Uwaga, premiera!

To już ostania odsłona programu "My, mieszczanie", którego kuratorem jest Tomasz Plata.

Program performatywny "My, mieszczanie" realizowany przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, na różne sposoby porusza tytułowy temat mieszczaństwa i kondycji współczesnej klasy średniej. Mieszczaństwo to poznański fenomen, jak nigdzie indziej w Polsce, fantastycznie tu zachowany.

Czy posiada ono swój etos, czy tylko formę zewnętrzną, na którą składa się zestaw formalnych obyczajów, zachowań, rytuałów takich, jak „słodkie" po niedzielnej mszy, futro na Wszystkich Świętych, upięte firanki i różnorodny zestaw innych mentalnych zachowań?

W październiku Centrum Kultury Zamek zaprasza na pokaz filmu „My fair lady" z 1964 roku, reż. George Cucor. Pokaz odbędzie się 24 pażdziernika o godzinie  20.30 w  Sali Kinowej. Koszt biletów to 5 zł. Fantastyczny musical będący adaptacją dramatu „Pigmalion. Romans w pięciu aktach" G.B. Shawa i powstałego w jego oparciu spektaklu muzycznego „My fair lady" z muzyką Fredericka Loewe. Klasyka światowego kina z cudowną Audrey Hepburn w roli głównej. Film nagrodzony ośmioma Oscarami i całym mnóstwem innych nagród i wyróżnień!

W premierową sobotę, 24.10 o godzinie 18:00 organizatorzy zaptaszają również na spotkanie podsumowujące badania socjologiczne nad współczesnym mieszczaństwem. Ucestnicy poznają odpowiedzi na pytania co to znaczy „mieszczański"? czy to człowiek oszczędny i pracowity?czy może "mieszczaństwo" to określenie dla zadufanych snobów? W sobotę dr. Filip Schmidt (socjolog UAM) oraz dr Marta Skowrońska (socjolog UAM), spróbują opowiedzieć nam o mieszczanach i ich cechach szczególnych.

W ramach ostatniej odsłony interdyscyplinarnego programu „My, mieszczanie" odbędzie się również premiera spektaklu Wojtka Ziemilskiego „Pigmalion". Jest to opowieść o społecznym treningu, który musi przejść każdy, kto chce wieść życie członka mieszczańskiej elity. Powtarzanie słów, nauka języka jako symboliczny moment nabywania kompetencji kulturowych – ta sytuacja stanie się centrum przedstawienia Wojtka Ziemilskiego. W tym wypadku „Pigmalion" posłuży również do zdiagnozowania sytuacji duchowej Polaków po 1989 roku .

Wojtek Ziemilski - reżyser teatralny, artysta wizualny. Urodził się w 1977 roku w Stanford (Kalifornia). Tworzy prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał Organizatora
21 października 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...