W boskim idiotyzmie, w niebiańskiej sklerozie
"Operetka" - reż. Waldemar Zawodziński - Teatr Studyjny PWSFTv i T w Łodzi"Operetkę" Witolda Gombrowicza, spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego, reżyseruje Waldemar Zawodziński. Premiera w Teatrze Studyjnym już 10 grudnia!
"Mnie zawsze zachwycała forma operetkowa, jedna z najszczęśliwszych, moim zdaniem, jakie wytworzyły się w teatrze. (...) Operetka w swym boskim idiotyzmie, w niebiańskiej sklerozie, we wspaniałym uskrzydlaniu się swoim za sprawą śpiewu, tańca, gestu, maski, jest dla mnie teatrem doskonałym, doskonale teatralnym.(...)"– pisał we wstępie do "Operetki" Witold Gombrowicz. - Trwa wieczna przebieranka, zatruty karnawał, szaleńczy pęd z jednej formie ku drugiej – mówi Waldemar Zawodziński, reżyser spektaklu - Gombrowicz pokazuje człowieka, który rezygnuje z siebie, z prawdy i poddaje się kolejnym dyktatom, kolejnym formom, które go krępują i zniewalają a przed którymi w pewnym momencie nie ma już ucieczki.
Za reżyserię i scenografię odpowiada Waldemar Zawodziński, za kostiumy – Maria Balcerek. Choreografię przygotowuje Paweł Kułaga, przygotowanie wokalne - Barbara Panek-Piętkowska, przygotowanie muzyczne - Paweł Serafiński. Muzyka Tomasza Kiesewettera. Opracowanie muzyczne: Krzysztof Jaszczak. Muzycy: wykładowcy i studenci Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.
Jak u Gombrowicza, tak na scenie Studyjnego, zderzenie – lekka, wdzięczna, przyjemna dla oka i ucha forma operetki, po drugiej stronie treść potężnego kalibru - dramat kolejnych pokoleń poddanych ciągle odradzającej się w nowej Formie Dyktaturze. Jak pisał autor - "Z jednej strony przeto ta operetka winna być od początku do końca tylko operetką, nienaruszalną i suwerenną w swoich operetkowych elementach; a z drugiej ma być jednakże patetycznym ludzkości dramatem".
Partnerem spektaklu jest Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.