W 65. rocznicę pracy twórczej Bogusława Schaeffera

5. Festiwal Era Schaeffera

Jubileuszowa edycja festiwalu Era Schaeffera rozpocznie się w środę w Warszawie. W 65. rocznicę pracy twórczej kompozytora, grafika i dramaturga Bogusława Schaeffera zostanie pokazane widowisko muzyczne z udziałem muzyków i aktorów z całego świata.

Wyświetlony zostanie też pierwszy polski film niemy z muzyką jubilata na żywo. W tym roku impreza odbędzie się po raz piąty.

"Era Schaeffera" to spektakl łączący w sobie muzykę, teatr, taniec i plastykę. W czwartek na scenie Centralnego Basenu Artystycznego w Warszawie wystąpią muzyk jazzowy Michał Urbaniak, indyjski perkusista Ghatam Giridhar Udupa, raper Łukasz L.U.C. Rostkowski, wokalista Jorgos Skolias, zespół Tango Corazon oraz pianista Sławomir Zubrzycki. Zagra też Orkiestra Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. W obsadzie widowiska znaleźli się Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Jamal Souissi (aktor z Maroka), Agnieszka Grzybowska, Lidia Bogacz-Popiel, Valentina Pennino, Agnieszka Wielgosz.

Scenarzystą i reżyserem spektaklu jest Maciej Sobociński. W 2010 r. spektakl "Era Schaeffera" został pokazany na International Fringe Theatre Festival w Edynburgu. Jesienią 2011 r. widowisko zaprezentowano w hiszpańskim Teatrze Narodowym Matadero w Madrycie w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Urbaniak zagra też podczas projekcji filmu "Tajemnica pokoju 100" w reż. Aleksandra Hertza. Pokaz w stołecznym Kinie Iluzjon rozpocznie w środę festiwal. Film z 1914 r. (najstarszy zachowany film polskiej produkcji) został określony przez ówczesną prasę jako pikantna farsa. W tytułowym pokoju hotelowym dochodzi do spotkania panny Belli z konkurentami o jej rękę, jej wybranka nie akceptuje ojciec.

Otwarciu wystawy grafik i partytur Schaeffera w Sejmie w środę towarzyszyć będzie performance oraz panel dyskusyjny.

Festiwal Era Schaeffera odbył się po raz pierwszy w 2009 r. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Bogusław Schaeffer jest autorem 17 książek, ponad 400 kompozycji muzycznych, 40 dramatów, w tym "Scenariusza dla trzech aktorów". Urodził się w 1929 r. we Lwowie.

Artysta zwykł mawiać o sobie: "Wbrew temu, co się o mnie sądzi, nie mam intencji elitarnych. I żałuję, że tak mało eksperymentuję, choć oczywiście zdarzało mi się napisać stuminutowy utwór na skrzypce solo".

(-)
(PAP)
19 listopada 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia