, a właściwie jestem przekonana, że będzie to twórcze spotkanie wspaniałych młodych ludzi, którzy zajmują się teatrem lalek, którzy pielęgnują w sobie pasję do teatru ożywionej formy i będą mogli czerpać ze spotkań wzajemnych ze sobą, ale także ze spotkań z profesjonalnymi twórcami, którzy pojawią się w nurcie profesjonalnym – mówiła podczas konferencji prasowej w piątek (7.06) Marta Rau, dyrektor artystyczna Festiwalu i prorektor ds. białostockiej filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. – Zawsze jest to spotkanie młodości z dojrzałością. Zawsze jest to spotkanie niezwykle twórcze i inspirujące dla obu stron, ponieważ wszyscy będą mieli okazję oglądać się wzajemnie.

Przypomniała, że hasłem tegorocznego Festiwalu jest wspólnota.

– Z mojego punktu widzenia budowanie wspólnoty studenckiej, akademickiej i teatralnej, lalkarskiej w naszej uczelni jest – moim zdaniem – sprawą priorytetową i największą wartością, szczególnie w obecnych czasach, kiedy jesteśmy tak bardzo podzieleni. Pielęgnowanie tej wspólnoty jest niezwykle istotne i chciałabym, żeby w atmosferze wspólnotowości ten Festiwal przebiegał – podkreślała.

Zaznaczyła, że hasło przewodnie wiąże się również z historią uczelni, ponieważ Festiwal inauguruje 50-lecie białostockiej Filii Akademii Teatralnej w Warszawie.

– Od początku powstania naszej Filii społeczność, wspólnota były niezwykle istotne i pielęgnowane przez dziekana Jana Wilkowskiego oraz dziekana Krzysztofa Raua, mojego tatę, którzy tworzyli rodzinną atmosferę w naszej uczelni. Mam takie poczucie, że ta rodzinna atmosfera nadal tutaj panuje – przyznała.

Nurt studencki i profesjonalny

Nurt studencki stworzy w tym roku siedem uczelni wyższych. W Akademii Teatralnej w Białymstoku wystąpią obydwie polskie szkoły lalkarskie, z Białegostoku i Wrocławia, a także uczelnie ze Słowacji, Czech, Niemiec, Szwajcarii i Ukrainy.

Ponadto w programie znalazły się m.in. seminaria popularnonaukowe, wykłady w stylu TED, warsztaty mistrzowskie prowadzone przez artystów z USA, Estonii i Niemiec, warsztaty dla mieszkańców miasta i krytyki teatru lalek czy wystawy (jubileuszowa oraz technologii teatru lalek). Podczas Festiwalu zostaną również zaprezentowane prace trojga artystów, niezwiązanych na co dzień z lalkarstwem, którzy uczestniczą w 8-tygodniowej rezydencji twórczej prowadzonej przez Akademię.

Jacek Malinowski, dyrektor nurtu profesjonalnego na Festiwalu oraz dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, podkreślał:

– Piękne hasło „wspólnota" pasuje do teatru. Zespół jest wspólnotą, każdy spektakl musi powstawać w atmosferze wspólnoty. Jest też wspólnota artystów i widzów, więc to jest hasło, które się pojawia na różnych poziomach.

Nurt profesjonalny skupia zespoły, które prezentują innowacyjne podejście do sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy. Podczas 11. edycji Festiwalu zaprezentują się m.in.: Teatr Malabar Hotel i Grupa Wolność z Polski, Klaipėda Puppet Theatre z Litwy, Divadlo Continuo z Czech, Lone Wolf Tribe z USA, a także Duda Paiva Company we współpracy z Illusionary Rockaz Company z Holandii.

Gospodarz nurtu profesjonalnego, czyli Białostocki Teatr Lalek oraz Teatro Elsinor z Włoch i Dschungel Wien z Austrii, pokażą tytuły będące wynikiem pracy w ramach projektu ConnectUp, współfinansowanego z programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

We wtorek (11 czerwca) rusza dystrybucja bezpłatnych wejściówek na wydarzenia nurtu profesjonalnego w ramach 11. Festiwalu LALKANIELALKA.

Wejściówki można odebrać w godzinach od 16:00 do 20:00 w kasie Białostockiego Teatru Lalek. Obowiązuje odbiór osobisty – bez możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie po 2 wejściówki na 2 spektakle (łącznie 4 sztuki).
Wejście na spektakle nurtu profesjonalnego będzie możliwe do 20 minut przed rozpoczęciem przedstawienia. Później wejściówki tracą swą ważność.

W plenerze i na warsztatach

Anna Lach, dyrektorka organizacyjna Festiwalu, wspominała o dwóch wydarzeniach skierowanych do mieszkańców miasta. Pierwsze to wydarzenie plenerowe otwierające Festiwal, a drugie – cykl warsztatów adresowanych do mieszkańców miasta.

– We wtorek 18 czerwca na Rynku Kościuszki będzie można obejrzeć plenerowe widowisko, które nazwałam „W jednym rytmie". W związku z tym, że tematem wiodącym jest wspólnota postanowiłyśmy rozszerzyć tę wspólnotę o kontekst miejsca, w którym się znajdujemy i skorzystać z wielokulturowości, która nas bardzo zafascynowała – mówiła Agata Nierzwicka, która reżyseruje widowisko.

Inspiracją do jego stworzenia była książka „Podlaskie legendy 4 kultur" Jakuba Sobczaka przedstawiająca miejsce, w którym przez lata żyły kultury: polska, rusińska, żydowska i tatarska.

Nie zabraknie warsztatów otwartych dla mieszkańców miasta (skierowanych głownie do młodych osób, mogą wziąć w nich udział również starsi). Na zgłoszenia jest czas do 11 czerwca. Podczas warsztatów można będzie m.in. stworzyć nieszablonowe koszulki, zobaczyć obrazy pisane światłem czy poznać przedmioty z nowych perspektyw.

W programie Festiwalu są także wystawy, zostanie również rozstrzygnięty konkurs na mural promujący wydarzenie. Festiwal potrwa do 22 czerwca.

Organizatorami Festiwalu są Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek oraz Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy. Wydarzenie wspiera Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA.

Dziennik Teatralny jest patronem medialnym Festiwalu.

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Podlasie
8 czerwca 2024

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia