W piątek ulicami Jeleniej Góry zawładną aktorzy i kuglarze

27. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

W mieście zacznie się jeden z najstarszych w Polsce festiwali teatrów ulicznych.
Na trzy dni Jelenią Górę opanują artyści na szczudłach, anioły fruwające ponad dachami, kolorowi przebierańcy i cyrkowi klauni.

- Każdy wieczór będzie inny i niezapomniany - mówi Urszula Liksztet, kierownik literacki Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, który organizuje festiwal. A to ważne - publiczność w Jeleniej Górze jest wymagająca, bo od 26 lat ogląda ulicznych aktorów.

Festiwal rozpocznie się 7 sierpnia przedstawieniem Teatru Wędrujące Lalki Pana Pejo z Rosji. Jego spektakle pełne są magii i tajemnicy, a piękne maski, w których występują aktorzy, fascynują i zarazem przerażają. Rosjanie przywiozą "Mignone"- opowieść o upartej, negatywnie nastawionej do życia nastolatce. Spektakl rozpocznie się o godz. 20.30 na placu Ratuszowym.

Następnego dnia o godz. 21.30 placem zawładną ogień i taniec, których pełno jest w przedstawieniu "Płonące Laski Cztery" Teatru Akt z Warszawy.

W sobotnę wieczór z klasyką w nietypowym wydaniu. Ukraiński Teatr Woskresinnia pokaże o godz. 20.30 "Wiśniowy sad" według Antoniego Czechowa. Reżyser i twórca teatru, Jarosław Fedoryszyn, z maestrią buduje w nim pełne ciepłego liryzmu i pogodnej ironii postaci. Dzięki mistrzowskiemu operowaniu obrazem i intrygującej scenografii dzieło zyskało nowy wymiar.

Bardzo młoda widownia będzie zachwycona "Czerwonym Kapturkiem", z którym w niedzielę o godz. 17 przyjedzie Teatr Lublin. Przedstawienie jest doskonałym pretekstem do pokazania, jak powstaje teatralne przedstawienie. Widowisko prezentowane jest przez trzech aktorów, wykorzystujących scenografię i lalki wykonane z wikliny.

Na zakończenie festiwalu w niedzielę od godz. 18 trzy mocne akcenty. Najpierw cyrkowcy z Belgii pokażą "Isséo!", czyli rzecz o zalotnym przekomarzaniu się kobiety i mężczyzny, rozgrywającą się na wysokości i wywołującą u widzów zawroty głowy. Potem hiszpańska grupa Los Gingers zaprezentuje spektakl "Perlas y Plumas", określany jako cyrkowy teatr uliczny w najczystszej formie. I wreszcie o godz. 21 balet na szczudłach, czyli występ Oplas Danza z Włoch. Ich taniec - wspaniały układ choreograficzny - był w ostatnich latach wielokrotnie punktem kulminacyjnym wielu festiwali.

Alina Gierak
POLSKA Gazeta Wrocławska
5 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia