W Lublinie...
Spotkania komisji ekspertów AerowavesPrzez 4 dni będziemy gościć dyrektorów, kuratorów oraz najwybitniejszych znawców tańca i teatru z całej Europy. Przez 4 dni ponad 40 ekspertów z całej Europy będzie oglądać, dyskutować oraz wybierać najlepsze ich zdaniem spektakle, które będą promowane w całej Europie.
W dniach 24-27.10 Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie będzie organizatorem spotkania komisji ekspertów Aerowaves.
Przez 4 dni będziemy gościć dyrektorów, kuratorów oraz najwybitniejszych znawców tańca i teatru z całej Europy.
Przez 4 dni ponad 40 ekspertów z całej Europy będzie oglądać, dyskutować oraz wybierać najlepsze ich zdaniem spektakle, które będą promowane w całej Europie.
Aerowaves to sieć współpracy specjalistów z dziedziny tańca pochodzących z 34 różnych krajów europejskich, którzy co roku w październiku spotykają się w innym kraju, aby wspólnie obejrzeć nadesłane na DVD prace młodych choreografów mieszkających w Europie. Każdego roku eksperci Aerowaves otrzymują około 400 wniosków, z których na koniec walnego zgromadzenia komisja wybiera priorytetową listę 20 artystów. Wiele z tych prac prezentowanych jest na prestiżowym Festiwalu Aerowaves Spring Forward organizowanym co roku przez innego partnera należącego do sieci, a także na wielu innych scenach i festiwalach nowego tańca w Europie. Spotkanie odbywa się przy wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca.
Spotkaniu komisji Aerowaves będą towarzyszyć spektakle - Edyty Kozak z Warszawy, Lubelskiego Teatru Tańca, Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej oraz Justyny Jasłowskiej.
A już w listopadzie w ramach XVII Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca (6-11 listopada) zaprezentujemy spektakle Aerowaves wybrane przez zeszłoroczną komisję ekspertów.
24.10.2013, godz. 20.00
Edyta Kozak / Roland Rowiński "Dancing For You Longer Than One Minute"
koncepcja, scenariusz: Edyta Kozak, Roland Rowiński / choreografia, wykonanie: Edyta Kozak / reżyseria: Roland Rowiński / światła: Tomasz Wójcik / wideo: Tomasz Wójcik, Artur Kiciak, Michał Żytkowski / produkcja: Fundacja Ciało/Umysł / premiera: Warszawa, 29.04.2009, Warszawa / czas trwania: 60 min
Specjalne podziękowania dla: Wojtka Kapronia / Katarzyny Radochońskiej / Katarzyny Hancke
"Dancing For You Longer Than One Minute" to dialog choreografki z reżyserem, spotkanie przed próbą, podczas którego poznajemy jej historię, ulubione style, estetyki tańca i fascynacje. Historia intymna, w której sposobem na opowiedzenie własnej biografii staje się przywoływanie klasycznych przedstawień tańca współczesnego (m.in. Piny Bausch i Jérôme'a Bela). To także refleksja nad poszukiwaniem wyrazu dzisiejszego tańca. Edyta Kozak, niegdyś solistka warszawskiego Teatru Wielkiego, powróciła tym spektaklem na scenę po kilku latach przerwy, podczas których zajmowała się głównie animacją polskiego środowiska tanecznego. Ten entuzjastycznie przyjęty spektakl, tak przez krytyków, jak i widzów, został wyróżniony w kategorii Spektakl oraz Niespodzianka Roku 2008 w ankiecie przeprowadzonej wśród krytyków tańca przez portal internetowy nowytaniec.pl, a także stał się inspiracją do filmu Rolanda Rowińskiego "Dancing For You"
Centrum Kultury w Lublinie, Sala Widowiskowa
25.10.2013, godz. 20.00
Lubelski Teatr Tańca "Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy"
LTT_historie_ktorych_nigdy_nie_opowiedzielismychoreografia i reżyseria: Simone Sandroni / asystentka choreografa: Elvira Zuiga / światło: Grzegorz Polak / dźwięk, wideo: Dariusz Kociński / taniec: Beata Mysiak, Anna Żak, Ryszard Kalinowski, Wojciech Kaproń / produkcja: Teatr Centralny, Centrum Kultury w Lublinie
Inspiracją do najnowszego spektaklu Lubelskiego Teatru Tańca stały się zmiany, jakie czekały artystów w związku z przeprowadzką do odrestaurowanego budynku Centrum Kultury w Lublinie.Nowy początek, nowe nadzieje, nowe perspektywy. Gdy zaczyna się coś nowego, umysł natychmiast tworzy niezwykłe obrazy złożone z ukrywanych dotąd nadziei, otwierając niejako świat na nowo. Wspomnienia, przeszłe zdarzenia odchodzą w niepamięć i liczy się tylko to, co przed nami. Jedynie dzieciństwo jakoś mocniej przebija się do świadomości, wszystko inne traci już na znaczeniu. Jakieś strzępy wspomnień, zranienia, chwile radości, jakieś powidoki osób i miejsc majaczą w głowie. Ale na horyzoncie już nowe kusi, ekscytuje, pociąga. A przecież już za chwilę i to także stanie się przeszłością.
Centrum Kultury w Lublinie, Sala Widowiskowa
26.10.2013, godz. 20.00
Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej "Opium"
opium_GTWPLchoreografia: Anna Żak / tancerze: Ewelina Drzał, Agnieszka Duda-Jastrzębska, Dominika Jarosz, Małgorzata Kwiecień, Małgorzata Krasowska, Karolina Sularz, Liliana Żabińska / muzyka: Ryszard Latecki (Laterna), Alberto Iglesias / kostiumy: Marta El Bruzda / reżyseria świateł, scenografia: Anna Żak / współpraca techniczna: Daria Dziedzic / premiera: 21 maja 2010 / czas trwania: 45 minut
śliwka, tangerynka, goździk korzenny, kolendra, róża, lilia, mirra, opopanaks, kastoreum, sandałowiec, cedr, wanilia, anyż, czarna porzeczka, pieprz, imbir, cedr, balsam tolutański
Kobieco zadymiony świat, tajemniczo przyćmiewający marzenia, namiętności, pomieszane zapachy i kobiece słabości. Rozkręcona surrealistyczna karuzela snów, marzeń, tajemnic, namiętności, spełnień, złudzeń, lęków, słabości, poszukiwania szczęścia. Wszystko może stać się opium. Wszystko może uszczęśliwić i unieszczęśliwić. Nawet dążenie do znalezienia tego, co uszczęśliwia, może uzależnić i zatruć Złotym środkiem może być ukojenie zmysłów z jednoczesnym ich pobudzaniemSięgnąć do schowanych głęboko emocji i niewytłumaczalnych pasji. Poruszyć nutę serca i umysłu. Poprzez drganie tych strun wyzwolić stan szczęścia
Jasłowska / Dymiter / Franczak - "Josephine Baker / Rytmy Oporu"
Jest to projekt z pogranicza tańca, muzyki (koncertu) oraz sztuk wizualnych. Trójka artystów - tancerka Justyna Jasłowska, artysta multimedialny Ludomir Franczak oraz muzyk Marcin Dymiter wspólnie przenoszą fenomen Josephine Baker na scenę, jednocześnie łącząc jej doświadczenie z przekonaniem, że u podłoża każdego oporu znajduje się rytm. To rytm pozwala powstać oraz głosić manifesty. Rytm jest podstawą sprzeciwu, walki z konwencją, a jej najlepszym przykładem jest praca Josephine Baker. Całość ma formę spektaklu, w którym obraz oraz dźwięk tworzone są na żywo, włączając w swój świat żywy plan taneczny. Trójka uczestniczących w wydarzeniu artystów to osoby uznane w swoich środowiskach, działające często na pograniczu dyscyplin.
Centrum Kultury w Lublinie, Sala Widowiskowa
Bilety i karnety
Bilet na jeden dzień: 20/30 zł
karnet 3-dniowy: 40/60 zł
Kasa czynna: pon.-pt. godz. 10.00-19.00 i na godz. przed spektaklem
tel. 81 466 61 40