W Andersenie o zwierzętach

Kolejne spotkanie z cyklu “Poczytaj mi sztukę”.

Tym razem aktorzy Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie przeczytają sztukę “Pacan – historia miłości” autorstwa Marii Wojtyszko. Opowieść o psach, tchórzofretkach, słoniach i innych stworzeniach, które pewnego dnia trafiają do schroniska dla zwierząt już w czwartek, 15 maja 2014 (godz. 17.00).

Sztuka "Pacan - historia miłości" Marii Wojtyszko to napisana z dużą wrażliwością i poczuciem humoru opowieść o zwierzętach, które straciły dom. "Mam na imię Pacan i miałem być jamnikiem" - mówi główny bohater, neurotyczny kundel, który kiedyś miał na imię Fryderyk. Pewnego dnia właściciel Pacana znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Zrozpaczony pies postanawia go odszukać, nie jest jednak przyzwyczajony do samotnych wędrówek po mieście i szybko trafia do schroniska. Spotyka tam grono doświadczonych przez los zwierząt o dość ekscentrycznych osobowościach. Jednym z nich jest Księżniczka – piękna i dumna charcica, która, jak sama twierdzi, „nie zadaje się z pospólstwem". Czy starzejący się kundel z nadwagą może mieć u niej szanse? I czy Pacan ostatecznie wybierze powrót do domu, na ukochaną kanapę, czy też niełatwą miłość do Księżniczki?

Maria Wojtyszko to dramaturg, kierownik literacki Wrocławskiego Teatru Lalek. Autorka scenariuszy telewizyjnych i filmowych oraz tekstów dla teatru. Członkini Pracowni Filmowej założonej przy Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W 2003 roku jako asystent reżysera współpracowała z Pawłem Aignerem przy realizacji Smutnej królewny M. Walczaka. Trzy lata później za tekst Macica otrzymała III nagrodę w Konkursie na napisanie sztuki współczesnej, organizowanym przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie i miesięcznik „Dialog". Jest również współautorką Kabaretu na koniec świata, przygotowanego pod opieką reżyserską Piotra Jędrzejasa w Laboratorium Dramatu w Warszawie. Jako dramaturg pracowała przy spektaklu Koziołek Matołek K. Makuszyńskiego (reż. Ondrej Spišák). Jest autorką scenariusza filmu Zagraj ze mną Rafała Skalskiego oraz scenariuszy seriali telewizyjnych: Miodowe lata, Na wspólnej, Egzamin z życia,Doręczyciel, Tancerze, Przystań, Bez tajemnic. Laureatka XXI Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. We Wrocławskim Tetrze Lalek zostały ostatnio zrealizowane dwa jej utwory: "Pacan-historia miłości" oraz "SAM – przygotowanie do życie w rodzinie

"Poczytaj mi sztukę" cykl spotkań z nową polską dramaturgią skierowaną do dzieci i młodzieży. W trakcie każdego wydarzenia aktorzy Teatru Andersena oraz zaproszeni goście odczytają tekst kolejnej sztuki. W spotkaniach biorą udział autorzy sztuk, którzy w formie warsztatu z widzami przybliżą nam trudności oraz zalety fachu dramaturga. Zapytamy czego oczekuje dzisiejsza młoda widownia, czy język, tematy i forma proponowanych sztuk spełniają ich oczekiwania, czy może jest to kolejna bariera w kontakcie widz-teatr. Nasz cykl kierujemy przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy, instruktorów teatralnych czyli tych, którzy razem z nami kreują program wychowania teatralnego młodych widzów.

Prowadzenie cyklu: Daniel Arbaczewski.

(-)
Materiały Teatru
12 maja 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...