Twórczość rodzimych pisarzy i lekcje filozofii
Teatr im. Stefana Jaracza w OlsztynieSpotkania autorskie z pisarzami z Warmii i Mazur, lekcje filozofii oraz offowe koncerty to nowe propozycje dla widzów, jakie przygotował w tym sezonie artystycznym Teatr im. Jaracza w Olsztynie. W sumie podczas całego sezonu odbędzie się 12 premier.
Jak poinformował dyrektor Teatru im. Jaracza w Olsztynie Janusz Kijowski pierwszą premierą przygotowywaną właśnie na dużej scenie będzie sztuka "Czerwone nosy" Petera Barnesa. Spektakl w reżyserii Janusza Kijowskiego pokazany zostanie 4 października.
To sztuka o trupie kuglarzy, która w czasach dżumy, dziesiątkującej średniowieczną Europę postanawia zabawiać ludzi i w ten sposób oprzeć się zarazie.
- Będzie to widowisko w stylu komedii rybałtowskiej (gatunek literatury sowizdrzalskiej, prezentujący humor rubaszny) ale inspirowany współczesnym serialem telewizyjnym "Monty Python"- powiedział Kijowski.
- Czas, w którym rozgrywa się akcja przedstawienia, był momentem szczególnym, rodzenia się nowej epoki, przejścia od średniowiecza do renesansu, czasem, gdy znikały "mroki", "samobiczowanie się", dzięki, któremu człowiek miał zyskać przychylność Boga. Pojawiła się refleksja, że samobiczowanie nie daje gwarancji osiągnięcia szczęśliwości - podkreślił Kijowski.
"Czerwone nosy" będą pierwszą premierą w olsztyńskim teatrze; w sumie na wszystkich scenach w tym sezonie czyli dużej, kameralnej, Marginesie i scenie u Sewruka (przy Studium Aktorskim) widzowie obejrzą 12 premier.
Zaplanowano m.in. wystawienie "Skórki pomarańczowej" w reż. Małgorzaty Warsickiej, "Separatystów" w reż. Adama Sroki, "Amadeusza", którego wyreżyseruje Giovanni Castellanos. Pokazane zostaną przedstawienia "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" w reżyserii Krzysztofa Popiołka czy "Opowieści Lasku Wiedeńskiego", które wyreżyseruje Jacek Bończyk.
Nowe cykle tematyczne pojawią się w tym sezonie na alternatywnej scenie Margines w Teatrze Jaracza.
Jak poinformował jej dyrektor Mariusz Sieniewicz widzowie będę mieli okazję poznać bliżej literaturę twórców z Warmii i Mazur. Będzie to cykl spotkań zatytułowany "Złodzieje języków". Nie będą to teatralne adaptacje prozy czy wieczory poetyckie ale spotkania z pisarzami, prezentującymi swoją najnowszą twórczość.
22 września odbędzie się spotkanie z prozaikiem, autorem dziewięciu książek, laureatem Literackiej Nagrody Warmii i Mazur Tomaszem Białkowskim. Zaprezentuje on swoją najnowszą książkę zatytułowaną "Powróz" - historyczną powieść o mieszkance Warmii, która była świadkiem egzekucji esesmanów w Gdańsku w 1946. Fragmenty prozy czytać będą olsztyńscy aktorzy. Kolejnym gościem cyklu będzie olsztyńska poetka Alicja Bykowska-Salczyńska.
Inną propozycją są "wieczorówki filozoficzne" - spotkania, na których prezentowane będą główne nurty i postaci w historii filozofii.
- Będą to lekcje filozofii, najpierw widzowie wysłuchają wykładu o twórcach szkół filozoficznych a potem podczas zajęć praktycznych będą odnajdywać filozoficzne kwestie w życiu codziennym - wyjaśnił Sieniewicz.
W cyklu "Top of the off" pokazywane będą przedsięwzięcia twórców alternatywnych. "W Olsztynie działają różne offowe środowiska, które nie mają gdzie prezentować swej twórczości. Jest takie przekonanie, że instytucje kultury Warmii i Mazur w Olsztynie są +podomykane+ na takich twórców, że żyją w swoim świecie. Ten cykl ma na celu otwarcie teatru na tego typu przedsięwzięcia"- wyjaśnił Sieniewicz.
Pierwszym spektaklem pokazanym w tym cyklu będą "Odloty" w reż. Agnieszki Kołodyńskiej i wykonaniu Białego Teatru. Podczas kolejnych spotkań prezentowane będą zespoły muzyczne np. kapele hip-hopowe, inspirujące się warmińskim folklorem.