Ucztuj z Juliuszem Cezarem, a potem przystąp do spisku!

gra terenowa w Teatrze Wielkim

A kto powiedział, że w teatrze muszą się odbywać tylko przedstawienia? Już w najbliższy poniedziałek Teatr Wielki w Łodzi po raz pierwszy w historii stanie się miejscem wielkiej, improwizowanej gry terenowej LARP (live action role-playing - odmiana gry fabularnej rozgrywana na żywo)

Akcja organizowana jest na zakończenie dużego projektu, którego najważniejszym elementem była premiera opery Georga Friedricha Haendla "Juliusz Cezar", przygotowanej przez Teatr Wielki wespół z łódzkimi publicznymi uczelniami artystycznymi: Akademią Muzyczną, Akademią Sztuk Pięknych oraz Państwową Wyższą Szkołą Filmową Telewizyjną i Teatralną. 

W grze zatytułowanej "Uczta Cezara" mogą wziąć udział ci, których interesuje historia, teatr, antyk czy po prostu amatorzy LARP. W czasie zabawy, uczestnicy wcielą się w postaci starożytnych Rzymian lub Egipcjan. Zostaną podzieleni na sześć grup, z których każda ma przygotować fragment uczty dla Cezara. Gra ma na celu wykreować niepowtarzalną starożytną rzeczywistość - pełną żądzy władzy, mitów i spisków.

Zainteresowani będą mieli do wyboru postaci: portrecisty/kronikarza, kurtyzany/tancerki, kapłana/kapłanki, rzymskiego legionisty, gladiatora, senatora/ patrycjusza oraz Cezara, smakosza trucizn (asystent Cezara), Kleopatry, Ptolemeusza, zarządcy uczty (rodzaj inspicjenta), Wyroczni, poety-niewolnika, egipskiego kapłana.

Gra toczyć się będzie na terenie Teatru Wielkiego, tzn. na: foyer, scenie, w malarni, w magazynie dekoracji; ewentualnie w sali prób, w rejonie podscenia lub w okolicach garderób. W różnych miejscach teatru zostaną ustawione "stanowiska szkoleniowe". Na każdym stanowisku będzie jeden lub kilku "instruktorów", którzy pokierują grupą uczestników w wykonaniu konkretnego zadania. Będzie też kilka stanowisk przygotowanych specjalnie dla dziennikarzy, którzy będą relacjonować grę i ucztę. Celem nadrzędnym wszystkich grup jest przygotowanie uczty dla Cezara: uświetnienie jej pokazami, obrazami i konkretnymi czynnościami. Nieodzownym elementem gry będą spiski powodowane żądzą władzy. Uczta odbędzie się na teatralnej scenie.

W grze weźmie udział około 50 osób. W Teatrze Wielkim jeszcze czekają na zgłoszenia. Zgłoszenia przyjmowane są na podstawie formularza zgłoszeniowego przesłanego na adres: uczta.cezara@gmail.com, a który można znaleźć na stronie internetowej Teatru Wielkiego w Łodzi - www.operalodz.com.

Zapowiada się niezła zabawa i pozostaje cieszyć się, że łódzki teatr odwołuje się do niecodziennych działań, mogących przysporzyć mu nowych widzów. A warta tego jest istota całego przedsięwzięcia, czyli inscenizacja opery "Juliusz Cezar". To jedna z najtrudniejszych oper barokowych, zatem poprzeczka przed młodymi wykonawcami została postawiona wysoko. Na szczęście studenci podeszli do tego zadania bez kompleksów. Nie wszystko wypadło doskonale, ale zarazem przekonaliśmy się, że w młodych, pełnych żaru artystach jest ogromny potencjał. Oby go teraz nikt nie zmarnował.

Kierownictwo muzyczne spektaklu objął Paul Esswood, jeden z najwybitniejszych współczesnych kontratenorów. Reżyserii podjął się jego uczeń Artur Stefanowicz. Na scenie solistom, studentom Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej, towarzyszą chór i orkiestra AM. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Ewa Bloom-Kwiatkowska, a choreografię przygotowała Edyta Wasłowska. Widowisko zobaczymy w niedzielę o godz. 18, za pulpitem dyrygenckim stanie Lilianna Stawarz. Będzie to Premiera z Expressem, a poprzedzi ją spotkanie z reżyserem. To jednocześnie inauguracja cyklu wieczorów Pro Opera, które towarzyszyć będą wydarzeniom w Teatrze Wielkim. Początek godz. 16 w kawiarni Belcanto Caffe. Wstęp wolny.

Dariusz Pawłowski
Dziennik Łódzki
8 stycznia 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...