W Krynicy parada bel canta

54. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju - 2021

Wielbiciele pięknych głosów po rocznej przerwie z winy Covid19 7-15 sierpnia ponownie przyjadą do Krynicy po dobrą energię czerpaną z pięknej muzyki i kunsztu sławnych śpiewaków. Kurort sławili Kraszewski, Kiepura i Nikifor. A festiwalowo muzycznie Bogusław Kaczyński.

Kaczyński, twórca największej liczby i szef programowo najlepszych festiwali w Krynicy siedzi utrwalony od jakiegoś czasu już na zawsze na ławeczce opodal słynnego deptaku przed ulubionym pensjonatem „Wisła" i stamtąd przysłuchuje się festiwalowym popisom bel canta. A w tym roku w końcówce lata będzie kogo i czego posłuchać, co i kogo podziwiać. Ta edycja będzie bowiem szczególna, w sierpniu minie 55 lat od odejścia Jana Kiepury.

- Stworzyłem program z zamiarem ukazania różnorodności i zaprezentowania najciekawszych pozycji z repertuarów różnych ośrodków muzycznych w kraju - mówi obecny dyrektor artystyczny Tadeusz Pszonka, który po raz drugi kieruje Festiwalem. - Oprócz gwiazd pojawią się młodzi, utalentowani śpiewacy, laureaci konkursów międzynarodowych i krajowych. Krynica to bardzo odpowiednie miejsce kształtowania w aurze młodości i świeżości młodych talentów!

W tym roku rozpoczną Festiwal chór i orkiestra Filharmonii Krakowskiej popisem najpiękniejszych uwertur, partii chóralnych i duetów z oper Pucciniego, Verdiego, Bizeta, Offenbacha i Moniuszki. W mistrzowskich interpretacjach Małgorzaty Walewskiej, Andrzeja Dobbera, Ewy Tracz i Tadeusza Szlenkiera. Innego dnia krakowanie zaprezentują się publiczności z udziałem solistów Eweliny Szybilskiej, Doroty Wójcik, Łukasza Gaja, Łukasza Załęskiego i Jacka Jaskuły w koncercie „Magiczny świat operetki", z podtytułem „Arie dla Kiepury".

- Pozyskaliśmy Filharmonię Krakowską do stałej współpracy festiwalowej. Te dwa koncerty dostarczą nam wiele dobrej energii - zapewnia Julia Dubec - Dudycz, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy Zdroju.

W ciągu ośmiu dni tegorocznej edycji Festiwalu, od początku organizowanego przez Urząd Miasta oraz Centrum Kultury Krynica Zdrój, na estradach Nowej Pijalni i Starego Domu Zdrojowego wystąpią także Grażyna Brodzińska i Michael Kleitman, tenor o barwie głosu Zapowiadaja się fascynujące teatralne wieczowyzbliżonej do Jana Kiepury oraz Roby Lakatos, nazywany „diabelskim skrzypkiem".

Interesująco zapowiada się blok spektakli muzycznych. Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury i Teatr Muzyczny w Lublinie przywożą zrealizowane pospołu „Krainę uśmiechu" i „Wesołą wdówkę" Lehára. Teatr Wielki w Łodzi „My Fair Lady" Loewego. Opera Śląska w Bytomiu „Callas. Master class". Zapowiadają się fascynujące teatralne wieczory.

Przedpołudnia i popołudnia wypełnią „Spotkania z gwiazdami" i recitale młodych śpiewaków. Jedno zajmie opera „Zamek na Czorsztynie" Kurpińskiego z udziałem studentów Akademii Muzycznej z Wrocławia. Inne „La serva padrona" Pergolesiego w której popiszą się młodzi artyści Krakowskiej Opery Kameralnej. Wystąpią Japoński Kwartet Muzyki Klasycznej i Krynicka Orkiestra Zdrojowa.

Ogółem w nurcie głównym publiczność obejrzy widowiska i posłucha 23 koncertów. Trochę żal, że żaden w tym roku nie został zapowiedziany w plenerze na słynnym deptaku. To zawsze stwarzało dodatkowo szczególną aurę i dostarczało przeżyć. Ale cieszy najbardziej, że po przerwie zawinionej Covidem 19 Krynica w wielkim stylu wraca do swojej stałej roli jednej ze stolic europejskiego bel canta.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Krynica Zdrój
19 lipca 2021

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia