Tytuł jest nieprzetłumaczalny

"Whenever there are people to dance, until than we’re gonna" - reż. zespół - Teraz Poliż w Warszawie

20 lutego w Bemowskim Centrum Kultury odbędzie się premiera spektaklu "Whenever there Are People to Dance, until than We're Gonna". Spektakl zostanie także zaprezentowany w cyklu "Mów za siebie!" - 23 lutego o godz. 19 w siedzibie Instytutu Teatralnego.

Premiera spektaklu Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ oraz fińskiej grupy Blaue Frau

Spektakl jest efektem półtorarocznej współpracy Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ oraz szwedzkojęzycznego zespołu BLAUE FRAU z Finlandii. W listopadzie 2014 r. miała miejsce premiera w Helsinkach.

Futurystyczna wizja świata, w którym feminizm nie jest już potrzebny

Spektakl jest międzynarodową, wielojęzyczną wizją idealnego świata, w którym wszystkie problemy zostały już rozwiązane, nie ma nierówności, przemocy i lęku, a marzenia są po prostu planami na przyszłość.

Przyzwyczailiśmy się myśleć, że społeczeństwo, drużynę, grupę trzeba "urządzać" budując hierarchiczne struktury władzy - mówi reżyserka Ula Kijak, która zamiast reżyserować spektakl gra w nim. Przyzwyczailiśmy się myśleć, że role aktorów, reżysera czy widza są w teatrze zdefiniowane i że jest to najlepsza możliwa struktura. Przyzwyczailiśmy się myśleć, że bez struktury praca i decyzje są niemożliwe, że prędzej czy później zapanuje chaos.

Tytuł, który nie powinien istnieć

Tytuł "WHENEVER THERE ARE PEOPLE TO DANCE, UNTIL THAN WE'RE GONNA" jest nieprzetłumaczalny ani na język polski, ani na szwedzki, ze względu na to, że w języku angielskim jest również niezrozumiały. Porównywalną frazą w języku polskim mogłoby być: "Kiedykolwiek by są ludzie do tańca, aż do bardziej zamieżamy".

Taki tytuł nie powinien istnieć, podobnie jak utopia. A jednak obie grupy wspólnie starają się ją odnaleźć, nazwać, dążyć do niej - i te wysiłki są ważniejsze niż błędy popełniane po drodze. W idealnym świecie można popełniać błędy.

Z mieszaniny języków, tradycji, różnic kulturowych, osobowości powstaje wspólna gra, wspólne jej zasady, tropy, symbole i metafory, niczym nieskrępowana wyobraźnia balansująca na granicy teatru dramatycznego, tańca, śpiewu, improwizacji i pradawnej opowieści. Aktorki podejmują zbiorową, mityczną, humorystyczną narrację, a tam, gdzie słowa nie wystarczają - sięgają po plastykę, ruch i muzykę.

W spektaklu posługiwać się będą trzema językami: polskim, szwedzkim i angielskim.

Polska premiera zorganizowana została dzięki Bemowskiemu Centrum Kultury i kampanii crowdfundingowej przeprowadzonej pod koniec 2014 r. na portalu PolakPotrafi.pl.

Spektakl został objęty patronatem Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/

Produkcja realizowana jest m.in. dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

PREMIERA:

20.02.2015 r. (piątek) | 19:00

Miejsce: Klub Karuzela, Bemowskie Centrum Kultury

O TERAZ POLIŻ i BLAUE FRAU

TERAZ POLIŻ i BLAUE FRAU to dwie feministyczne niezależne grupy, które od początku swojej działalności kładły nacisk na teatralną twórczość związaną z kobietami i kobiecością. Poruszają problemy takie jak: równouprawnienie, wykluczenia i przemoc, dyskryminacja, płeć i jej społeczne postrzeganie. Odznaczają się zaangażowaniem w poruszane tematy, jak również interesującymi poszukiwaniami formalnymi i konceptualnymi.

TERAZ POLIŻ współpracowało wielokrotnie z takimi organizacjami jak: Międzynarodowa Organizacja na Rzecz Praw Człowieka Amnesty International, Fundacja ITAKA, Centrum Praw Kobiet czy Fundacja Trans-Fuzja. Dla obu grup równie istotne jest każdorazowe budowanie szerszego kontekstu dla odbiorcy, poprzez takie inicjatywy jak warsztaty, seminaria, wykłady, akcje społeczne i edukacyjne.

(-)
Materiał Teatru
19 lutego 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia