U doktora Dolittle i zwierzydeł

"Zwierzęta i zwierzydła w ilustracji polskiej" w Lalce

Dwie wystawy ilustracji dziecięcej można oglądać właśnie w Warszawie. Obydwie kameralne i budzące sympatię jak spotkanie z dawno niewidzianymi przyjaciółmi.

Krok pierwszy: Pałac Kultury i Teatr Lalka. Tu podziwiamy wystawę "Zwierzęta i zwierzydła w ilustracji polskiej", są na niej prace m.in. Boratyńskiego, Brody, Butenki, Ekier, Gaudasińskiej, Grabiańskiego, Franciszki Themerson, Szancera, Wilkonia, Stryjeńskiej, Grażki Lange. O aranżację plastyczną zadbał sam Adam Kilian. Na ścianach teatralnego foyer kozy, sowy, żaby, nosorożce, zebry, wilki, zające, misie, króliki i koty rzecz jasna. Niektóre z ilustracji lekko pokryte patyną czasu, inne ledwie sprzed kilku lat, w gablotach książki - ze zbiorów Muzeum Książki Dziecięcej. Całości dopełniają lalki i maski Bohdana Butenki, Adama Kiliana i Zofii Stanisławskiej-Howurkowej ze zbiorów Teatru Lalka. Tę prezentację można oglądać do 23 maja.

Wychodzimy z Pałacu i idziemy na Hożą do Galerii Grafiki i Plakatu, tam w minioną sobotę została otwarta wystawa "Doktor Dolittle i inni. Polscy mistrzowie ilustracji dziecięcej". To nie pierwszy pokaz grafiki dla najmłodszych na Hożej 40. W 1998 r. prezentowano tu prace Mariana Walentynowicza, a siedem lat temu Jana Marcina Szancera. Tym razem 36 autorów od Tomasza Bogackiego po Macieja Wojtyszkę i Bohdana Wróblewskiego i ich bohaterowie: Miś Uszatek, Bromba i jej przyjaciele, Gucio i Cezar, Gapiszon, Pyza, Doktor Dolittle, Pirat Rum Barbari, Kapitan Pykpyk, Marek Wagarek.

Obydwie prezentacje pokazują znakomity wycinek z historii polskiej ilustracji dziecięcej, zwracają uwagę na jej największe dokonania. Tylu dawnych przyjaciół nie widziałam od lat. Polecam.
(mi)

Beata Kęczkowska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
15 maja 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia