W Muzeum Śląskim o zwierzętach

Solidarni z nauczycielami

W jaki sposób człowiek udomowił dzikie zwierzęta i kto zapłacił za to największą cenę? Czy adopcja psa ze schroniska jest zawsze dobrym pomysłem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznamy w drugiej połowie kwietnia w trakcie trzech wydarzeń towarzyszących wystawie „Bliskie, lecz z dalekiego świata" w Muzeum Śląskim w Katowicach. Każde wydarzenie dostępne jest za złotówkę.


W środę, 17 kwietnia odbędzie się spotkanie z Dorotą Sumińską zatytułowane „Udomowienie: perspektywa zwierząt." Uczestnicy spotkania przekonają się, że często ceną, jaką zwierzęta płacą za udomowienie, są łańcuch, buda z beczki, klatka, przepełnione schroniska czy doświadczalne laboratoria. Poruszony zostanie również temat ingerencji w materiał genetyczny zwierząt hodowlanych.

Dzień później, 18 kwietnia, prof. Daniel Makowiecki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, konsultant merytoryczny wystawy wygłosi wykład pt. „Poskromienie dzikości, czyli o początkach wędrówek z dalekiego świata", którego tematem będzie historia udomowienia zwierząt. Okazuje się, że udomowienie było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach człowieka, a wszystko zaczęło się od oswojenia wilka – przodka dzisiejszego psa.

Natomiast 25 kwietnia odbędzie się spotkanie „Nie kupuj – adoptuj!" z przedstawicielami fundacji S.O.S. dla zwierząt i ze szkołą przyjaciół psów Wesoła łapka. Podczas spotkania będzie mowa o jasnych i ciemnych stronach adopcji zwierząt: o potrzebach domowych pupili, o tym, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając „szczęśliwca" i jak wspierać go podczas adaptacji w nowych warunkach.

Kwietniowe wydarzenia towarzyszą wystawie czasowej „Bliskie, lecz z dalekiego świata", prezentowanej w budynku łaźni w Muzeum Śląskim. Tematem tej wyjątkowej w skali kraju, a nawet Europy wystawy archeologicznej jest mało znana historia udomowienia ssaków. Dzięki wystawie poznajemy pochodzenie i dzieje zwierząt, takich jak pies, kot, koń, owca, koza czy krowa oraz dowiadujemy się kiedy, gdzie i w jaki sposób nastąpiło udomowienie wspomnianych dzikich gatunków, a także poznajemy drogi, jakimi, już jako zwierzęta hodowlane, dotarły do Europy. Wystawę archeologiczną można zwiedzać do 28 lipca.

Więcej wydarzeń odbywających się w nawiązaniu do wystawy znaleźć można w kalendarzu na stronie internetowej: https://muzeumslaskie.pl/pl/wyszukaj-wydarzenie/

Paweł Doś
Muzeum Śląskie w Katowicach
18 kwietnia 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...