W Łodzi trwa Festiwal Off-Północna
9. Festiwal OFF-Północna - Łódź: 05-13.04.2025.Wielcy poeci i międzypokoleniowe głosy. Po emocjonującym pierwszy weekendzie Festiwal w Teatrze Muzycznym w Łodzi nie zwalnia tempa. W najbliższych dniach na scenie przy Północnej zagości krakowska Proxima i stołeczna Roma z biograficznymi spektaklami w muzycznym wydaniu, a Marcin Januszkiewicz i Mateusz Deskiewicz przypomną w swoich koncertach o dwóch zupełnie różnych, choć równie wybitnych postaciach polskiej piosenki. Na OFF-ową widownię czekają także kameralne produkcje z polskiego oraz... argentyńskiego podwórka.
– OFF-Północna to przede wszystkim ukłon Teatru Muzycznego w stronę młodego pokolenia – mówi Anna Korzon-Wnukowska, p.o. dyrektora Teatru Muzycznego w Łodzi – Otwieramy się na nowych widzów i nowe formy, dlatego program festiwalu dobierany jest tak, by wzbogacić repertuar teatru. A dla twórców i grup teatralnych z całej Polski jest to okazja, żeby zaistnieć na zupełnie innej scenie.
Już w czwartek OFF-Północna będzie miała okazję po raz kolejny wkroczyć do świata legendy Broadwayu, Jonathana Larsona. „tik, tik... BUM!" Teatru Muzycznego Roma to pop-rockowy, kameralny musical na troje aktorów, będący de facto biografią kompozytora. Historia o karierze sfrustrowanego artysty, który w trzydzieste urodziny orientuje się, że właściwie niczego nie osiągnął, to zbiór zarówno gorzkich, jak i dowcipnych obserwacji o show-biznesie, świecie korporacji i związkach międzyludzkich. Następnego dnia ze sceny Teatru Muzycznego popłyną najpiękniejsze utwory Jacka Cygana w wykonaniu Marcina Januszkiewicza. Owoc międzygeneracyjnej współpracy artystów – „Pokolenie Y" – to połącznie klasycznych tekstów, onirycznych i odważnych aranżacji oraz surrealistycznych wizji, które skłaniają do rozmyślań o tym, co na kartach historii pozostawią po sobie – albo już pozostawili – popularni milenialsi.
W sobotę, 12 kwietnia na festiwalową publiczność czekają aż dwa spektakle. Wieczór rozpocznie kameralne spotkanie Szymona Jędrucha z najbardziej zmysłowym i pełnym pasji tańcem świata. „Szymon poszedł w... tango" to nie tyle koncert, co stand-up muzyczny oprawiony tangiem w wykonaniu utalentowanych muzyków i tancerzy. Tego samego dnia Teatr Nowy Proxima w Krakowie zabierze widzów w abstrakcyjną podróż, zawieszoną między życiem a śmiercią wybitnego wokalisty, kompozytora i poety. „Nie pytaj. Ciechowski" w reżyserii Katarzyny Chlebny to zarówno przeprawa przez biografię lidera Republiki, jak i opowieść o pragnieniach całego pokolenia.
Ostatni dzień festiwalu zwróci się w stronę innego wybitnego twórcy, Wojciecha Młynarskiego. W niedzielę, 13 kwietnia Mateusz Deskiewicz tekstami poety zakreśli opowieść o życiu mężczyzny oraz jego stosunku do miłości, kobiet, zawodowych rozczarowań i sposobów na to, jak sobie z nimi radzić. Ze spektaklu „Róbmy swoje! Piosenki Wojciecha Młynarskiego" wyłoni się obraz niedzisiejszego intelektualisty, który z wrażliwością, ale też zdrowym dystansem potrafi spojrzeć na otaczający go świat. Festiwal zamknie współczesne spojrzenie na relacje międzyludzkie. „Usługa czysto platoniczna" to spektakl-lustro dla obecnej rzeczowości relacji międzyludzkich, w której trudności z odnalezieniem się mają przedstawiciele każdego pokolenia. Katarzyna Faszczewska, Julia Szewczyk, Adrian Kieroński oraz Robert Mróz Junior na scenie wcielą się w ponad trzydzieści postaci, wspólnie odkrywając kolejne miejsca, w których z samotności robi się biznes.
W ramach OFF-talków tradycyjnie odbędą się pospektaklowe rozmowy z twórcami i realizatorami, a w 13 kwietnia zaplanowane jest także spotkanie autorskie z Oktawią Kramer, autorką reportażu „Usługa czysto platoniczna", na kanwie którego powstał prezentowany w niedzielę spektakl.