W lipcu w Lublinie kolejna edycja festiwalu
6. Carnaval Sztuk-MistrzówW tegorocznej edycji festiwalu 155 przedstawień, z udziałem blisko 150 artystów z Polski i zagranicy oraz 15 premierowych wydarzeń towarzyszących - warsztatów, koncertów, pokazów.
Nie zabraknie Urban Highline Festival, jedynego na świecie spotkania amatorów sportu polegającego na pokonywaniu taśm zawieszonych na wysokości w przestrzeni miejskiej.
Tegoroczny VI Carnaval Sztukmistrzów rozpocznie się w czwartek 23 lipca i potrwa do niedzieli 26 lipca, jednak już od 19 lipca ruszają zapowiadające go wydarzenia. Przedsmakiem będzie premierowy program "Cyrk Podwórkowy" - nowa produkcja Carnavalu Sztukmistrzów. Trupa artystów, muzyków, aktorów i kuglarzy wystąpi w różnych dzielnicach miasta. Jest to nawiązanie do tradycji małych, objazdowych przedstawień cyrkowych, które niegdyś odwiedzały podwórka i skwery polskich miast i miasteczek. Wykraczając poza obszar centrum miasta, festiwal będzie poszerzał swój zasięg terytorialny i wprowadzał mieszkańców w carnavalowy nastrój, budując suspens, aż do finałowych dni w lipcu. Projekt ma charakter otwarty. Dzielnice Lublina mogą zgłaszać chęć goszczenia u siebie wędrownych sztukmistrzów, poprzez kontakt mailowy z sekretariatem Warsztatów Kultury.
Do 23 lipca odbędą się bezpłatne szkolenia dla 20 pedagogów, wychowawców i animatorów, prowadzone przez znawców tematu pedagogiki nowego cyrku, z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza. Etap pierwszy będzie miał charakter teoretyczny i warsztatowy. W drugim, pod okiem mentorów, uczestnicy wypróbują w praktyce świeżo zdobytą wiedzę. Będą aktywnie uczestniczyć w animacyjnych i edukacyjnych punktach programu Cranavalu Sztukmistrzów przygotowanych dla dzieci. Zdobytą wiedzę i doświadczenie zastosują później w swojej codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą.
Na Błoniach Zamkowych, od 24 lipca, przedstawicielstwo utworzy "Mobilna misja dyplomatyczna Tekturlandii" - czyli Grupa Cardbordia, która poprowadzi warsztaty, gry
i zabawy oparte na pracy z materiałem, jakim jest tektura. Zadaniem Misji jest stworzenie dzieł, które będą prezentowane podczas tradycyjnego przemarszu przez ulice miasta, czyli Wielkiej Parady Kuglarskiej. Nie ma konieczności wcześniejszego zgłoszenia chęci udziału. Wszelkie informacje o działaniach Misji komunikowane będą na portalu Facebook.pl/CarnavalSztukmistrzów. Sponsorem wymienionych warsztatów, jak również warsztatów kuglarskich jest PGNiG.
Carnaval Sztukmistrzów to czas, kiedy estetyka Lublina zyskuje artystyczną różnorodność, podkreślając urok jego najpiękniejszych miejsc. Szczególną popularność, w roku 2014, zyskała nocna metamorfoza kamienic wokół Trybunału Koronnego, w formie iluminacji świetlnej. Również w tym roku, na Rynku Starego Miasta i na Placu po Farze, w bogatszej odsłonie, rozbłysną kolorowe światła. Sponsorem i wykonawcą iluminacji świetlnej na Rynku Starego Miasta oraz na Placu po Farze jest firma Philips.
Ułatwiony i uporządkowany dostęp do nielicznych biletowanych spektakli Carnavalu zapewni ich dystrybucja poprzez system Ticketpro. System ten oferuje możliwość zakupu biletów w sklepie internetowym www.ticketpro.pl, Pod tym samym adresem internetowym można znaleźć listę stacjonarnych punktów sprzedaży w całej Polsce, 13 z nich znajduje się na terenie województwa lubelskiego (w tym 8 w Lublinie). Udział w prawie wszystkich atrakcjach Carnavalu Sztukmistrzów będzie bezpłatny. Zakup biletów dotyczy wyłącznie 6 pozycji repertuaru Carnavalu Sztukmistrzów. Biletowanie w ich przypadku jest konieczne, ponieważ mają charakter sceniczny, wymagający zamkniętej przestrzeni (namiot, Teatr Stary, Centrum Kultury).
Rosnąca z roku na rok ilość uczestników Carnavalu Sztukmistrzów zainspirowała Urząd Miasta i Instytut Socjologii Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej do realizacji wspólnego projektu badawczego. Dedykowane badanie pozwoli uzyskać dane ilościowe i jakościowe na temat gości festiwalu. Tak zdobyta wiedza, będzie przydatna w planowaniu kolejnych edycji festiwalu.
Poza nowościami, w programie, również flagowe wydarzenia Carnavalu Sztukmistrzów, takie jak Wielka Parada Kuglarska, Klub Festiwalowy, występy uliczne, warsztaty kuglarskie, pokazy ogniowe. Liczne akcje i przedstawienia skierowane do najmłodszej publiczności.
Carnaval Sztukmistrzów to bezprecedensowy festiwal sztuki nowego cyrku, który zamienia ulice Lublina w egalitarną, żywą scenę. Idea sztuki nowego cyrku, dzięki różnorodności formy, jaką się posługuje pozwala na swobodne obcowanie ze sztuką osobom w każdym wieku, o różnej wrażliwości, poziomie wykształcenia i poczuciu humoru.