Tydzień Kultury Bez Barier na www.ninateka.pl

W dniach 29 września - 5 października Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) wydawca portalu Ninateka.pl, włącza się w Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier

Odwiedzający portal znajdą m.in. spektakle i filmy wzbogacone o transkrypcje, audiodeskrypcje i tłumaczenia migowe.

Od dziś, odwiedzający portal www.ninateka.pl znajdą spektakle teatralne, filmy pełnometrażowe, fabuły, dokumenty, animacje, programy publicystyczne i edukacyjne wzbogacone o transkrypcje, audiodeskrypcje i tłumaczenia migowe.

Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier to wydarzenie wyjątkowe. Podczas tego tygodnia w teatrach, na wystawach, warsztatach, a także w internecie mogą spotykać się wszyscy dla których kultura na co dzień jest trudno dostępna. W tę pełną rozmachu akcję włączyło się 40 stołecznych i ogólnopolskich instytucji kultury, w tym Narodowy Instytut Audiowizualny, wydawca portalu NINATEKA.pl.

Przez siedem wieczorów, od godz. 20.00, odwiedzający portal goście będą mogli zapoznać się ze skarbami polskiej kultury audiowizualnej - spektaklami, fabułami, filmami krótkometrażowymi, dokumentami i etiudami. Pierwszym materiałem będzie dokument Piotra Stasika Dziennik z podróży portretujący wybitnego fotografa Tadeusza Rolke. Wieczór zakończy etiuda Agnieszki Osieckiej Słoń. Przez kolejne dni w portalu będzie można obejrzeć m.in. następujące materiały: Moja nowa droga w reż. Barbary Białowąs, spektakl Grzegorza Jarzyny 2007: Macbeth według Williama Szekspira, film Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić, Dług Krzysztofa Krauze, Amator Krzysztofa Kieślowskiego, czy nagrodzony Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry spektakl Leszka Dawida Skutki uboczne.

NINATEKA to stale rozbudowywana skarbnica materiałów audiowizualnych i audialnych dotyczących kultury i jej szeroko rozumianych kontekstów. Pod adresem internetowym www.ninateka.pl dostępny jest wyjątkowy portal, po którym użytkownik, dzięki intuicyjnej nawigacji i zgodnie ze swoimi potrzebami, może się poruszać niczym po wielkim internetowym domu kultury. Będąc w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia i nocy, użytkownik może przełączać się między kategoriami tak jakby przemieszczał się między teatrem, filharmonią, kinem studyjnym, salą koncertową, galerią sztuki czy klubem muzycznym.

NINATEKA została zbudowana w oparciu o wymagania Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0) z uwzględnieniem poziomu AA. Oznacza to, że serwis jest dostępny dla osób niepełnosprawnych, prawidłowo funkcjonuje przy zastosowaniu programów czytających, dostosowany został również do wyświetlania w trybie dużego kontrastu oraz wyposażony w specjalną wersję z podwyższonym kontrastem z której korzystają osoby słabowidzące. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom NINATEKA jest pierwszym portalem w Polsce, który tak przystępnie udostępnia polskie dziedzictwo audiowizualne.

W grudniu 2013 roku NINATEKA przeszła audyt dostępności przeprowadzony przez Fundację Widzialni, w wyniku którego wprowadzono specjalistyczne rozwiązania informatyczne pozwalające na uzyskanie maksymalnej dostępności serwisu.

Na chwilę obecną w zasobach NINATEKI znajduje się 190 transkrypcji, 21 audiodeskrypcji i 10 tłumaczeń migowych filmów, spektakli, dokumentów, bajek i animacji.

(-)
Materiał Organizatorów
30 września 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia