Tydzień z Hanochem Levinem

Gdański Teatr Szekspirowski

Już 15 kwietnia na deskach GTS rozpocznie się Tydzień z Hanochem Levinem, izraelskim dramaturgiem, pisarzem, reżyserem teatralnym i poetą. W ramach tego wydarzenia gościć będziemy cztery znakomite teatry, które zaprezentują spektakle zrealizowane na podstawie tekstów tego wybitnego autora.

Będą to:

15 kwietnia, godz. 19:00

„Wszyscy chcą żyć" – Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

„Wszyscy chcą żyć" to opowieść o bogatym mężczyźnie, gorączkowo szukającym człowieka na zastępstwo za... własną śmierć. Podmiana jest możliwa, ponieważ bohater Anioł Śmierci przekręca jedną literę w jego imieniu. Wystraszony Pozna ma tylko kilka dni, by wywinąć się śmierci. Ale gdzie szukać, gdy nawet własna żona stawia straszliwy warunek: „Kobieta nie schodzi do grobu bez jaj swojego męża"? Jakich technik perswazji użyć wobec starych rodziców, służącego eunucha, dzieci, garbuski, konającego?
Reżyser Dawid Żłobiński umieszcza tę dziwaczną historię w groteskowym, odrapanym wesołym miasteczku, pulsującym muzyką rodem z filmów EmiRa Kusturicy.
„Sny są, według Freuda, wyrazem podświadomości, odbiciem tego, co się z nami dzieje, a w sytuacji zagrożenia, lęku egzystencjalnego może nam się śnić karuzela, lunapark, cyrk" – zdradza swoje inspiracje Dawid Żłobiński. Jak mówi reżyser, sam tekst Levina jest dość „fizjologiczny", dosadny i choć w sztuce wiadomo jak się to skończy, to jednak on sam chciałby widza pozostawić na pewnej granicy. Rytm absurdalnie śmiesznego koszmaru, z którego można się obudzić, będzie podkreślać grająca na żywo bałkańska orkiestra weselno-pogrzebowa, w którą wcielą się muzycy z grupy klezmerskiej TEMPERO. Tekst sztuki został przetłumaczony specjalnie dla Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Światowa prapremiera odbyła się w 1985 roku w Teatrze Cameri w reżyserii autora Hanocha Levina. Zagrali jego wielcy aktorzy: Josefem Carmon i Gita Munte.

16 kwietnia, godz.19:00

„Sprzedawcy Gumek" – Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Napisana znakomicie, podana niebanalnie; metaforyczna, w duchu Beckettowskim ,,smutna komedia", w której tyrady o miłości zastąpione zostały scenami targowania się, a słowem kluczem do serca kochanki/kochanka stał się „czek".

„Sprzedawcy gumek" to alegoryczna opowieść o miłości. A w zasadzie o jej braku, o samotności
i straconych życiowych szansach. Bohaterowie „Gumek" spotykają się w...aptece. Bela jest przedsiębiorczą farmaceutką, Cingerbaj nieśmiałym urzędnikiem, a Sprol spadkobiercą kilkunastu tysięcy... prezerwatyw, które chce sprzedać z zyskiem i ustawić się na całe życie. Postanawiają dać sobie ostatnią szansę i zawalczyć o miłość. Podejmują trójstronną grę o bliskość...

„Inscenizacja, dokonana w Teatrze im. Mickiewicza przez Andrzeja Bartnikowskiego, mistrzowsko podkreśla zalety oryginału. Też jest ekstrawagancka, inteligentna, śmiała (...) (...) Cała trójka wykonawców osiąga takie poziomy emocji, że powietrze aż iskrzy, że wstrzymuje się oddech, a nawet łzy. Emocji tym silniejszych, że skontrastowanych z beztroskim absurdem scen komediowych."
Joanna Skiba, Gazeta Wyborcza, Częstochowa

17 kwietnia, godz.19:00

„Jakobi i Leidental" – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Przyjaźń Jakobiego i Leidentala przejdzie ciężką próbę, kiedy w ich spokojnym, polegającym głównie na piciu herbaty i grze w domino życiu pojawi się ta trzecia- czarująca fizycznością
i muzycznym talentem Szahasz. Który z panów zdobędzie tę wyjątkową kobietę?

Hanoch Levin z właściwym sobie czarnym humorem analizuje relacje damsko- męskie, odczarowuje sentymentalne mity i każe swoim bohaterom skonfrontować się z pustką ich życia. W dramat wkomponowane są piosenki, będące muzycznym komentarzem do wydarzeń w sztuce. Jak to u Levina - groteska miesza się z powagą, śmiech z płaczem, nadzieja z jej brakiem. Czy w tym świecie możliwy jest happy end?

„Kameralny, piękny spektakl o ludzkich marzeniach i niedoskonałościach. Ciepły, zabawny, wzruszający. Świetnie grany przez całą trójkę aktorów z tarnowskiego teatru. Chciałabym zagrać w takim przedstawieniu..."
Dorota Segda

18 kwietnia, godz.19:00

„Jakobi i Leidental" - Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Sztuka opowiada historię dwojga przyjaciół, mężczyzn w średnim wieku, od lat spędzających czas na piciu herbaty i grze w domino. Czterdziestoletni Itamar Jakobi właśnie uświadomił sobie, że urodził się, aby żyć. Dlatego postanawia zniszczyć przyjaźń ze swoim najlepszym (a może także jedynym?) przyjacielem, Dawidem Leidentalem i rozpoczyna świadome życie. Porzuca więc swego towarzysza, by związać się z przypadkowo spotkaną, niebanalną – jak się mu wydaje – kobietą...Opuszczony Leidental, nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, podąża za nim. Jakobi bierze ślub z nowo poznaną kobietą, która urzekła go swoimi zaletami ducha i ciała. Ale nie wszystko jest tak piękne, jak wydawało się na początku. Relacje damsko-męskie, w które miesza się porzucony przyjaciel, stają się coraz bardziej skomplikowane. Co zwycięży – miłość czy przyjaźń? I czy w ogóle chodzi tu o wielkie uczucia? Wszak zerwana przyjaźń u progu wielkiej miłości nie oznacza wyzwolenia z zależności od drugiego człowieka. Jedynie zmienia się ona z bezpiecznej zażyłości w ryzykowną grę.
Autor pokazał mechanizm uzależnienia się człowieka od człowieka, zarówno w przyjaźni, jak i w miłości, tę ostatnią zaś doszczętnie rozebrał na części składowe, dogrzebując się do jednej z podstawowych prawd o człowieku.

„Hycnar nie rzuca się z motyką na słońce, ale próbuje cały czas swej reżyserii. Bierze na warsztat rzeczy kameralne, w intymności spotkania bohaterów odkrywając ich charakter. Już po tych kilku pracach jawi się jako inscenizator – kaligraf i stylista. Czasem odrobinę to spektaklom przeszkadza („Tonacja blue"), czasami ani trochę. Widać już jednak, że Hycnar niedługo stanie się w pełni świadomym siebie reżyserem. Znajomość aktorskiego fachu już dziś ogromnie pomaga mu po drugiej stronie rampy. Najlepszym na to dowodem przedstawienie – Levin z Powszechnego."
Jacek Wakar, gazetaprawna.pl

(-)
Materiał Teatru
2 kwietnia 2016
Portrety
Hanoch Levin

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia