Twórczość radiowa to sztuka

rozmowa z Michałem Jagodzińskim o konkursie dla twórców radiowych

- Chciałbym zwrócić uwagę, iż radio posiada swój unikatowy język, instrumentarium i jest twórczością artystyczną tak samo jak wiele innych dziedzin sztuki. Również w radiu może powstać zarówno coś pięknego, jak i kicz - rozmowa z Michałem Jagodzińskim, redaktorem naczelnym Radia PiK, o Międzynarodowym Konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2013.

Warsztaty, dyskusje oraz dzieła najwybitniejszych twórców radiowych to kwintesencja konkursu GRAND PiK 2013

Z MICHAŁEM JAGODZIŃSKIM, redaktorem naczelnym i prezesem Radia PiK rozmawiamy o rozpoczynającym się dzisiaj wyjątkowym konkursie dla twórców radiowych.

Jak to się zaczęło? Jak zrodził się pomysł na GRAND PiK?

- Na początku była burza mózgów w gronie pracowników Radia PiK. W efekcie na początku XXI wieku powstała formuła warsztatów reportażowo-słuchowiskowych. Uczestnicząc w wielu tego typu spotkaniach i konkursach radiowych, zaobserwowałem jednocześnie, że dzisiaj różne formy radiowe przenikają się nawzajem i łączą ze sobą. W 2007 roku zrodził się więc w mojej głowie pomysł, aby zorganizować konkurs form radiowych, nie dzieląc ich na poszczególne gatunki. Tak powstał Ogólnopolski Konkurs Artystycznych Form Radiowych, który po raz pierwszy odbył się w 2008 roku.

W tym roku po raz pierwszy konkurs odbywa się w formule międzynarodowej. Dlaczego poszerzył Pan formułę o zagranicznych twórców?

- Konkurs w formie ogólnopolskiej gromadził najwybitniejszych polskich twórców radiowych. Często nagradzanych również na zagranicznych konkursach. Doszedłem jednak do wniosku, że w dłuższej perspektywie obracalibyśmy się w stałym gronie twórców. Dodatkowym argumentem było to, że międzynarodowego konkursu, który porównywałby utwory radiowe różne gatunkowo nie ma. Warto więc spróbować skonfrontować warsztat najlepszych polskich radiowców z najlepszymi przedstawicielami tej branży z zagranicy. Natomiast towarzyszące konkursowi GRAND PiK warsztaty są doskonałą platformą do wymiany doświadczeń. Szczególnie dla młodych adeptów sztuki radiowej jest to niezwykła okazja do spotkania się z najlepszymi z najlepszych.

Jaka idea przyświecała powołaniu do życia tego konkursu?

- Chciałem, aby oceniając utwory radiowe, zwrócić uwagę na te, które we mnie jako słuchaczu wywołują największe emocje i refleksję. Bez względu na to, jakiego gatunku jest ten utwór. W ostatecznym rozrachunku zawsze przecież liczą się myśli i odczucia pozostające w słuchaczu. Utwory radiowe może bowiem różnić gatunek, ale musi łączyć sztuka.

Zatem konkurs ten to również okazja do przypomnienia, że twórczość radiowa również jest sztuką, prawda?

- Towarzyszy mi cały czas pewna myśl. Chciałbym zwrócić uwagę, iż radio posiada swój unikatowy język, instrumentarium i jest twórczością artystyczną tak samo jak wiele innych dziedzin sztuki. Również w radiu może powstać zarówno coś pięknego, jak i kicz. Jeden z moich kolegów, reportażysta radiowy, na pytanie: Co to jest sztuka radiowa?" odpowiedział - "Jest to coś, czego nie da się opowiedzieć, czego nie sposób opisać, trzeba tego po prostu wysłuchać". Ja dodałbym jeszcze od siebie, że powinno to wywołać u słuchacza jakąś refleksję, zastanowienie się. Bez wątpienia warsztaty i konkurs GRAND PiK są swoistym upomnieniem się o należną radiu rangę.

Do konkursu zgłoszono 29 materiałów radiowych. Oceniać będzie je konkursowe jury, ale swoją opinię, wcielając się w jurora, mogą wyrazić również słuchacze?

- Rzeczywiście frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Zgłoszone zostały materiały najznamienitszych polskich radiowców (w tym dwójki z naszego radia) i wybitnych twórców m.in. z Rosji, Czech czy np. Szwajcarii. Zebraliśmy również znamienite jury w składzie: Grażyna Barszczewska, Maria Wiernikowska, Paweł Łysak, Henryk Talar pod przewodnictwem Janusza Kukuły, reżysera Teatru Polskiego Radia. Moderatorem warsztatów i dyskusji z kolei będzie pani Irena Piłatowska-Mądry, wybitna reportażystka radiowa. Dzięki nowemu medium, jakim jest Internet, do tak znakomitego grona mogliśmy zaprosić również słuchaczy. Na stronie internetowej Radia PiK www.radiopik. pl można przesłuchać konkursowe audycje i wysyłając własną opinię oddać głos na tę, którą uznamy za najlepszą. Utwór, który zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma specjalną nagrodę publiczności. Nagroda czeka również na szczęśliwca spośród grona głosujących słuchaczy.

Konkurs zwieńczy w piątek gala finałowa w Operze Nova. Są jeszcze wolne zaproszenia?

- Zaproszenia na finał konkursu mogą otrzymać słuchacze Radia PiK, ponieważ rozdajemy je podczas audycji. Liczę, że tak jak sam konkurs również gala będzie wyjątkowym wydarzeniem. Reżyserii całego wydarzenia podjął się Paweł Łysak, a gwiazdą części artystycznej będzie doskonale znany Artur Andrus. Wejście na żywo z gali będzie również na antenie Radia PiK, a na naszej stronie internetowej będzie relacja wideo.

(-)
Nowości
12 września 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia