Urodzinowa Antygona
Janusz Głowacki gościem Festiwalu Łódź Czterech KulturSamotni, zagubieni, odarci z godności życiowi rozbitkowie w obliczu hipokryzji współczesnego świata – bohaterowie Antygony w Nowym Jorku powracają, aby pomóc nam przyjrzeć się dzisiejszej Europie. Reżyseruje Andrzej Szczytko, a premierę w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur zaplanowano na 13 września, czyli na dzień urodzin Janusza Głowackiego, autora Antygony..., który zapowiada swój udział w wydarzeniu.
Dramat Głowackiego nie jest dziś wyłącznie obrazkiem rodzajowym szydzącym z wyobrażeń o american dream. Być może potrzebny był czas, żeby ta „skundlona tragedia i uwznioślona farsa" wybrzmiała przy czytaniu, jako wiwisekcja pomylonego świata, bez emocji przyglądającego się milionom przerażonych, tułających się po świecie ludzi, próbujących dostać się do krajów bezpiecznych i zamożnych – mówi reżyser Andrzej Szczytko, który realizuje spektakl we współpracy z zespołem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.
Bohaterowie z Tompkins Square Park, w których postaci wcielą się Jolanta Jackowska, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński, Wojciech Droszczyński i Dariusz Kowalski również dostali się do wymarzonego świata, w którym nikt ich nie potrzebuje. Są przejmująco samotni i zagubieni w jednym z najbogatszych miast świata. Dlaczego nie spełnił się ich amerykański sen? Anita, Pchełka i Sasza nieustannie walczą o zachowanie własnej tożsamości. Instynktownie czują, że tylko bycie razem pozwoli im przetrwać ten koszmar.
Ta uniwersalna opowieść o naszych lękach i tęsknotach, bez taniego moralizatorstwa i eksponowania tragizmu, za to z dużym poczuciem humoru to przestroga i swoiste memento, utkane ze wspomnień, wyobrażeń, marzeń i mitów – podkreśla reżyser.
Autor Antygony w Nowym Jorku zapowiada swoją obecność na festiwalowej premierze, 13 września. Tak się składa, że jest to również dzień urodzin Janusza Głowackiego. W czasie festiwalu spektakl pokazany zostanie raz jeszcze – 17 września.
Andrzej Szczytko – aktor, reżyser teatralny, tłumacz i pedagog, od 2012 roku jest związany z Teatrem Dramatycznym im. Tarasa Szewczenki w Charkowie, gdzie zrealizował między innymi Żegnaj, Judaszu, Antygonę w Nowym Jorku i Kartotekę. Poprzez swoje realizacje, doprowadził do tłumaczenia na ukraiński dramatów Witkacego, Różewicza, Iredyńskiego oraz Głowackiego i był ich współautorem.
Za oprawę scenograficzną spektaklu odpowiada Tomasz Ryszczyński, zaś opracowaniem muzycznym zajął się Jakub Raczyński.
Organizowany od 15 lat Festiwal Łódź Czterech Kultur poprzez uniwersalny język sztuki odwołuje się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur – wielonarodowym ośrodkiem przemysłowym w samym sercu Polski. Hasłem tegorocznej edycji, odbywającej się w dniach 8-17 września i obejmującej ponad 30 wydarzeń jest Alfabet dialogu rozumiany, jako poszukiwanie wspólnego języka między odmiennymi kulturami, teraźniejszością i przeszłością, nowoczesnością i tradycją, sztuką wysoką i popkulturą, artystami i publicznością. Jest to również dialog między różnymi formami działalności artystycznej. Dlatego festiwal obejmuje cztery obszary sztuki: teatr, muzykę, sztuki wizualne oraz literaturę i film.
Teatralnej odsłonie festiwalu kuratoruje Jakub Porcari. Wśród propozycji z tego obszaru warto wymienić również prapremierę: Is it Pamela?/Inkarnacje w realizacji Marty Ziółek, a także występ kabaretu Pożar w burdelu ze spektaklem Ucieczka z kina „Polskość" oraz muzyczną propozycję krakowskiego Teatru Nowego Proxima: Wysocki. Powrót do ZSRR.
Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi
Premiera 13.09 g.19.00
Pokaz festiwalowy 17.09, g.19.00
REALIZACJA:
Reżyseria – Andrzej Szczytko
Scenografia – Tomasz Ryszczyński
Opracowanie muzyczne – Jakub Raczyński
Inspicjent – Agnieszka Choińska
OBSADA:
Jolanta Jackowska
Krzysztof Pyziak
Piotr Seweryński
Wojciech Droszczyński
Dariusz Kowalski