W Cieszynie i Czeskim Cieszynie
33. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic" - Cieszyn: 23.09 - 6.10.2024Spektakle z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, adresowane do widowni w różnym wieku, zobaczą widzowie na 33. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Bez Granic". Jego organizatorzy podali, że odbędzie się on na przełomie września i października w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
"Festiwal +Bez Granic+ odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie od 27 września do 6 października. W programie znalazło się 16 przedstawień z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którym towarzyszyły będą wystawy, koncerty i spotkania. Najlepszemu spektaklowi honorową nagrodę +Złamanego Szlabanu+ przyzna międzynarodowe jury, a swojego faworyta wybierze w głosowaniu także publiczność" – poinformował dyrektor artystyczny festiwalu Janusz Legoń.
Jego zdaniem w programie festiwalu na szczególną uwagę zasługują dwie premiery. Pierwsza to inauguracyjne przedstawienie „Romeo i Julia". Jest to wspólny projekt artystyczny scen polskiej i czeskiej teatru w Czeskim Cieszynie, a jednocześnie pierwsza w historii wspólna produkcja artystyczna podjęta przez Tesinske Divadlo w Czeskim Cieszynie i Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.
"Szekspirowska opowieść o miłości z przeszkodami została przez reżysera Konrada Dworakowskiego i zespół realizatorów przefiltrowana przez doświadczenie mieszkańców podzielonego granicą Śląska Cieszyńskiego" – podał Legoń.
Druga festiwalowa premiera pochodzi z Węgier. „Jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych niezależnych zespołów teatralnych tego kraju, cieszący się międzynarodową sławą Maladype Szinha z Budapesztu, pokaże w Cieszynie +Penelopiadę+ według powieści Margaret Atwood" – wskazał Janusz Legoń. Odbiór spektaklu ułatwi tłumaczenie symultaniczne na język polski.
W programie znalazł się spektakl „Zbrodnia i kara. Z powodu zbrodni Rosjan, których nie potrafimy zrozumieć" Teatru Polskiego w Podziemiu z Wrocławia w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Pantomimy i Instytutem Grotowskiego. Scenariusz powstał na podstawie materiałów dokumentujących rosyjskie zbrodnie wojenne zgromadzonych przez ukraińskich dziennikarzy.
W słowackim przedstawieniu „Fałszywa nuta" Didiera Carona wystąpi aktor Milan Knazko, który 25 lat temu - jako minister kultury Słowacji - uczestniczył w spotkaniu podczas cieszyńskiego festiwalu. Ogłoszono wówczas powołanie Funduszu Wyszehradzkiego.
"Na specjalną ścieżkę programową tegorocznego festiwalu, nazwaną +Kafka na granicy+, zwraca uwagę plakat zaprojektowany przez Łukasza Klisia, będący stylizowanym rysunkiem autorstwa Franza Kafki. W bieżącym roku mija setna rocznica śmierci pochodzącego z Pragi klasyka współczesności, co zaowocowało wzrostem zainteresowania teatrów jego twórczością. W ofercie festiwalu znalazło to wyraz w postaci kilku bardzo różnorodnych przedstawień" – powiedział dyrektor artystyczny wydarzenia.
Do dziecięcej widowni skierowane są sztuki „Tajemniczy ogród" Teatru Zagłębia w Sosnowcu i „Frankenstein" lakowej sceny teatru w Czeskim Cieszynie.
Wydarzeniem programu wystawowego festiwalu będzie polsko-czesko-słowacko-węgierska wystawa rzeźby zatytułowana „Jeźdźcy". Przygotowana została z inicjatywy polskiego rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa. Dzieła odwołują się do motywu biblijnych Jeźdźców Apokalipsy.
Na festiwalu odbędą się koncerty czeskiego piosenkarza Petra Linharta oraz zespołu Chwila Nieuwagi i Kuby Blokesza z gościnnym udziałem Jiriego Krhuta.
Festiwal Bez Granic jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, wywodzącego się z demokratycznej opozycji. Jej działacze w latach 80. organizowali m.in. nielegalne spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji.
Pomysłodawcami stworzenia festiwalu byli w 1990 r. działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Jerzy Kronhold z Cieszyna i Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna. Obaj zmarli. Pierwsza edycja festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę „Na Granicy". Została ona zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE.
Obecnie organizatorem festiwalu są: cieszyński oddział SPCzS i czeskocieszyńskie stowarzyszenie Człowiek na Granicy. (PAP)