Uciekaj moje serce

"Chwila" - reż. Elżbieta Golińska - Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Spektakl „Chwila” to faktycznie ucieczka od głośnej rzeczywistości poprzez konfrontację z nią. Dzięki połączeniu twórczości Wisławy Szymborskiej i interpretacji jej wierszy przez Elżbietę Golińską widz dostaje porządną dawkę wyciszenia i spokoju kojącego serce.

Zbiór 16 wierszy Noblistki przedstawiony zostaje na deskach Teatru Współczesnego, w scenografii, która wydawać by się mogła zbyt idyliczna, ale z każdą wypowiedzianą strofą zatapiamy się w niej. Łagodne światło, czerwona aksamitna kanpa i ciepło drewnianych mebli idealnie wpasowuje się w refleksyjny nastrój, charakterystyczny dla wierszy Szymborskiej.

Atmosferę uwypukla dodatkowo motyw hałaśliwej zewnętrzności. Gdy uchylają się drzwi przez które wchodzi bohaterka monodramu słyszymy gwar ulicy, samachodów i ludzi, wraz z ich zamknięciem nastaje cisza. Niby banalny zabieg, a jednak skutecznie odziaływujący na wyobraźnię.

Sam dobór wierszy jest równie przemyślany jak scenografia. Idealnie przeplatające się wątki, płynne przejścia z jednego fragmentu do drugiego to duży atut spektaklu. W tle, na starym gramofonie słychać muzykę Komedy.

Dla miłośników twórczości Szymborskiej jest to wymarzony spektakl, któremu odpowiedniego tonu nadaje intepretacja wierszy Golińskiej. Jest to również perełka wśród spektakli prezentowanych w teatrach, gdzie dominuje współczesna forma prezentowania świata. Tu mamy chwilę wytchnienia od męczących dodatków. Spektakl stwarza możliwość pozania i okiełznania świata, oczywiście w specyficzny dla Szymborskiej sposób.

Jak widać z zabawy słowem i niezwykłej wrażliwości można stworzyć krótki, bo tylko 60 minutowy, monodram, który cieszy się popularnością publiczności nieprzerwanie od 2003 roku i który nadal oblegany jest przez miłośników tradycyjnej sztuki.

 

 

Karolina Sytniewska
Dziennik Teatralny Wrocław
15 grudnia 2012

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia