W cieniu kryzysu

10. Festiwal "Dwa Teatry - Sopot 2010"

15 spektakli telewizyjnych i 14 słuchowisk radiowych startuje w konkursie X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry. Początek imprezy w sobotę 12 czerwca w Sopocie

Formuła Dwóch Teatrów jest bardzo prosta i od dekady niezmienna - na festiwalu pokazywane są najciekawsze zeszłoroczne teatralne produkcje telewizyjne i radiowe oraz nagradzane najlepsze z nich. W trakcie ubiegłorocznej imprezy mówiło się już o spodziewanej zapaści. Z powodu cięć w budżetach mediów publicznych (związanych m. in. ze słabą ściągalnością abonamentu i mniejszymi wpływami z reklam) spektakli i słuchowisk teatralnych - czyli programów chyba najpełniej realizujących misję publiczną - miało powstawać mniej.

- Tegoroczny festiwal, mimo że jest to impreza jubileuszowa, jest nieco skromniejszy, niż w latach ubiegłych - przyznaje Bogumił Osiński, dyrektor Dwóch Teatrów. - Jednak wszyscy wiemy, jak zła jest ostatnio sytuacja finansowa mediów publicznych. Należy wiec się cieszyć, że Dwa Teatry w ogóle się odbędą. Nie byłoby to możliwe bez wielkiej mobilizacji samorządów oraz naszych wiernych sponsorów. Na szczęście kryzys nie przełożył się jeszcze na ilość konkursowych spektakli i słuchowisk. Chcę podkreślić, że do konkursu radiowego mieliśmy tyle zgłoszeń, że musieliśmy wprowadzić preselekcję. Jednak w najbliższych latach liczba nowych realizacji teatralnych może maleć, szczególnie jeśli chodzi o spektakle Teatru TV.

Prezentacje spektakli telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych odbywać się będą - po raz pierwszy - w sopockim Multikinie. Tam też będą organizowane spotkania z ich twórcami. W konkursie spektakli Teatru TV startuje sporo realizacji Sceny Faktu, m. in. "Przerwanie działań wojennych" Juliusza Machulskiego w reżyserii autora, "Operacja Reszka" Włodzimierza Kuligowskiego w reż. Ewy Pytki czy "Prymas w Komańczy" Pawła Woldana (tekst i reżyseria). Dokudramy nie tylko tryumfowały na trzech ostatnich edycjach Dwóch Teatrów, ale także przyciągają dużą widownię (wg dany TVP "Prymasa w Komańczy" obejrzały ponad 2 mln osób). Prócz spektakli dokumentalnych w Sopocie pokazana zostanie m. in. "Namiętna kobieta" Kay Mellor w reż. Macieja Englerta, "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej (telewizyjna rejestracja głośnego spektaklu Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu), "Wróg ludu" Henryka Ibsena w reż. Piotra Trzaskalskiego, "Szczęśliwe dni", Samuela Becketta w reż. Antoniego Libery i "Rosyjskie konfitury" Ludmiły Ulickiej w reż. Krystyny Jandy. W konkursie radiowym startuje m. in. "Fantazy" Juliusza Słowackiego w reż. Piotra Cieplaka, "Mimiesis" Pawła Huelle w reż. Pawła Łysaka, "Kartoteka" Tadeusza Różewicza w reż. Tomasza Manna i "Jeszcze się spotkamy młodsi" Krzysztofa Czeczota w reżyserii autora.

Prócz pokazów konkursowych w ramach Dwóch Teatrów odbędą się w odrestaurowanym Dworku Sierakowskich spotkania z gwiazdami - m. in. z Danutą Stenką, Arturem Żmijewskim, Grażyną Barszczewską, Olgierdem Łukaszewiczem i Januszem Gajosem - oraz przedstawienia sceniczne i warsztaty radiowe. Oficjalne otwarcie festiwalu zaplanowane zostało na sobotę o g. 20 na placu przed molo (można je także zobaczyć na żywo w TVP Kultura). W jego trakcie zostanie wręczona Wielka Nagroda Festiwalu Dwa Teatry dla Janusza Gajosa - za całokształt twórczości telewizyjnej i radiowej. Zwycięzców festiwalu poznamy w poniedziałek wieczorem. Transmisja gali wręczenia nagród od godz. 20 w TVP Kultura; retransmisja części uroczystości - w TVP1 od godz. 22.50.

Trójmiejskie akcenty na znaleźć można głównie w konkursie radiowym. Starują w nim dwie adaptacje utworów Pawła Huelle - słuchowiska "Castorp" w reż. Waldemara Modestowicza oraz "Mimesis" w reż. Pawła Łysaka. Prócz tego o nagrody walczy produkcja Radia Gdańsk "Śmierć matki przełożonej" Adama Kamińskiego w reż. Iwony Borawskiej i Andrzeja Żaka (grają tu znani aktorzy trójmiejskich scen teatralnych: Marzena Nieczuja-Urbańska, Olga Barbara Długońska, Dorota Lulka, Edyta Janusz-Ehrlich, Magdalena Żulińska i Bernard Szyc) oraz "Fantazy" Julisza Słowackiego w reż. Piotra Cieplaka - słuchowisko, które ten twórca przeniósł na deski Teatru Miejskiego im. Gombrowicza w Gdyni. W konkursie telewizyjnym wyreżyserowany przez siebie spektakl "Operacja Reszka" wg Włodzimierza Kuligowskiego pokaże Ewa Pytka, artystka od lat związana z Gdańskiem.

Mirosław Baran
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
14 czerwca 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia