W piątek rusza "Tramwaj"
"Un tramway/Tramwaj" - Odeon-Theatre de l\\\'Europe i Nowy Teatr30 kwietnia odbędzie się polska premiera spektaklu "Tramwaj", który Krzysztof Warlikowski zrealizował w Theatre de l\'Odeon w Paryżu. W poniedziałek rozpoczynają się towarzyszące jej przeglądy filmów i czytanie sztuki
Spektakl "Tramwaj" z Isabelle Hupert i Andrzejem Chyrą jest kolejnym ważnym głosem polskiego reżysera na temat samotności, niezaspokojonych pragnień, ludzkich ułomności. Paryska premiera przedstawienia odbyła się w lutym 2010 roku, polska miała inaugurować Warszawskie Spotkania Teatralne.
Z powodu żałoby narodowej festiwal i pokazy odwołano, jednak Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego postanowił sprowadzić przedstawienie jeszcze w kwietniu. Bilety z WST zachowały ważność. Z biletem z datą 11 kwietnia wejdziemy na przedstawienie 30 kwietnia, z 12 kwietnia - 1 maja, a 13 kwietnia - 2 maja. Przedstawienia rozpoczynają się o godz. 19 w Teatrze Polskim.
Tymczasem już w poniedziałek początek projektu "Stan Tennessee Williams", który ma przybliżyć twórczość autora "Tramwaju zwanego pożądaniem". Przez miesiąc w kinie Iluzjon w ramach przeglądu "Kotka, Róża, Iguana i inne dziewczyny z dzielnicy" zobaczymy filmy na podstawie sztuk Williamsa. - Wybraliśmy najlepsze ekranizacje najlepszych dramatów. Do części z nich Williams pisał scenariusz. Pokazują one Stany Zjednoczone lat 50. i 60., ale nie Nowy Jork, tylko prowincję: zamknięty świat, który wypełniają toksyczne relacje - mówi Adrianna Prodeus, kuratorka przeglądu. W Iluzjonie zobaczymy takie tytuły jak "Noc Iguany" w reż. Johna Hustona, "Tatuowana róża" w reż. Daniela Manna, "Kotka na gorącym, blaszanym dachu" Richarda Brooksa czy "Tramwaj zwany pożądaniem" Elii Kazana.
Adrianna Prodeus podkreśla, że do historii kina przeszły role aktorów z tych filmów. - Każdy, kto dziś wystawia sztuki Williamsa, musi mierzyć się z tymi kreacjami. Dobrze było to widać we francuskich recenzjach "Tramwaju", w których Isabelle Huppert porównywano do Vivien Leigh. Poza tym role z filmów opartych na sztukach Williamsa stworzyły mity tych aktorów: Marlona Brando, Elizabeth Taylor, Paula Newmana. Brando i Newman są w tych filmach spełnieniem marzeń o mężczyźnie - mówi.
Innego rodzaju kino będziemy mogli zobaczyć w Nowym Wspaniałym Świecie. Filmy dokumentalne braci Mayslesów "Grey Gardens" i "Salesman" towarzyszyły twórcom "Tramwaju" podczas prób w Odeonie. W pierwszym widzimy matkę i córkę, które żyją w izolacji od świata, drugi to portret obwoźnego sprzedawcy Biblii. W NWŚ wstęp do nich wygłosi Agnieszka Graff.
Także w poniedziałek w Instytucie Teatralnym odbędzie się czytanie sztuki "Belle Reprieve" - queerowej wersji "Tramwaju ", w której Blanche jest transwestytą, Stanley lesbijką. Ma ona oddać lęki Williamsa wynikające z poczucia wyobcowania. Opieką reżyserską objął ją Krzysztof Garbaczewski, a czytają: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Katarzyna Warnke, Jacek Poniedziałek, Tomasz Tyndyk.
Szczegółowy program: www.nowyteatr.org