U progu sezonu
Balet Opery Nova w Bydgoszczy u progu sezonu 2024/2025„Niebezpieczne związki" i nowe twarze w Balecie Opery Nova w Bydgoszczy.
Balet Opery Nova w nowym sezonie ze sceny ponownie pragnie uwieść Widzów spektaklem „Niebezpieczne związki" w znakomitej choreografii Krzysztofa Pastora i z urzekającą muzyką Artursa Maskatsa. Na sztukę baletową pełną namiętności oraz intryg Opera Nova zaprasza na cztery wieczory na przełomie września i października 2024 r. Bilety dostępne są w kasie Opery Nova oraz w sprzedaży online.
Nawet jeśli dotąd ktoś nie był entuzjastą sztuki baletowej, ten spektakl może to zmienić.„Niebezpieczne związki" są bowiem w stanie rozkochać w balecie każdego widza.
Choreografia Krzysztofa Pastora oraz muzyka Artursa Maskatsa, scenografia i kostiumy Anny Kontek, gra świateł Macieja Igielskiego, multimedialne projekcje Ewy Krasuckiej czy urzekające solo kontratenora i ensemble artystek chóru - to bez dwóch zdań walory spektaklu „Niebezpieczne związki", inspirowanego głośną powieścią Pierre'a Choderlosa de Laclosa oraz obsypaną Oscarami filmową adaptacją Stephena Frearsa.
Ubiegłoroczna premiera Opery Nova w Bydgoszczy zebrała świetne recenzje, w których można m. in. przeczytać, że: „Balet Opery Nova staje się dumą Bydgoszczy".
- Krzysztof Pastor – jak podkreślali recenzenci - wydobył z tancerzy Baletu Opery Nova to, co najlepsze. Kreacje artystyczne naszych solistów i wysoki poziom wykonawczy spektaklu to także efekt rzetelnej pracy, dzięki której zespół rozwija się z sezonu na sezon, co jest dla mnie powodem do dumy i radości – przyznaje Małgorzata Chojnacka, kierownik i pedagog Baletu Opery Nova.
Nienaganna technika tańca to jedno. Siłą spektaklu jest również jego emocjonalność. - Intrygująca fabuła spektaklu nasycona jest bardzo silnymi i żywymi emocjami. Myślę że wyraziste i pełne ekspresji postaci, które zbudowali soliści oraz precyzja wykonania scen grupowych prezentowana przez zespół w spektaklu „Niebezpieczne związki" jest czymś, co naprawdę potrafi zachwycić widza – zauważa Małgorzata Chojnacka.
„Niebezpieczne związki" na scenie Opery Nova można zobaczyć oraz przeżyć podczas czterech wieczorów: 28 i 29 września oraz 3 i 4 października. Orkiestrę Opery Nova, podobnie jak podczas premierowych spektakli, poprowadzi Agnieszka Nagórka, która sprawowała kierownictwo muzyczne także we wcześniejszych realizacjach „Niebezpiecznych związków" Krzysztofa Pastora.
A zatem, dwa wrześniowe i dwa październikowe spektakle to okazja, by zobaczyć to niezwykłe przedstawienie w tym roku w Bydgoszczy.
Natomiast w listopadzie będzie jeszcze jedna szansa na obejrzenie „Niebezpiecznych związków" w Warszawie, ponieważ Balet Opery Nova w Bydgoszczy na zaproszenie Dyrektora Polskiego Baletu Narodowego Krzysztofa Pastora wystąpi w dniu 3 listopada w ramach XV Dni Sztuki Tańca odbywającego się od 25 października do 17 listopada br.
- To zaproszenie odbieram jako dowód uznania Krzysztofa Pastora, Dyrektora Polskiego Baletu Narodowego, dla talentu, pracowitości, rzetelności, ale także poziomu umiejętności, jaki reprezentuje Balet Opery Nova – dodaje kierownik bydgoskiego baletu Małgorzata Chojnacka.
Przypomnijmy, że „Niebezpieczne związki" to pierwszy spektakl baletowy przygotowany dla Opery Nova przez Krzysztofa Pastora, o współpracę z którym zabiegają wiodące na świecie zespoły baletowe.
Młodzi, wykształceni, ambitni
I jeszcze jedna fantastyczna wiadomość. Czworo tancerzy pochodzących z Finlandii, Japonii, Kanady oraz Włoch od nowego sezonu artystycznego 2024/2025 dołączyło do Baletu Opery Nova w Bydgoszczy.
Są młodzi, znakomicie wykształceni i ambitni. Choć pochodzą z różnych stron świata, łączy ich miłość do tańca i chęć zdobycia doświadczenia zawodowego na bydgoskiej scenie. Tak najkrócej można by przedstawić tancerkę i trzech tancerzy, którzy przeszli przez rekrutacyjne sito przesłuchań, by stać się częścią Baletu Opery Nova.
- Audycje baletowe, od lat mają międzynarodowy charakter. Zwykle na przełomie kwietnia i maja odbywa się nabór nowych tancerzy na kolejny sezon artystyczny. Z roku na roku coraz liczniej zgłaszają się do nas absolwenci szkół baletowych, praktycznie z całego świata, co cieszy. Młodzi ludzie śledzą strony internetowe teatrów oraz ich media społecznościowe, poszukując miejsca dla siebie. Myślę, że różnorodny repertuar Opery Nova jest silnym atutem, który zachęca adeptów sztuki baletowej do składania aplikacji i udziału w audycjach, by pracować w naszym zespole – mówi Małgorzata Chojnacka.
W tym roku wśród setek zainteresowanych współpracą tancerzy dużo było zgłoszeń m. in. z Meksyku, Brazylii czy Skandynawii. Ostatecznie od sezonu 2024/2025 do zespołu baletowego dołączyło czworo tancerzy zagranicznych: Lauren Draper z Kanady, Leevi Hapuoja z Finlandii, Jun Shinozaki z Japonii oraz Denis Zammillo z Włoch.
- Są to absolwenci bardzo dobrych szkół baletowych, ale jeszcze bez większego doświadczenia zawodowego. Mam nadzieję, że będą czuli się dobrze w naszym zespole, rozwijając swoje artystyczne i techniczne umiejętności wraz z Baletem Opery Nova – dodaje Małgorzata Chojnacka.