Tydzień z Teatrem Nowym w Poznaniu

Gdański Teatr Szekspirowski

Już 17 stycznia na deskach GTS rozpocznie się Tydzień z Teatrem Nowym w Poznaniu w ramach cyklu Teatry Polskie!

Tym razem zobaczymy 4 spektakle. 4 spektakle. Będą to:

Dwunastu gniewnych ludzi – 17 stycznia 2016, g. 19:00

„Dwunastu gniewnych ludzi" to znany niemal każdemu tytuł kultowego filmu Sidneya Lumeta
z '57 roku. Napisany przez Reginalda Rose'a scenariusz do dziś funkcjonuje w USA jako esej
o potędze demokracji - oto dwunastu przypadkowych mężczyzn spotyka się,
by wspólnie zadecydować o losie oskarżonego o morderstwo nastolatka. Po burzliwej debacie przysięgli wznoszą się ponad własne uprzedzenia, wymijają pułapki zakłamanego systemu
i wydają sprawiedliwy, obiektywny werdykt. Triumfują demokracja, prawda i piękno.

O spektaklu
Trudno nam, twórcom teatralnej wersji „Dwunastu gniewnych ludzi", patrzeć dziś na ten triumf bez podejrzeń. Nie wierzymy w sprawiedliwość, w USA, w piękno bezinteresownego dobra i w oczywistą brzydotę zła. Nie wierzymy w zdolność do porzucenia osobistego
na rzecz publicznego i w huczący testosteronem sen o spełnieniu demokracji.
Wierzymy w spektakl. „Dwunastu gniewnych ludzi" to widowisko, w ramach którego dobro
i zło są narzędziami służącymi do manipulacji, a pojęcie racji jest napędzane nie prawdą,
a poklaskiem. Jego bohaterowie nie są zainteresowani losem oskarżonego na procesie –
są zainteresowani sobą. Tendencyjnie potoczny język, którego używają, służy nie tyle porozumieniu we wspólnej sprawie, co naświetleniu ich prywatnych traum, ambicji, kompleksów i pragnień.

„Radosław Rychcik zbudował swój spektakl w taki sposób, że widz wchodzi w niego całkowicie. Siedzi jak zahipnotyzowany w teatralnym siedzeniu, wiedziony głosem i działaniami aktorów, odkrywając razem z nimi kolejne aspekty i meandry sprawy. I zapomina o całym świecie na tyle, że nawet znajome zakończenie i tak zaskakuje."
Joanna Sobocińska- 5kilokultury.pl

Czas trwania: 1 h 40 min (bez przerwy)
Bilety:
Strefa A: 75/50 zł
Strefa B 50/35 zł
Strefa C 35/20 zł
Strefa D 15zł

Kochanie, zabiłam nasze koty – 20 stycznia 2016, g. 19:00

„Kochanie, zabiłam nasze koty", to widowiskowa operetka na podstawie książki laureatki Nagrody Literackiej Nike Doroty Masłowskiej.

O spektaklu
I tak będziesz miał tak samo, sympatyczny więźniu własnej przewidywalności. W kolii zawiesistej ciszy pragniesz spalić tę samotność, ten cały tłuszcz życia. I choć kościoły są takie romantyczne, choć wszystko kręci Cię i Nas na maksa, to i tak NIC z tego. Turborynienka i błonnik granulowany to właśnie te porównania, których używasz, by absolutnie NIC nie rozumieć. Mac'n'cheesy i skrzydełka z BBQeen Grill, zjadane przeważnie po 18.00, najczęściej w towarzystwie sojowej latte, są główną przyczyną otyłości i uszkadzają chyba mózg. Normalnie zastrzeleni ludzie nie są tak Lynchowscy jak te nieustępliwe rajstopy ze szwem. Aura erotycznego łakomstwa i dozgonność empatio-symetrii są totalnie rakotwórcze. I to totalne, wszechogarniające człowieka uczucie niemożliwości niczego, NICZEGO!

„Masłowska telewizyjna, rozśpiewana i roztańczona przypadnie do gustu znacznie szerszej grupie odbiorców. A że sama z nich się śmieje? Cóż, taki jej urok.."
Anna Rogulska - kultura.poznan.pl

Czas trwania: 2 h 50 min ( jedna przerwa)
Bilety:
Strefa A: 75/50 zł
Strefa B: 50/35 zł
Strefa C: 35/20 zł
Strefa D: 15zł

Prezydentki – 22 stycznia 2016, g. 19:00

O spektaklu
Frywolna Renata, nabożna Irena i pracowita Maryjka. Trzy przyjaciółki, które najlepsze lata mają już dawno za sobą, spotykają się, by wspólnie obejrzeć transmisję z pielgrzymki Ojca Świętego. Przy słabej herbacie i chlebie z wątrobianką mogą wspólnie powspominać barwną przeszłość, poużalać się do woli nad nędzną teraźniejszością i niewdzięcznymi dziećmi, a także – pomarzyć o przyszłości, która przecież wciąż może jeszcze sprawić im miłą niespodziankę. Co wyniknie z tej – tylko z pozoru niewinnej – pogawędki? Jedno jest pewne: dla tych trzech dam warto wybrać się na Scenę Nową i... zajrzeć za firanki.

„Zwycięstwo w tym spektaklu odniosły aktorki: Bożena Borowska, Daniela Popławska i Małgorzata Łodej-Stachowiak. Stworzyły postaci magnetyzujące, prawdziwe, pozbawione fałszu choć balansujące na krawędzi, po której łatwo osunąć się w komediową zgrywę."
Stefan Drajewski - Głos Wielkopolski

Czas trwania: 1h 35 min (bez przerwy)
Bilety:
Strefa A: 75/50 zł
Strefa B 50/35 zł
Strefa C 35/20 zł
Strefa D 15zł

Mokradełko – 23 stycznia 2016, g. 19:00

O spektaklu
W oparciu o znakomity tekst reportażystki nominowanej do Literackiej Nagrody Nike, Mikołaj Grabowski podjął odważną próbę zbudowania panopticum globalnego społeczeństwa zniewolonego socjotechniką i przygotował spektakl o niebywale trudnym i ważnym zjawisku społecznym.
Reżyser konstruuje oś dramaturgiczną na kanwie literackiej wiwisekcji, skupionej wokół historii molestowanej seksualnie Halszki, wywołując tym samym takie tematy, jak odpowiedzialność za milczenie, społeczne wymierzanie kary, przejmowanie stereotypów czy zatajanie... Buduje świat, w którym przez „ogłupienie" i „lęk przed prawdą" bohaterowie dzieła Surmiak-Domańskiej stają się figurami ludzkiej paniki, tchórzliwości, nieumiejętności zrozumienia, braku wiedzy oraz osamotnienia.

„Ta pełna werwy sceniczna opowieść skłania widza do myślenia i rewidowania własnych poglądów, z pewnością warto się z nią skonfrontować."
Stanisław Godlewski - Gazeta Wyborcza Poznań

Czas trwania: 1h 50 min ( bez przerwy)
Bilety:
Strefa A: 75/50 zł
Strefa B 50/35 zł
Strefa C 35/20 zł
Strefa D 15zł

Bilety do nabycia w kasie Teatru oraz na stronie
http://bilety.teatrszekspirowski.pl/.

(-)
Materiał Teatru
5 grudnia 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...