W 9. rocznicę śmierci poety

Czesława Miłosza

Czytanie poezji, słuchanie opowiadań oraz prezentacja multimedialna o Czesławie Miłoszu i jego rodzinie złożyły się na wieczorne spotkanie "Pamiętanie Miłosza", które odbyło się w środę wieczorem w dworku w Krasnogrudzie (Podlaskie) w Międzynarodowym Centrum Dialogu.

W środę minęła dziewiąta rocznica śmierci Czesława Miłosza. Poeta zmarł 14 sierpnia 2004 r. w Krakowie. W Krasnogrudzie, dawnym dworku rodziny noblisty, co roku, od pierwszej rocznicy śmierci poety odbywają się spotkania poświęcone Miłoszowi organizowane przez Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów z Sejn.

Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą w Żegarach k. Sejn, poświęconą pamięci poety. Potem w dworku w Krasnogrudzie w kawiarni "Piosenka o porcelanie" rozpoczęła się wieczornica. Jak wcześniej mówił PAP dyrektor Ośrodka Pogranicze Krzysztof Czyżewski, pierwszą część przygotowali prof. Małgorzata Czermińska z Uniwersytetu Gdańskiego oraz redaktor kwartalnika "Prowincja" Andrzej Kasperek, którzy zajmują się losami rodziny Czesława Miłosza na Żuławach. Temu tematowi poświęcona była prezentacja multimedialna.

W drugiej części spotkania aktorka Irena Jun recytowała wiersze Czesław Miłosza poświęcone jego matce Weronice.

Czyżewski powiedział PAP, że Czesław Miłosz nie chciał, by Krasnogruda stała się jego muzeum, ale by była miejscem żywym, by tętniło tam życie. "Myśląc o panu Czesławie i o testamencie, który nam pozostawił, właśnie takim chcemy uczynić to miejsce. Chcemy, by było pomostem między tym co tutaj było i się kiedyś wydarzyło a budowaniem przyszłości" - powiedział dyrektor ośrodka.

Międzynarodowe Centrum Dialogu w gruntownie odrestaurowanym dworze w Krasnogrudzie zostało uroczyście otwarte 30 czerwca 2011 roku, w przeddzień inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE, w dniu 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza. Placówka ma służyć dialogowi międzykulturowemu na różnych pograniczach świata. Misją centrum jest działanie na rzecz budowania takiego dialogu.

XVII-wieczny dwór w Krasnogrudzie leży tuż przy granicy polsko-litewskiej, w starym parku, tuż nad jeziorem Hołny. Przed wojną był własnością rodziny Czesława Miłosza ze strony matki. Jest to miejsce, z którym noblista czuł się mocno duchowo związany, gdzie często przyjeżdżał na wakacje do ciotek. Przeżył tam również zawód miłosny.

Małżeństwo Małgorzatę i Krzysztofa Czyżewskich od lat łączyły z Czesławem Miłoszem kontakty nie tylko związane z działalnością "Pogranicza" - które propaguje kulturę Europy Środkowo-Wschodniej z jej zjawiskami związanymi m.in. z mniejszościami narodowymi - ale także kontakty osobiste. Wybitny poeta, pisarz i eseista gościł w minionych latach na spotkaniach intelektualistów organizowanych przez "Pogranicze", m.in. w Wigrach w 1997 roku.

(PAP)
(PAP)
17 sierpnia 2013
Portrety
Czesław Miłosz

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...