Tydzień Gruziński

Gdański Teatr Szekspirowski

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim trwa Tydzień Gruziński, w ramach którego przed nami jeszcze: wystawy, pokazy filmów, warsztaty, debaty, spektakl, oraz wieczór gruziński!

TYDZIEŃ GRUZIŃSKI 9 – 16 października 2015

organizatorzy: Gdański Teatr Szekspirowski
i Ministerstwo Kultury i Ochrony Zabytków Gruzji

SPEKTAKLE:

Extravaganza,
Fingers Theatre, Tbilisi
16 października, g. 16:00

MIEJSCE: Teatr w Oknie

Ile zabawy można stworzyć, wykorzystując jedynie palce dłoni i projektanta kostiumów, obdarzonego bujną wyobraźnią? Odpowiedź brzmi: całkiem sporo. Jeżeli myślisz, że jest to dość dziwne lub niepokojące stwierdzenie, to oznacza, że prawdopodobnie nie wiedziałeś jeszcze przedstawień uroczego Fingers Theater...

W tym przedstawieniu zobaczymy kilkanaście narodowych tańców w technice..teatru dłoni! Każda etiuda trwa od 2 do 4 minut. Dzięki kamerom widzowie mają możliwość obserwowania aktorów podczas przygotowań. Jest to spektakl niewerbalny, przeznaczony dla osób w każdym wieku i każdej narodowości.

KONCERTY:

Nika Machaidze (NIKAKOI) i Natalie (TBA) Beridze – koncert muzyki elektronicznej
14 października, g. 20:00
MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

W 1999 roku Nika Machaidze zdobył nagrodę Grand Prix na Festiwalu Muzyki Elektronicznej. Poszukując pseudonimu artystycznego, wykorzystał sugestię przyjaciela, artysty Thea Djordjadze, i przybrał pseudonim Nikakoi (никакой, po rosyjsku – nikt). Pod tym pseudonimem Machaidze stworzył rodzaj muzyki elektronicznej (IDM), która na muzykę breakbeatową nakłada rytmy harmonii i linie melodyczne odnoszące się do gruzińskiej muzyki ludowej. Machaidze jest m.in. autorem muzyki filmowej i teatralnej.

Natalie Beridze (znana również jako Tusia Beridze) tworzy muzykę elektroniczną. Jest związana z Leftfield, IDM i Electronicą. Natalie jest m.in. autorką ścieżki dźwiękowej do filmu - „Salome Machaidzes Trigger Tiger" (2006), „Dimy" (2009) - oraz dramatu „A Fold in my Blanket" Zazy Rusadze (2011). Z dwupłytowym albumem „Size And Tears" (2007) powraca do świata „Alicji w Krainie Czarów" Lewis Carroll.

DEBATY I SPOTKANIA
MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski
Wstęp wolny.

13 października, g. 19:30
Debata: Współczesne kino gruzińskie.
Uczestnicy: Salome Alexi (reżyser), Noshrevan Chkhaidze (Georgian National Film Center)
prowadzenie: dr Paweł Biliński (UG)
Punktem wyjścia do rozważań o współczesnym kinie gruzińskim będzie film "Linia kredytowa", którego pokaz odbędzie się na Sali Głownej GTS przed debatą, o godz. 18:00.
Porozmawiamy o tematyce podejmowanej przez współczesnych gruzińskich reżyserów, o ważnych festiwalach i obecności kina gruzińskiego w Polsce, a także o jego historii, pisanej nazwiskami mistrzów.
15 października, g. 16:00
Debata: Kierunki i tendencje w polityce gruzińskiej.
Uczestnicy: Lado Darakhvelidze, Nadja Tsulukidze, Onno Dicker, Michael Georgeson
W najbliższy czwartek, 15 października, zapraszamy do eksplorowania tematu GRANIC. Uczestnicy debaty: Lado Darakhvelidze, Nadja Tsulukidze, Onno Dicker, Michael Georgeson, przedstawią różne podejścia – z punktu widzenia ekologii, polityki i ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem opozycji własności prywatnej do państwowej. Ale nie będą to opowieści, jakich się spodziewacie. Nasi goście udowodnią bowiem, że granice istnieją wszędzie – z jednej strony są naszą naturalną potrzebą, z drugiej wywołują konflikty, wojny i cierpienie.
Opowieść Nadji Tsulukidze dotyczy politycznych i ekonomicznych zmian w jej kraju, które centralizowały się w domu, w którym się wychowała – wpływając nie tylko na prywatne życie ludzi, relacje rodzinne i sąsiedzkie, ale również na funkcje mieszkaniowe samego budynku i jego poszczególnych pomieszczeń.
Lado Darakhvelidze rozszerzy perspektywę o ziemię – granice naturalne, wytyczone przez rzeki i roślinność zderza z historią swojej rodziny, pokazując, jak silnie wzajemnie na siebie oddziałują. Jednocześnie uwypukli zależność między prawem naturalnym – również prawem silniejszego – a państwowym, ustanowionym przez ludzi.
Onno Dicker rozwinie wątek granic, nakreślony przez te opowieści, a Mikey Georgeson nada im wymiar... muzyczny.
Wśród uczestników debaty rozlosujemy upominki: zaproszenia do teatru oraz oryginalne gruzińskie wino.
Po debacie, ok. 17:00, odbędzie się performans Museum TV Station, kontynuujący wątek rozważań na temat gruzińskiej polityki, w którym wystąpią: Lado Darakhvelidze (Gruzja/Holandia), Nadja Tsulukidze (Gruzja), Onno Dicker (Holandia) i Michael Georgeson (Wielka Brytania).
W performansie wezmą również udział, za pośrednictwem Skype, artyści z innych krajów: Pasha Sugurov (Rosja), Anatoly Belov (Ukraina), Willy Fournier (Kanada), Joe Krauss (Stany Zjednoczone).

SZTUKI WIZUALNE:

Audio guide Museum TV station / Lado Darakhvelidze
13.10 16:00 - Wernisaż wystawy
15.10 17:00 – Performans

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

Wstęp wolny

Projekt Museum TV Station (MTVS) prezentuje sztukę, jako potężną przestrzeń do eksperymentowania z różnymi formami komunikacji w ramach przeładowanej informacjami współczesnej kultury medialnej.

Obecna edycja MTVS poświęcona jest tematowi GRANIC. Temat ten rozpatrywany jest z punktu widzenia ekologii, polityki i ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem własności prywatnej w opozycji do państwowej oraz kwestii separatystycznych.

FILMY:

Linia kredytowa (Line of Credit),
13.10 18:00 – Pokaz filmu

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski
Reżyseria: Salomé Alexi

Nino, kobieta po czterdziestce, prowadziła spokojne życie w Związku Radzieckim, ale w dzisiejszej Gruzji trudno jest jej nadążyć za zmianami. Nino decyduje się na najbardziej powszechne rozwiązanie – zaciągnięcie kredytu hipotecznego z wysokimi odsetkami. Stopniowo popada w coraz większe długi, co stanowi błędne koło, z którego nie ma ucieczki.

Historia Nino jest historią jednej z 172 300 rodzin, które straciły swoje mieszkanie w wyniku zaciągniętego kredytu hipotecznego w latach 2009-2013. Ta ilość gospodarstw domowych stanowi 14% ludności Gruzji.

Wyspa Kukurydzy (Corn Island)
14.10 19:00 – Pokaz filmu, wprowadzenie prof. Mirosław Przylipiak

MIEJSCE: Instytut Kultury Miejskiej

Reżyseria: George Ovashvili

Jest 1992 rok, trwa wojna abchasko-gruzińska. Mieszkająca na wyizolowanej wyspie nastoletnia Asida odkrywa, że w okolicy ukrywa się gruziński żołnierz.
Wyspa Kukurydzy to artystycznie ascetyczny dramat zawierający ledwie kilkanaście linijek dialogu. Variety nazwało film „Masterclassem minimalizmu emocjonalnego, w którym brzmią echa dawnych mistrzów, takich jak Bresson i Tarkowski, Kaneto Shindo i Terrence Malick. Z nutą 'Burzy' Szekspira". Film opowiada o starym gruzińskim rolniku i jego nastoletniej córce, którzy w środku wojny, usiłują na granicznej rzece uprawiać kukurydzę.
Zwycięzca festiwalu w Karlovych Varach i gruziński kandydat do Oscara.

Randki w ciemno (Blind Dates)
15.10 20:30 – Pokaz filmu

MIEJSCE: Instytut Kultury Miejskiej
CZAS: 1h 35'

Wstęp wolny.

Reżyseria: Levan Koguashvili

To komediodramat o silnych kobietach i smutnych mężczyznach z kryzysem „40-tki". Urzekająca historia dwóch czterdziestolatków próbujących znaleźć towarzyszkę życia. Ta opowieść o poszukiwaniu miłości prowadzi widza przez realia gruzińskiej codzienności z humorem, wrażliwością i uwagą generując kolejne komiczne sytuacje. Klimat filmu docenili jurorzy Sofia IFF, GoEast Festival w Wiesbaden oraz na Lecce Filmfestival.

Panny młode (Brides)
16.10 19:00 – Pokaz filmu

MIEJSCE: Instytut Kultury Miejskiej
CZAS: 1h 34'

Wstęp wolny.

Reżyseria: Tinatin Kajrishvili
Główna bohaterka filmu, Nutsa, po kilku latach związku wychodzi za mąż za Gogę, ojca swoich dzieci. Mężczyzna ma jeszcze spędzić w więzieniu sześć kolejnych lat, a kobieta chce zyskać prawo do odwiedzin raz w miesiącu, jakie przysługuje żonom skazanych.

W swoim fabularnym debiucie Tinatin Kajrishvili poddaje ostrej krytyce opresyjny gruziński system więzienny. Reżyserka wykorzystuje dokumentalne konwencje, żeby stworzyć wrażenie bliskiego obcowania z filmowymi postaciami, a przede wszystkim przekonująco oddać realia codziennego życia w zakładzie karnym.

POZOSTAŁE WYDARZENIA:

Pieśni gruzińskie – warsztaty dla początkujących
14 października, g. 17:00-20:00 – Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus (Laboratorium Pieśni)
MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski

Wstęp wolny, zapisy: bow@teatrszekspirowski.pl

Warsztat skierowany jest do osób, które chciałaby nauczyć się podstaw pracy z naturalną emisją głosu, mając za materiał pieśniarski fragmenty pieśni gruzińskich.
Pierwsza godzina warsztatu skupiać się będzie na rozgrzewce i rozluźnieniu ciała, ćwiczeniach relaksacyjnych, oddechowych, emisyjnych, by przygotować głos do kolejnego etapu – wspólnego, wielogłosowego śpiewu.
Zapraszamy każdego, kto ma ochotę na to radosne spotkanie w pieśni tradycyjnej, bez względu na stopień zaawansowania.
Warsztat skierowany do osób dorosłych. Maksymalna ilość uczestników: 15 osób

Prosimy o założenie wygodnego stroju (najlepiej mieć strój na zmianę), płaskie buty oraz wodę do picia.

Warsztaty prowadzą liderki zespołu Laboratorium Pieśni:
Alina Jurczyszyn: pieśniarka, aktorka, reżyserka. Od 10 lat pracuje z pieśniami tradycyjnymi różnych kultur, prowadząc warsztaty, podróżując; absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice.
Kamila Bigus: skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, muzyk sesyjny, orkiestrowy, członek wielu projektów muzycznych.

Live cooking
16 października, g. 17:00

MIEJSCE: Gdański Teatr Szekspirowski
Wstęp wolny.

Live cooking i degustacja wina, wykład o tradycyjnych metodach produkcji wina, koncert jazzowy.
Kuchnia zajmuje szczególne miejsce w gruzińskiej tradycji i jest częścią tożsamości dzisiejszych Gruzinów. Łagodny i zróżnicowany klimat Gruzji zapewnia obfitość warzyw i owoców, różnorodność gatunków sera oraz bogactwo aromatycznych przypraw. Dzięki charakterystycznym dodatkom, takim jak orzechy włoskie, czosnek, ocet, nasiona granatu i zioła, potrawy gruzińskie uzyskują swój unikatowy smak. Najbardziej znane gruzińskie potrawy to CHACZAPURI (ciasto drożdżowe wypiekane w piecu z gruzińskim serem), CHINKALI (pierogi gruzińskie z mięsem i bulionem) oraz MCWADI (szaszłyk jagnięcy). Gruzja jest ponadto najstarszym regionem winiarskim na świecie, a produkowane tam wina cieszą się światową renomą.

(-)
Materiał Teatru
3 października 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...