Unikatowy projekt Teatru dla niewidomych wyróżniony przez Ministra Kultury

Teatr Powszechny w Łodzi

Projekt Teatru dla niewidomych i słabo widzących, realizowany przez Teatr Powszechny, otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna na rok 2015.

Kultura Dostępna to nowa ministerialna inicjatywa, której celem jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury grupom szczególnie narażonym na wykluczenie. Teatr Powszechny w Łodzi od lat kieruje się zasadą "Teatr blisko ludzi", podejmując działania, ułatwiające dostęp do sztuki tym odbiorcom, którzy z rozmaitych względów mają utrudnioną możliwość skorzystania z oferty kulturalnej. Teatr dla niewidomych i słabo widzących to sztandarowa inicjatywa Teatru, powołana do życia w 2005 roku. Projekt przygotowany jest specjalnie z myślą o odbiorcach, których obecność w teatrze, była do tej pory całkowicie wykluczona.

W ramach projektu konsekwentnie realizowanego od dziesięciu lat przez Teatr Powszechny zrealizowano już 45 premier. Wszystkie spektakle społecznie wyreżyserowała pomysłodawczyni Teatru dla niewidomych i słabo widzących dyrektor Ewa Pilawska. Lata doświadczeń i ciągły kontakt z łódzkim środowiskiem osób niewidomych pozwoliły na stworzenie stałej widowni, która z zainteresowaniem przychodzi na kolejne premierowe przedstawienia. To właśnie jej oczekiwania kształtują repertuar Teatru dla niewidomych i słabo widzących, który na prośbę widzów opiera się przede wszystkim na współczesnych sztukach komediowych. Utwory, które prezentowane są w ramach cyklu charakteryzują się bogatymi didaskaliami, co pozwala osobom niewidomym odnaleźć się w akcji scenicznej. Bardzo ważnym elementem spektakli jest zintensyfikowanie oddziaływania - poprzez zapach czy dźwięk - na zmysły widzów. Prezentacjom towarzyszą również programy teatralne napisane alfabetem Braille'a.

Teatr dla niewidomych i słabo widzących to unikatowy projekt nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Dlatego też wielokrotnie doceniany był przez środowisko osób niewidomych i instytucje z nimi współpracujące. Cieszymy się, że unikatowość projektu, jego społeczny i edukacyjny wymiar zostały doceniona również przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 25 tysięcy złotych.

(-)
Materiał Teatru
4 września 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia