W drugą rocznicę śmierci Norberta Blachy

"Wieczną wędrówkę" - Gliwicki Teatr Muzyczny

W poniedziałek, 3 lutego 2014 GTM zaprasza na "Wieczną wędrówkę", koncert w 2 częściach w drugą rocznicę śmierci Norberta Blachy ze specjalnym udziałem aktorki Anny Polony.

Koncert muzyki chóralnej, którego motywem przewodnim będzie odwieczny dialog człowieka z Bogiem na temat śmiertelności, zbawienia i życia po śmierci. Od muzyki niemieckiej okresu romantyzmu, poprzez polskie dwudziestowieczne pieśni aż po amerykańskie spirituals - metafizyczne lęki i nadzieje człowieka zabrzmią w najróżniejszych nastrojach i tonacjach. Kierownik artystyczny GTM Krzysztof Korwin-Piotrowski połączył siły Chóru Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz Zespołów Wokalnych Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyrekcją dr hab. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody, wzbogacając koncert o muzykę instrumentalną i poezję. Pojawi się motyw wędrówki człowieka w świecie, gdzie zło i chaos często wygrywają z dobrem, lecz nieustanna walka o ład jest wpisana w ludzką naturę. Wokaliści zaprezentują a cappella utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Aarona Coplanda i Krzysztofa Pendereckiego. Instrumentaliści Gliwickiego Teatru Muzycznego pod kierunkiem Krzysztofa Solika będą towarzyszyć śpiewakom podczas wykonywania amerykańskiej muzyki z kręgu negro spirituals oraz gospel zmarłego dwa lata temu gliwickiego artysty Norberta Blachy. Muzycy zaprezentują także improwizacje solowe. Koncert wzbogacą wiersze wrocławskiej poetki Urszuli Kozioł, czytane przez znakomitą aktorkę Annę Polony.

W pierwszej części koncertu zabrzmią utwory różnych kompozytorów, natomiast na część drugą złożą się wyłącznie utwory Norberta Blachy, który był znakomitym muzykiem, pianistą, aranżerem i kompozytorem. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Był autorem utworów chóralnych oraz piosenek. Jego najpopularniejsze dzieła to: "Modlitwa o Pokój" ("Obłoki ludzkich rąk") oraz "Pater Noster". Był organistą w kościele Wszystkich Świętych w Gliwicach. Organizował festiwal Cantate Deo, któremu później jurorował. Od 1984 roku był zatrudniony w Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2001-2006 koncertował z chórem i zespołem wokalno-instrumentalnym Akademii Muzycznej, prezentując programy: "Negro Spirituals & Gospels", "Stevie Wonder inaczej..." oraz "Ray Charles... i jego muzyka". W drugiej części koncertu wysłuchamy jego utworów gospel i aranżacji muzyki rozrywkowej w interpretacji wokalistów Jolanty Kremer i Andrzeja Skorupy oraz Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej i Kwartetu C.D.N., który powstał w 2012 roku i zajmuje się upowszechnianiem kompozycji oraz aranżacji Norberta Blachy. W skład zespołu wchodzi czwórka przyjaciół: wokaliści Gabriela Blacha, Anna Pieszka, Bartosz Pieszka oraz pianistka Iwona Blacha. Skrót C.D.N. oznacza Cantate Deo Następni. Nazwa nawiązuje do zespołu Cantate Deo, założonego i prowadzonego przez Norberta Blachę w latach 1981-1992.

Występują:

 Anna Polony

 Jolanta Kremer i Andrzej Skorupa

 Chór Gliwickiego Teatru Muzycznego

 Zespoły Wokalne Akademii Muzycznej w Katowicach

 Zespół instrumentalny Gliwickiego Teatru Muzycznego

 Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej

 Kwartet C.D.N. (wokaliści Gabriela Blacha, Anna Pieszka, Bartosz Pieszka oraz pianistka Iwona Blacha).

Kierownictwo muzyczne: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda

Realizacja: Krzysztof Korwin-Piotrowski

Bilety: od 15 do 25 zł

(-)
Materiał Teatru
1 lutego 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...