W królestwie bajkobusowych baśni

Bajkobus, czyli teatr na kółkach

Drugi sezon bajkobusowego teatru rozpoczął się punktualnie o dwunastej w południe w sobotę 2 maja przed Archikatedrą Wrocławską św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim - najstarszej, dzielnicy Wrocławia. Czy to przypadek, czy też "palec boży" nie wiadomo, ponieważ ową inaugurację poprzedziło dostojne bicie na Anioł Pański archikatedralnego dzwonu.

Bajkobus, czyli teatr na kółkach, czyli teatr „podwórkowy”, czyli autobus, na którym została umieszczona replika Wrocławskiego Teatru Lalek już drugi rok objeżdża Wrocław i na kolejnych bajkoprzystankach prezentować będzie przedstawienia z serii legend wrocławskich, Na każdym z ośmiu bajkoprzystanków funkcjonuje prawdziwy rozkład jazdy Bajkobusa, informujący o tym, kiedy i jaka bajka zostanie na nim zaprezentowana małym wrocławianom. Tę piękną ideę zrealizowaną po raz pierwszy w Polsce, a być może i w Europie wymyślił dyrektor WTL-u Robert Skolmowski. Mimo że wykonanie Bajkobusa wymagało wysiłku wielu specjalistów i trwało wiele miesięcy efekt przeszedł wszelkie oczekiwania. Mobilność i dwie niezależne od siebie sceny lalkowe oraz niezwykła pomysłowość realizatorów i wrocławskich lalkarzy pozwala obcować z teatrem tysiącom dzieci, do których ten wspaniały teatralny wynalazek może dotrzeć. Znane są już przypadki, że wśród bajkobusowej publiczności znajdują się dzieci, które specjalnie przyjechały spoza Wrocławia, aby przeżyć niezwykłe chwile ze wspaniałymi lalkami – bohaterami wrocławskich legend oraz baśni o wrocławskich krasnalach. Fakt, że sława Bajkobusa już dawno przekroczyła granice miasta, a także treści jakie w swych przedstawieniach prezentują artyści, świadczą o znaczącym i szlachetnym wkładzie tej szczególnej teatralnej sceny w promocję na rzecz Wrocławia.

Policzono publiczność, jaką zgromadziły tylko dwa ostatnie spektakle. Na pierwszy z nich na Ostrów Tumski przybyło ponad 1000, a na wrocławski Rynek ponad 1200 widzów. Takiej frekwencji pozazdrościć mogą nawet największe polskie teatry.

WTL sprzedaje więcej biletów niż inne wrocławskie teatry. Na pozostałe przedstawienia proponowane na konwencjonalnych scenach wyprzedane są już bilety na wiele tygodni naprzód. Zdeterminowani rodzice odchodzą od kas z przysłowiowym kwitkiem. Zakupienie biletu w kasie przed spektaklem graniczy z cudem. Aby sprostać tak wielkiemu zapotrzebowaniu teatr wybudował scenę letnią, która mieści ponad dwa razy więcej widzów niż mała scena.

Trzeba również zwrócić uwagę na wysoką jakość prezentowanych spektakli. Świadczy o tym najdobitniej reakcja dzieci. Spektakl „Najpiękniejsze bajki świata” trwa znacznie ponad dwie godziny, a mali widzowie z żalem i niechętnie opuszczają teatr. Jest to zasługa wszystkich pracowników i współpracowników teatru. Od perfekcyjnie wykonujących swoje zadania pracowników technicznych począwszy poprzez własnych i zapraszanych do współpracy znakomitych twórców teatralnych, na wspaniałym zespole aktorów kończąc.

Do najnowszych, najbardziej interesujących i, co tu ukrywać, najbardziej zwariowanych pomysłów należy zbudowanie restauracji teatralnej dla dzieci. Niezwykłość tego miejsca spowodowana jest założeniem pomysłodawcy, projektantów i wykonawców, że to miejsce ma służyć dzieciom, rozwijać ich wyobraźnię, uwalniać zahamowania i prowokować zabawę w taki sposób, aby poczuły, że jest to miejsce przeznaczone wyłącznie dla nich. Koniecznie trzeba zobaczyć reakcje i zachowanie dzieci, które się tam znajdą.

W rozpoczętej już realizacji przekształcenia przyteatralnego parku w miejsce przeznaczone do dyspozycji teatru również wszystkie plany i  cała inwencja pomysłodawców zostały podporządkowane wygodzie i potrzebom najmłodszych widzów.

Wrocławski Teatr Lalek, to szczególne miejsce na teatralno-lalkowej mapie Polski. Dyrekcja teatru nieustannie proponuje nowe koncepcje, załatwia – oczywiście nie bez trudności – potrzebne środki i, co najważniejsze, realizuje nawet najbardziej „szalone” pomysły.

Dobrym duchem tego teatru jest jego dyrektor artystyczny – siła sprawcza tych niezwykłych przedsięwzięć – Robert Skolmowski. Jak mało kto, potrafi poznać, zrozumieć i wyjść naprzeciw oczekiwaniom dzieci. Umie także zdobywać przychylność tych, od których zależy realizacja wszystkich pomysłów i zamierzeń, co – jak ma to miejsce w przypadku Bajkobusu – pozwala na ich urzeczywistnianie, a przy tym rozsławianie teatru i również Wrocławia daleko poza jego administracyjne granice.

Wszystko to sprawia, że Wrocławski Teatr Lalek to jeden z najlepiej prowadzonych teatrów i obecnie zdecydowanie najlepszy teatr dla dzieci w Polsce.

RK
Dziennik Teatralny
9 maja 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia