VizuArt powtórnie

2. Festiwal Scenografów i Kostiumografów VizuArt

W rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej 16 bm. rozpoczyna się druga edycja Festiwalu Scenografów i Kostiumografów VizuArt. Potrwa do 24 bm.

– Nagradzając twórców, którzy swojego festiwalu w Polsce dotąd nie mieli, nasz teatr dalej pragnie rozwijać dyskusję o pomijanych dotąd aspektach twórczości scenicznej, jakimi są scenografia i kostiumy. Zostanie zaprezentowanych siedem przedstawień, które ukażą najważniejsze i najnowsze zjawiska w dziedzinie scenografii i kostiumografii. Zaprosiliśmy spektakle, które zawierzyły scenografii i kostiumowi, czyniąc z nich dzieła sztuki – mówi pomysłodawca projektu, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Remigiusz Caban.

Dyrektorem artystycznym i przewodniczącym jury drugiej edycji VizuArt, podobnie jak pierwszej o tej porze w ubiegłym roku, jest Leszek Mądzik – twórca Sceny Plastycznej KUL. Poza nim jurorami są Justyna Łagowska (scenografka, laureatka drugiej nagrody pierwszej edycji Festiwalu Scenografów i Kostiumografów VizuArt, za kostiumy do spektaklu Starego Teatru w Krakowie – „Wesele hrabiego Orgaza" Romana Jaworskiego, w reżyserii Jana Klaty), Ewa Braun (scenografka i dekoratorka wnętrz, laureatka Oscara za dekoracje do „Listy Schindlera" Spielberga), Wojciech Prażmowski (fotograf, wykładowca PWSFTviT w Łodzi i ASP w Poznaniu) i Jarosław Fedoryszyn (dyrektor Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresienie, aktor i reżyser).

W tym roku zostaną zaprezentowane spektakle do których scenografię i kostiumy zaprojektowali Andrzej Witkowski („Historia o miłosiernej, czyli Testament psa" Ariano Suassuna, w reżyserii Piotra Cieplaka, z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), Jerzy Rudzki („Bracia Karamazow" Fiodora Dostojewskiego, w reżyserii Janusza Opryńskiego, współpraca scenograficzna Robert Kuśmirowski, kostiumologiczna El Bruzda, z Teatru Provisorium w Lublinie), Mirek Kaczmarek („Caryca Katarzyna" Jolanty Janiczak, w reżyserii Wiktora Rubina, z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), Michał Korchowiec („O dobru" Pawła Demirskiego, w reżyserii Moniki Strzępki, z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu), Martin Shwitzsh i Patrycja Płanik („I Ifigenia" na motywach Eurypidesa, w reżyserii Tomasza Bazana, z Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi) i Matylda Kotlińska („Boguduchawinni" Adama Słowika, w reżyserii Krzysztofa Galosa, z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie).

Poza konkursem będzie pokazana „Antygona" Sofoklesa, w reżyserii i w scenografii Leszka Mądzika, z kostiumami Zofii de Ines, z Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Odbędą się także wernisaże wystaw – 14 Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego oraz „Teatr w przestrzeniach miasta", z Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
14 listopada 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia